Obama hazudott Bin Laden likvidálásáról?
Már négy éve, órákkal a bombasztikusnak ható hír kirobbanása után számtalan összeesküvés-elmélet látott napvilágot a hírhedt terroristavezér, a 9/11 szellemi mozgatórugójának tartott Oszama bin Laden likvidálásáról.
Most nem akárki vádolja csúnya hazugsággal és a közvélemény tudatos félrevezetésével Barack Obama elnököt és az amerikai kormányzatot, mint a már a vietnami poklot is megjárt Pulitzer-díjas oknyomozó újságíró, Seymour Hersh. - írja az mno.hu
Nem rajtaütés során, hanem egy szimpla kivégzésnek köszönhetően halt meg Oszama bin Laden 2011. május 2-án, az al-Kaida rettegett vezére; az állítólagos rejtekhelyéről, a pakisztáni abbottábádi erődített villáról pedig évek óta tudott a pakisztáni hírszerzés, az ISI, mivel ők tartották fogva ott a 9/11-es terrortámadások szellemi atyjaként is számon tartott férfit. Ilyen és ehhez hasonló állítások sorakoznak a Pulitzer-díjas újságíró, Seymour Hersh most megjelent, Oszama bin Laden megölése című könyvében.
A vietnami poklot megjárt, az amerikai hadsereg által 1968. március 16-án elkövetett és eltussolt, ötszáz civil, főleg gyerek és csecsemő halálával végződő My Lai-i mészárlást felfedő újságíró munkáját amerikai és pakisztáni hírszerzési forrásokra támaszkodva írta meg. Hersh szerint a CIA végül egy pakisztáni hírszerző fülese alapján jutott el az abbottábádi ,,rejtekhelyig", aki pedig az amerikaiak 25 millió dolláros nyomravezetői díjára pályázott. A hivatalos amerikai verzió szerint is egy füles, a beépített orvosként egy fedett oltási programban dolgozó Sakíl Afridi volt, aki értesítette az amerikaiakat. A férfit egyébként később hazaárulás vádjával 33 évre ítélték a pakisztániak. Igaz, utóbb kiderült, nem a Bin Laden-történet, hanem egy másik hadúrral való konfliktus áll mindezek hátterében.
A könyv szerint az egész művelet egyáltalán nem volt annyira titkos akció, mint ahogy azt Barack Obama, illetve stábja megpróbálta beállítani utána a sajtóban. Az egészről tudtak a pakisztáni vezérkarban is, sőt Hersh arról is írt, hogy volt egy olyan verzió is, amely szerint azt jelentették volna, hogy Bin Ladennel egy pilóta nélküli repülőgéppel (drón) végrehajtott támadás végzett. Az újságíró arról is írt, hogy az állítólagos rajtaütésben részt vevő amerikai különleges osztag, a SEAL Team 6 tagjaitól megtudta, az al-Kaida-vezért nem a médiában megjelent módon, iszlám rítus szerint elhamvasztva, a tengerbe szórva temették el, hanem halottas zsákba pakolva a testrészeit kihajigálták egy helikopterből a Hindukus-hegység felett, útban vissza Dzsálálábádba.
A Fehér Ház a megjelenés után nagyon kemény offenzívát indított a veterán újságíró ellen, szemenszedett hazugságnak nevezve mindazt, amit Hersh leírt. Ned Price nemzetbiztonsági tanácsadó egyúttal az eddig is ismert verziót erősítette meg, mondván, nagyon kevesen tudtak az egész műveletről, így a pakisztániaknak sem volt tudomásuk a rajtaütésről. (A rajtaütésről egyébként több film is készült azóta, így többek között A bombák földjén című mozijával Oscar-díjat nyert Kathryn Bigelow filmrendező is készített egy alkotást Zero Dark Thirty - A bin Laden-hajsza címmel - a szerk.) Hersht hiteltelenítette a CNN vezető nemzetbiztonsági elemzője, Peter Bergen is, aki szerint ,,ami igaz ebben a történetben, az nem új, ami meg újdonság, az egyszerűen nem igaz".
Hersht leginkább a sokszor használt, meg nem nevezett forrásai miatt szokták kritizálni, ám került ő már a mostanihoz hasonló helyzetbe. Tizenegy éve például ugyancsak nagyon keményen nekimentek a Pentagonból, amikor arról írt egy nagyobb anyagot, hogy George W. Bush amerikai elnök akkori védelmi minisztere, Donald Rumsfeld engedélyezte a később hírhedtté vált iraki Abu Ghraib börtönben a terroristának vélt személyek elleni brutális erőszakot. Az amerikai szaktárca szóvivője 2004-ben például a félrevezető újságírás leghisztérikusabb cikkének nevezte Hersh leleplező anyagát - amiről később persze kiderült, hogy minden szava igaz volt.
mno.hu (Fotó: nbcnews.com)
Posted by SEJT on 2015. május 13.