Találtak egy gyógyszert, amely gátolja a koronavírus szaporodását
Az eredetileg leukémiás betegeken alkalmazott plitidepszin állatkísérletei nagyon biztatóak. Már több mint 2 millió 160 ezer áldozata van a világot sújtó koronavírus-járványnak, a regisztrált fertőzöttek száma pedig a 101 millióhoz közelít szerda reggel. Örömteli és szomorú rövidhírek a járvánnyal kapcsolatban:
- Egy nemzetközi kutatócsoport talált egy olyan vegyületet, amely hatásos lehet az új koronavírus ellen. Az eredetileg a leukémia kezelésére használt plitidepszin az állatkísérletek során sikeresen gátolta meg a kórokozó szaporodását. A spanyol PharmaMar által gyártott gyógyszerről a Science magazinban közöltek tanulmányt. Eszerint a vegyület 99 százalékkal csökkentette a vírus mennyiségét a kezelt egerek tüdejében, és a szer a koronavírus új variánsai ellen is használható. A klinikai tesztek harmadik fázisa hamarosan elkezdődhet.
QBI and collaborators at @IcahnMountSinai have reported new preclinical data on the potential of an antiviral drug, #plitidepsin, for the treatment against #SARSCoV2, including the new variant mutant U.K. strain, published in @ScienceMagazine today. https://t.co/IH7TR6BMk5
— QBI (@QBI_UCSF) January 25, 2021
- Pfizer-BioNTech-vakcinát fog gyártani a francia Sanofi, hogy felgyorsítsa az oltási kampányt az Európai Unióban. A francia gyógyszergyár kedden jelentette be, hogy besegít az órási kereslet teljesítésével küzdő német-amerikai konzorciumnak. Az év végéig 100 millió dózis leszállítását vállalta a Sanofi, amely maga is két saját fejlesztésű vakcinát készül piacra dobni. Mivel azonban az első adagok csak augusztustól érkeznek majd az uniós tagállamokba, ez még nem kompenzálja a mostani csúszásokat.
"Az az igazság, hogy az oltás komoly problémává válik, mert hiányzik a vakcina. Sokkal lassabban érkezik, mint ahogy kellene, és ez pszichológiai értelemben lassan teherré kezd válni" - utalt Markus Söder bajor kormányfő arra, hogy az utóbbi hetekben a Pfizer-BioNTechnek és az AstraZenecának is problémái adódtak a szerződések teljesítésével.
Sanofi to help produce 100 million Pfizer/BioNTech vaccine doses https://t.co/dAe07tbhQl pic.twitter.com/IbciRvYznt
— Reuters (@Reuters) January 26, 2021
- Az Európai Bizottság nagyobb átálthatóságot szeretne a vakcinaszerződések körül. Az európai gyártókra akár exporttilalom is várhat, ha nem tudják teljesíteni az uniós vállalásaikat.
"Hadd hangsúlyozzam azt a szót, ami igazán fontos: átláthatóság. Nem arról van szó, hogy hátráltatni szeretnénk a folyamatokat, csak arról, hogy tudjuk, mit exportálnak az EU-n kívüli piacokra" - mondta a testület szóvivője, Eric Mamer.
EC press briefing announcement on vaccine deliveries:
— Eric Mamer (@MamerEric) January 25, 2021
- Letter from Commissioner @SKyriakidesEU to #AstraZeneca
- President @vonderleyen phone call with #AstraZeneca CEO pic.twitter.com/Rnklh0LnsB
- Az Egyesült Királyságban első európai országként már a százezret is meghaladta a járvány áldozatainak száma. Az elmúlt napok a leghalálosabbak voltak a járvány kezdete óta, csak tegnap 1610 új elhunytat jelentettek. Bár a január eleji csúcstól már messze van a naponta regisztrált új esetek száma, az aktív fertőzötteké még mindig növekszik, és már a kétmilliót közelíti. Eddig nagyjából a lakosság tíz százalékát tudták beoltani.
"A nemzetközi partnereinket arra szólítom fel, hogy legyenek együttműködőek. A protekcionizmus nem a helyes megközelítés egy világjárvány közepén" - jelentette ki Matt Hancock egészségügyi miniszter. (Euronews)