Milyen feltételei vannak egy kötelező biztosítás megkötésének?
Aki még sosem hallott a kötelező felelősségbiztosításról, az is könnyen ki tud következtetni egy dolgot róla: azt, hogy… ...meglepetés… ...kötelező. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nincs választási lehetőségünk, sőt. Egyes cégek akár évi több tízezer forintért kínálhatják pontosan ugyanazt a szolgáltatást.
2010. január 1-jétől, a 2009. évi LXII. törvény szabályozása alapján minden gépjármű üzembentartó köteles felelősségbiztosítást kötni, amely fedezi a gépjármű üzemeltetése során felmerülő esetleges károkat.
Kinek kötelező a felelősség biztosítás?
Azt azonban kevesen tudják, hogy nemcsak a gépjármű üzembentartóknak, hanem a biztosító társaságoknak is kötelező a biztosítás. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem utasíthatják vissza egy ügyfél ajánlatát: természetesen akkor, ha ez megfelel a biztosító díjtarifájának. Ez alól egyetlen kivétel létezik: ha a biztosító társaság már felmondta az üzembentartó szerződését előtte.
Kinek kell intéznie a kötelező felelősség biztosítást?
A forgalmi engedélyben található üzembentartónak. Ha ilyen bejegyzés nincs, akkor a(z ott megjelölt) tulajdonosnak. Fontos kitétel az is, hogy ha nem ugyanaz a tulajdonos és az üzembentartó, csak az utóbbi kötheti meg ezt a biztosítást.
A bonus-malus rendszer (tehát a balesetmentes vezetés, gyerekek, életkor, baleset(ek száma), stb. által számított díjfizetési kategória) a szerződő személyéhez kötődik.
Hol érvényes a kötelező felelősségbiztosítás?
Magyarország mellett az Európai Unió összes tagállamában, illetve azokban az országokban, amelyekkel ilyen jellegű kétoldalú megállapodással rendelkezünk (zöldkártyarendszer). Ez jelenleg 47 országot foglal magában. Az EU-n kívül: Albánia, Andorra, Belarusz, Bosznia-Hercegovina, Irán, Izland, Izrael, Észak-Macedónia, Marokkó, Moldávia, Monaco, Egyesült Királyság, Norvégia, Oroszország, Vatikán, San Marino, Svájc és Liechtenstein, Szerbia, Montenegró, Tunézia és Ukrajna. Fontos, hogy az EU-n kívül a legtöbb országba kötelező kiváltani a zöld kártyát. Ezt a biztosító emailben el tudja küldeni nekünk és zöld papírra kell kinyomtatnunk. Kissé 20. századi technológia, de legalább működik.
Mennyibe kerül egy kötelező felelősségbiztosítás?
Ez az, ami rengeteg mindentől függ. Autónk típusától, méretétől, évjáratától, a mi személyünktől (a már említett bonus-malus rendszer), és ami még rendkívül fontos: a biztosítócég ajánlatától. Ugyanazt a szolgáltatást kapjuk a kötelező felelősségbiztosítás keretében minden biztosítótársaságtól, de az árak között óriási lehet a szórás, akár kétszeres is (ami évente több tízezer forintot jelent).
Hogyan lehet megtalálni a legjobb elérhető árat?
Egy stratégia az, hogy minden egyes biztosítócéghez bekopogtatunk és kérdezősködünk, de ehhez minden bizonnyal semmi kedvünk nincs, nem is beszélve az időnkről. Szerencsére, van, aki ezt a munkát (nekünk, ügyfeleknek) ingyen elvégezte, helyettünk. Mielőtt kötelező biztosítást kötne, érdemes szétnézni az olyan weboldalakon, mint például a biztoshely.hu. Itt néhány kattintás és egy űrlap kitöltése után egy tucat biztosító ajánlatát találjuk meg, így könnyedén ki tudjuk választani a leginkább megfelelőt. A kötelező felelősségbiztosítás esetében az ár játssza az egyik legfontosabb szerepet.