h i r d e t é s

Normalizálódás vagy Orbanizálódás?

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

Normalizálódás vagy Orbanizálódás?

2017. február 10. - 10:46

Romániában nyugodni látszanak a kedélyek, ámde sok jel mutat arra, hogy míg a felszínen elsimul a víztükör – vagy legalábbis kevésbé háborog – a mélyben tovább folytatódik a vihar és sötét áramlatok indulnak, sodornak magukkal mindent, ami útjukba kerül. Nacionalista propaganda terjed, összeesküvés-elméletek kezdenek burjánzani és természetesen egyesek szembe akarnak fordulni az Európai Unióval is…

Ha ez valahonnét ismerős, az megérzésem szerint egyáltalán nem a véletlen műve: a mai unortodox társadalmi kísérletek mintha mind ugyanabból a kottából muzsikálnának, és mindegyik hamisan játszik – kár, hogy ezek közé a kísérletezők közé beállni látszik a román kormány is. Vagy inkább egyes kormánypárti politikusok. Mert például mit szóljunk a következő hírhez?

„Az ország szuverenitása és a nemzeti egység mellett állt ki csütörtökön közzétett felhívásában 84 romániai akadémikus. Akárcsak néhány kormánypárti politikus, Románia területi egységét féltik az utóbbi napok hatalmas utcai megmozdulásaitól.
Az akadémikusok – köztük egy ismert magyar fizikus, a temesvári Vékás László – ugyanakkor azt kérik Románia lakóitól, az értelmiségiektől és a politikusoktól, hogy „felelősséggel és hazafias módon” működjenek együtt Románia javára.
A felhívást idéző román lapok emlékeztetnek, hogy korábban a Szociáldemokrata Párt (PSD) politikusai is Románia feldarabolásának veszélyéről beszéltek a kormányellenes tüntetések kapcsán. A titkosszolgálatokat felügyelő parlamenti bizottság elnöke, Adrian Țuțuianu szerint hasonló demonstrációk vezettek Ukrajna szétszakadásához is. Ismert az is, hogy a PSD elnöke, Liviu Dragnea korábban felvetette: a kormányellenes tüntetéseket külföldről irányítják.” (Maszol)

Hát, ismerős, ugye, ez a nettó sorosozás, még ugyan kimondatlanul, de sorosoztak a PSD soraiban már korábban is, akkor nem voltak ennyire szemérmesek. Ugyan paraszti ésszel fel nem érem, hogy ha egy demonstrációsorozat csúcspontján több, mint félmillióan vesznek részt, akkor az mennyiben jelenti az ország szétszakítását, holott sokkal inkább az egységét, a közös akaratot fejezi ki – de az illiberális logika szerint ha a nép véletlenül egyetért valamiben, akkor a népet külföldről irányítják, és csakis a Soros teheti. A nép akkor jó egy illiberális rendszerben, ha nem ért egyet, saját magával sem, marakodik, ám csikorgó fogakkal, de befizeti az adót.

Viszont, a csoda vigye el, az a tömeg tényleg nagyon nagy volt. Akkora, hogy engedni kellett – a kormány visszavonta a sürgősségi kormányrendeletet, tegnap pedig lemondott a kezdeményezője, Florin Iordache igazságügyi miniszter.

„Florin Iordache igazságügyi miniszter csütörtökön bejelentette, hogy lemond tisztségéről. A kormánynál tartott rövid sajtótájékoztatóján újságírói kérdésekre nem válaszolt.
A távozó miniszter elmondta, rövid mandátuma alatt „érzékeny problémákkal” szembesült, amelyeket „törvényes eszközökkel” próbált megoldani. Szavai szerint az eddigi összes kezdeményezése „legális és alkotmányos volt”. Emlékeztetett, hogy a Btk.-t módosító sürgősségi rendeletet (amely miatt százezrek vonultak utcára – szerk. megj.) közvitára bocsátotta a minisztérium, majd a jogszabály a parlamentbe került.
„Mindez azonban a közvélemény számára nem volt elegendő, ezért úgy döntöttem, hogy lemondok az igazságügyi miniszteri tisztségemből” – jelentette ki Florin Iordache. A politikus amúgy nem marad állástalan, mert képviselő is. A Szociáldemokrata Párt (PSD) Olt megyei listáján került be a parlamentbe.” (Maszol)

Közben a tiltakozások résztvevőinek kezd megcsappanni a száma. Ők ugyan már nem a rendelet visszavonását követelik, ez okafogyottá vált (ha igaz, kérem, ha igaz!), hanem a Grindeanu-kormány lemondását – tegnap este az Agerpres tudósítása szerint mintegy négyezren demonstráltak a Victoriei téren. Hát abban megegyezhetünk, hogy a tüntetés – minden híresztelés ellenére – nem egy kényelmes elfoglaltság, nem is túl kellemes bizonyos időn túl, télen főleg nem az: és az embereknek polgári elfoglaltságuk, családjuk, munkájuk is van. Úgy értelmezném ezt a négyezres tüntetést, hogy jóllehet a tiltakozást közvetlenül kiváltó ok megszűnt, de a civilek figyelme ettől még nem lankad.

Viszont tüntetnek a kormánypárt hívei is, az államelnök ellen: tegnap mintegy kétszázan követelték Johannis lemondását a Cotroceni-palota előtt. Klaus Johannis kiemnt hozzájuk és megpróbált elbeszélgetni velük – nem igazán volt kikkel, nem igazán lehetett, de megpróbálta. Később erről ezt írta a Facebook-oldalán:

„Ma este odamentem, hogy beszéljek azokkal az emberekkel, akik néhány napja a Cotroceni-palota előtt tüntetnek. Elnöki mandátumomat úgy kell érvényesítenem, hogy minden románt meghallgatok, választásaiktól függetlenül. A legtermészetesebb, hogy léteznek vélemény- és nézőpontbeli különbségek, és minden állampolgár joga békés és civilizált módon kinyilvánítani meggyőződéseit.”

Míg a belpolitika ilyetén örvények közt hánykolódik, a külpolitika legalább nyugalmas? Dehogy az. Sőt: úgy tűnik, Oroszország megkezdte a beavatkozást Románia belügyeibe (valószínűleg megkezdte már rég, de most teszik nyíltan).

„Románia folyamatosan hangsúlyozta, hogy a Deveselu település melletti elfogórakéta-ütegek nem Oroszország ellen irányulnak, és a rakétapajzs megegyezik az ENSZ előírásaival – közölte csütörtökön a bukaresti külügyminisztérium.
Az állásfoglalás reakció egy magas rangú orosz diplomatának, Alekszandr Bocsan-Harcsenkónak arra a kijelentésére, miszerint Oroszország a NATO előretolt helyőrségének tartja Romániát, és „nyilvánvaló fenyegetésnek” tekinti az amerikai rakétapajzs Deveselura telepített elemeit.
Alekszandr Bocsan-Harcsenko, az orosz külügyi tárca európai ügyekkel foglalkozó főosztályának vezetője egy interjúban úgy nyilatkozott, hogy “Bukarest részéről észlelhető egy oroszellenes, sőt oroszfóbiás irányzat a szankciók bevezetése és a buzgó oroszellenes retorikák következtében”. Ennek ellenére a két ország további jó együttműködésében reménykedik az orosz diplomata. ” (Maszol)

Hát ez bizony nem jó hír: Oroszország vélt vagy valós érdekeinek védelmében nagyon sok mindenre képes. De még riasztóbb az, amit a civil tiltakozások egyik meghatározó személyisége, a minden nacionalizmustól mentes, valóban européer és liberális Lucian Mindruta írt tegnap a Facebook-oldalán.

„V-am spus acum cateva zile ca PSD-istii nostri se simt tari pentru ca au sprijinul cel putin unei puteri.
Acea putere e Rusia. Cateva argumente:
Ambasadorul Rusiei declara azi ca legea gratierii era ceva normal, o bagatela, si ca si tovarasul Putin a dat si el o gratiere. Cum ar veni, daca a facut-o Putin, e un standard de aur.
Declaratiile Anti-Ue si anti-NATO din ultima vreme prefigureaza o Orbanizare a puterii din Romania. Tariceanu pare cap de lista aici: ce s-a mai bucurat Sputnik-ul (si cat a umblat in gura cu declaratia asta) sa auda: “Brexitul e un gest de curaj si UE, o dezamagire”!
Sigur, o dezamagire pentru ei. Poporul nu e intrebat niciodata daca vrea s-o ia pe drumul Belarusului.
Ce urmeaza?
Cititi istoria recenta a Ungariei si aflati de ce anume trebuie sa ne aparam.”

Magyarul:
„Mondtam már néhány nappal ezelőtt, hogy a mi PSD-s politikusaink azért érzik olyan erősnek magukat, mert legalább egy hatalom támogatását érzik maguk mögött.
Ez a hatalom Oroszország. Néhány bizonyíték:
Ma az orosz nagykövet úgy nyilatkozott, hogy a kegyelmi törvény (a sürgősségi kormányrendelet) normális dolog volt, bagatell apróság, és már Putyin is adott ki hasonló rendeletet. Mintha attól, hogy valamit Putyin megtesz, a cselekedet aranyba volna öntve.
Az utóbbi idők NATO- és EU-ellenes nyilatkozatai a romániai hatalom orbanizálódását vetítik előre. Ezek között is Tariceanu vezeti a listát: hogy örvendett a Sputnik TV és mennyi ideig járt róla a szájuk, mikor azt mondta: „A Brexit hőstett volt, az Európai Unió csalódás”.
Persze, hogy csalódás – nekik. A népet senki se kérdi, hogy akarja-e a belorusz utat választani.
Mi várható?
Olvassátok Magyarország legújabb kori történelmét, és meglátjátok, mitől kell megvédenünk magunkat.”

Hát, ez bizony nem vidám kép: de Orbán Viktor boldog lehet.

A román nyelvbe is bevonult az új szó: orbanizálódás. Az elvtelen, minden eszközt kihasználó, sunyi, illiberális diktatúra bevezetését hívjuk így.

Ők résen vannak. Mi nem voltunk.

Hátha legalább ők megússzák.

Keleten viharfelhőket jeleznek.

Erősen beborult.

 

Szerző: Szele Tamás / huppa.hu