h i r d e t é s

Oda kerülhet a Fidesz, ahová való

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Oda kerülhet a Fidesz, ahová való

2021. március 04. - 17:21

Radikális jobboldali frakció várja soraiba a Fideszt

Az ID képviselőcsoportja az EP-ben - Forrás: ID/Facebook

Alig hogy bejelentette kilépését a Fidesz az Európai Néppárt EP-csoportjából, máris ajánlatot kapott a radikális jobboldalról: a német AfD az Identitás és Demokrácia frakcióba várja a nagyobbik magyar kormánypártot.

A Fidesz az Európai Néppárttal (EPP) évekig tartó huzavona után szerdán bejelentette: 12 európai parlamenti képviselőjük kilép a konzervatív és kereszténydemokrata politikai csoportból. A lépéssel azt előzték meg, hogy a Néppárt egy aznap megszavazott alapszabály-módosítás nyomán felfüggeszthesse csoportjuk munkáját a frakcióban.

A Fidesszel szövetséges KDNP úgy döntött, folytatja munkáját a Néppártban - ez azért is érdekes, mert a magyar kormányhoz közel álló médiában gyakorlatilag össztűz alá vették az EPP-t.

Christophe Hansen luxemburgi néppárti képviselő az Euronews-nak nyilatkozva azzal indokolta a magyar kormánypárt eddigi benn tartását, hogy sokan ettől remélték a jobbra, illetve szélsőjobbra csúszás megakadályozását. Kiderült azonban számukra, hogy "erre nincs remény", nem tudják ily módon kontroll alatt tartani a Fideszt.

"Nyilvánvaló" közelség

Hansent igazolhatja az a hír is, ami nem sokkal a Fidesz bejelentése után érkezett: a német radikális jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt EP-képviselője, az Identitás és Demokrácia (ID) frakcióban látná szívesen a magyar pártot.

Jörg Meuthen "nyilvánvalónak" nevezte, hogy Orbán Viktor és a Fidesz "tartalmilag sokkal közelebb áll az ID-hez, mint az Európai Néppárthoz", és ez a közelség szerinte "megmutatkozik a migráció, az identitás és a nemzeti szuverenitás kérdéseiben."

További hasonlóság lehet a putyini Oroszországgal ápolt igen baráti viszony: a párt társelnöke, Tino Chrupalla épp tavaly év végén járt Moszkvában Szergej Lavrov külügyminiszternél, aki élesen meg is jegyezte, hogy találkozójukat állítólag megpróbálta ellehetetleníteni a berlini diplomácia.

A Fidesz a német EP-képviselő szerint mindig is csak "konzervatív fügefalevél" volt az "álkonzervatív" Néppártban, és úgy vélte, nemcsak ők, de az ID-frakció többi küldötte sem ellenezné a Fidesz belépését.

A 705 tagú Európai Parlamentben az Identitás és Demokráciának tíz országból 74 képviselője van. Többségüket az olasz Liga, a francia Nemzeti Tömörülés (a volt Le Pen-féle Nemzeti Front) és az AfD politikusai adják, de köztük ülnek az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), a belga Flamand Érdek és a Geert Wilders vezette holland Szabadságpárt (PVV) képviselői is.

Sajátos időzítéssel ugyanezen a napon jelentette be a német Alkotmányvédelmi Hivatal, tehát a hírszerzés, hogy immár az egész pártot szélsőjobboldali gyanú alá vonják, így politikusaik, mozgásuk nyomon követését akár titkosszolgálati eszközökkel is folytathatják.

Spiegel Online információi szerint ugyanakkor a hivatal kötelezettséget vállalt arra, hogy sem az AfD szövetségi, sem tartományi, sem EP-képviselőit nem felügyeli ilyen titkos eszközökkel. A bejelentés alapja egy ezer oldalas titkosszolgálati jelentés, amely a lap szerint számos bizonyítékot szolgáltat a párt szélsőséges, helyenként alkotmánysértő ténykedésére.

Az AfD-ről szóló titkosszolgálati jelentés a Spiegel szerint azt igazolja, hogy a pártban erősödött a Björn Höcke képviselő nevével fémjelzett, formálisan feloszlott "völkisch", szárny, tehát a szélsőségesen nacionalista irányvonal. És valóban, az elmúlt években számos kínos botrány, rasszista vagy gyűlölködő kiszólás, komment történt a párt vezetői részéről, úgyhogy a demokratikus német pártok többsége úgy látja, a pártban a radikális jobboldaliak a hangadók.

A párt Bundestag-frakcióvezetője ugyanakkor egy liberális közgazdász, Alice Weidel, aki többször próbálta meg letörni a szélsőségesek szárnyait. Mint arról az Euronews beszámolt, 2019-ben már egyszer nekifutott a német hírszerzés az AfD-nek, az indoklás ugyanez volt: erősödtek a párt szélsőséges vonásai.

A Lega nem hív, hanem megy

A leginkább nacionalistának és euroszkeptikusnak nevezhető ID-képviselőcsoport legtöbb képviselőjét az olasz Lega párt adja, annak vezetőjével, Matteo Salvinival Orbán Viktor régóta baráti kapcsolatot ápol, főként migráció ügyben találtak egymásra. Orbán egyébként egy másik radikális olasz párttal, az Olasz Testvérekkel (FdI) is remek viszonyt ápol, az FdI-sek viszont az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) csoportjában ülnek, nem kizárt, hogy a Fidesz végül ott köt ki.

Salvini a Fidesz kilépése után szintén rögtön üzent Orbánnak, ám érdekes módon nem hívta a Fideszt az ID-be, egy olasz hírportál szerint ugyanis a Lega éppen a Fidesz helyére pályázik a Néppártban.

A "nemzeti identitás", a szuverenitás, az euroszkepszis vagy a migráció kérdésében vallott azonosság tehát valószínűleg még kevés lesz ahhoz, hogy a Fidesz eldöntse, hova ül át, vagy hogy akár ő maga újraszervezze-e az európai jobboldalt. Sok minden múlhat azon is, hogy elvbarátai hogyan helyezkednek. (Euronews)