h i r d e t é s

Több száz életet menthet meg évente a HPV elleni vakcina hazánkban

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Több száz életet menthet meg évente a HPV elleni vakcina hazánkban

2020. szeptember 02. - 16:23

Szeptember 16-ig kérhetik ingyenesen a szülők a védőoltást

A kép illusztráció!

Évente 4-500 nő és mintegy ugyanennyi férfi haláláért felelnek a Humán Papillomavírus (HPV) okozta megbetegedések Magyarországon. A fertőzés védőoltással és rendszeres szűrővizsgálatokkal megelőzhető. A magyar szülők még pontosan két hétig, 2020. szeptember 16-ig igényelhetik az államilag támogatott, ingyenes védőoltást hetedikes lányaik számára.

Az összes, közel 48 000 hetedik osztályos lány számára igényelhetnek HPV elleni védőoltást a szüleik idén szeptember 16-ig. A vakcina a Nemzeti Immunizációs Programban ajánlott oltásként szerepel, így ingyenesen kapható, amennyiben azt az iskolákban tett írásos beleegyező nyilatkozattal a fenti határidőig kérik. A vakcinát a felkarba adja be az iskolaorvos. Ahhoz, hogy a védettség kialakuljon két oltásra van szükség fél-, legfeljebb egy év különbséggel.

"Mivel a HPV elsősorban nemi úton terjed, így sok szülőben felmerül a kérdés: vajon miért kell már 12 éves korban védekezni ellene”számolt be Dr. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke a Mályvavirág Alapítvány sajtótájékoztatóján. „Két oka van, egyrészt az oltás a szexuális élet megkezdése előtt nyújtja a leghatékonyabb védelmet, továbbá a fiatalabb korban adott oltás erősebb immunválaszt eredményez, tehát hatékonyabban mozgósítja a vakcina az immunrendszert, mint idősebb korban. A nemzetközi ajánlások is 9-14 éves kor körül javasolják a HPV elleni védőoltás beadását mind a lányok, mind a fiúk esetében"tette hozzá.

A HPV fertőzés nagyon gyakori, az emberek mintegy 80 százaléka átesik rajta legalább egyszer életében és tovább is adja, anélkül, hogy tudna róla. A fertőzés számos rákos megbetegedést (méhnyakrákot, egyes nemi szervi rákokat, a végbélnyílás és a garat rákos megbetegedéseit), illetve nemi szervi szemölcsöket okozhat .
"Kevés olyan daganattípust ismerünk, amelyet meg tudunk előzni, de a HPV okozta daganatos megbetegedések ilyenek" – emelte ki Dr. Major Tamás, szülész-nőgyógyász, a Mályvavirág Alapítvány Kuratóriumi tagja. "Bár az óvszer csökkenti a vírus átadásának esélyét, sajnos nem biztosít teljes védelmet, hiszen ez a vírus bőr-bőr kontaktussal is terjed. Emellett orális szex útján garat-gége betegségeket is tud okozni. A HPV okozta daganatos megbetegedések megelőzésének leghatékonyabb módja a HPV elleni védőoltás és a rendszeres szűrővizsgálatok együttes alkalmazása" – tette hozzá.

A Nemzeti Immunizációs Programban 2018 óta a jelenleg elérhető legszélesebb körű védelmet nyújtó, 9 komponensű oltás igényelhető, amely csökkentheti a leggyakoribb HPV okozta megbetegedések kialakulásának kockázatát a nők és férfiak esetében is.

"Az idei év éreztette mindannyiunkkal, milyen az, amikor egy betegség ellen még nem áll rendelkezésre védőoltás"– mondta el Prof. Dr. Mészner Zsófia, védőoltás specialista, a Heim Pál Országos Gyermekegészségügyi Intézet (HOGYI) Módszertani igazgatója. "A HPV fertőzés szerencsére nem ilyen, a védőoltás már 107 országban része a nemzeti oltóprogramoknak világszerte, Magyarországon pedig 2014 óta kaphatják a hetedikes lányok."

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kiemelten biztonságosnak minősítette a HPV elleni védőoltást. A Szervezet méhnyakrák eliminációs stratégiája nem kevesebbet céloz, mint hogy néhány évtizeden belül eltűnjön a méhnyakrák Európából. Ennek a célkitűzésnek az egyik alapköve a HPV elleni védőoltással elért magas átoltottság.

"Ne feledkezzünk meg arról, hogy a HPV elleni védekezés egyik legnagyobb ellensége a téves információk terjedése, így fontos, hogy minden szülő hiteles forrásból tájékozódjon, mielőtt gyermeke egészségéről dönt. Ilyen például ilyen például a HPV prevencióval is foglalkozó betegszervezet honlapja, a malyvavirag.hu is" – emlékeztetett Dr. Mészner Zsófia.

A koronavírus járvány a 2020-as oltási rendet jelen pillanatban nem befolyásolja, amennyiben ebben változás történik, a Nemzeti Népegészségügyi Központ és az Operatív Törzs tájékoztatásának megfelelően kell majd eljárni.


Kásler M. A humán papillóma vírus okozta megbetegedések, megelőzésük lehetőségei és ennek népegészségügyi előnyei. Orvosi Hetilap Supplementum, 2012. December
Szentirmay Z et al. Orvosi Hetilap, 2017.
https://www.cdc.gov/hpv/parents/vaccine/six-reasons.html
https://www.cdc.gov/hpv/parents/about-hpv.html?CDC_AA_refVal=https%3A%2F%2Fwww.cdc.gov%2Fhpv%2Fparents%2Fwhatishpv.html
Címkék: