h i r d e t é s

Orbán katasztrófájáról cikkezik a világ

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán katasztrófájáról cikkezik a világ

2015. február 23. - 12:28
0 komment

Vasárnap a baloldal által támogatott Kész Zoltán nyerte az időközi választásokat Veszprémben, így a Fidesz kétharmados többsége is elszállt. A168 óra összeszedte, mit ír a világsajtó a vereségről.

Az AFP hírügynökség szerint a különc Orbán Viktor csapást szenvedett el, miután egy kulcsfontosságú pótválasztás után lemondhat a kétharmadról. és ez még inkább megcsappanthatja népszerűségét. Török Gábor is azt nyilatkozta, a veszprémi eredmény egyértelműen vereség a Fidesz számára. A politikus által végrehajtott változások a bírálók szerint korlátozták a sajtószabadságot, illetve az igazságszolgáltatás függetlenségét. Ezek megszólaltatták a vészcsengőket az EU-ban a magyarországi demokrácia állapota miatt. Orbánt, akinél múlt kedden járt az orosz elnök, úgy tekintik, hogy egyre bizalmasabb viszonyt alakít ki Putyinnal.

Az osztrák Kurier szerint katasztrófának bizonyult a veszprémi pótválasztás Orbán Viktor és a Fidesz számára, le kell mondaniuk a kétharmados bónuszról. A politikus ellen a Putyinnal való jó kapcsolat miatt az EU-ban is az a gyanú, hogy aláássa a demokráciát.

A német FAZ arról cikkezik: az ellenzék számára presztízsértéke van, hogy győzni tudott a Fidesz egyik fellegvárában. A gyakorlati következmények azonban már most láthatóak, mivel a párt már az előző törvényhozás idején keresztül vitte alapvető jogszabályalkotási terveit, beleértve az új Alkotmányt. A hatalom ezzel együtt nem számított rá, hogy veszíteni fog. A bírálók tekintélyelvű törekvéseket vetnek Orbán szemére. Az pedig, hogy Oroszországra támaszkodik, az uniós és Nato-partnerek körében kelt gyanakvást. Juhász Attila a Political Capitaltől azt mondta, hogy az eredmény nagy jelentőségű, jelzi, hogy az országban jelenleg erős a tiltakozó hangulat.

A brit BBC is megírta: odalett a Fidesz kétharmada, amely pedig lehetővé tette, hogy Orbán Viktor más pártok támogatása nélkül új alkotmányt és más törvényeket fogadtasson el. A politikus bírálói azt hangsúlyozzák, a kormány eltávolította a hatalom alapvető fékeit és ellensúlyait, és a demokráciát fenyegeti. Az elmúlt öt évben sorra korrupciós vádak érték a miniszterelnököt, akinek népszerűsége hatalmasat zuhant, amióta megpróbálta bevezetni az ellentmondásos internetadót.

Az AP amerikai hírügynökség úgy fogalmaz: vége a Fidesz kétharmados parlamenti többségének, ami idáig lehetővé tette, hogy a párt az ellenzék megkérdezése nélkül hagyjon jóvá új alkotmányt és más törvényeket. A kormány eddig arra használta  fölényét, hogy uralma alá vonja az állami intézményeket. Boros Tamás a Policy Solutions-tól úgy értékelte, hogy a hatalom számára teljesen váratlan az eredmény, ugyanakkor fölöttébb jelképes. Boros megjegyzi, hogy a jelek szerint a Fidesz a vesztegetési botrányok hatására repedezik. Azon felül kezdett beleavatkozni az emberek életmódjába és így a saját választói bizonytalanodtak el Veszprémben.

A Bloomberg is tudosít arról, Orbán Viktor pártja elvesztette a veszprémi pótválasztást, ily módon búcsút mondhat a kétharmadnak, ami hatalma alapjául szolgált. Az EU és az USA bírálja a kormányfőt, amiért az többségét a független intézmények jogkörének megnyirbálására használja fel. A miniszterelnök viszont már előre jelezte, hogy a következő három évben nem terveznek olyan jogszabályt, amelynek elfogadásához minősített többségre lenne szükség.

 

propeller.hu