h i r d e t é s

Orosz elnökválasztás: a világ Moszkvára figyel, Trump be akart avatkozni?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Orosz elnökválasztás: a világ Moszkvára figyel, Trump be akart avatkozni?

2018. február 02. - 08:02

Vlagyimir Putyin ellenfeleiről, az orosz választópolgárok kiábrándultságáról és az amerikai-orosz viszonyról is beszélt Rácz András Oroszország-szakértő az ATV Startban.

Forrás: CNN.com

Nincs esélyes vetélytársa Putyinnak az orosz elnökválasztáson. Rácz András Oroszország-szakértő elmondta, az igazi esélyest, Navalnijt kizárták a választásokon való indulásból. A Kommunista Párt vezetője elindult ugyan, de nem jelent veszélyt Putyinra. Viszont Rácz érdekesnek tartja Kszenyija Szobcsakot, aki indulhat a választáson, és míg Navalnijt a médiában sem engedték szerepelni, addig Szobcsak szerepelhet, turnézhat, saját műsora is lehet. Ez arra enged következtetni Rácz szerint, hogy őt sem tartják komoly ellenfélnek. 
 
Az Oroszország-szakértő arról is beszélt az ATV Start című műsorban, hogy az orosz választópolgárok egyre inkább kiábrándultak a Putyin-rendszerből. Szerinte az elnök személyének népszerűsége nem csökken, de a kormánya jelentősen lejjebb van. Elmondta, Putyinék azt szeretnék elérni, hogy a választásokon való részvétel 70 százalékos legyen, és 70 százalék Putyint támogassa.
 
Rácz szerint a kiábrándultságban szerepet játszik az orosz gazdasági helyzet, amit befolyásoltak az ukrajnai válságot követő nyugati szankciók, és az alacsony olajár. 
A rendszer nem teljesít jól- állapította meg. Beszélt arról is, hogy a világ nagyon figyeli az orosz elnökválasztást. Azt tudjuk, hogy Putyinnak ez lesz az utolsó ciklusa, és nagyon fontos az, hogy ki fogja őt követni- magyarázta.
 
Az USA és Oroszország viszonyáról Rácz elmondta, nagyon komoly feszültségi források vannak. Ezek az ukrajnai háború, a Krím elcsatolása, a szíriai beavatkozás, és az amerikai elnökválasztásba való beavatkozás, sorolta. Ugyanakkor több érdekközösség is van köztük. Úgy, mint a terrorizmus elleni harc, Észak-Korea féken tartása, és olyan technikai kérdések, hogy mi lesz a Szíriából hazatérő dzsihádistákkal, ha csendesednek a harcok. Szó volt arról is, hogy Trump amerikai elnök követelte az oligarchák listáját, akik Oroszországból beleavatkoztak az amerikai elnökválasztásba. Putyin azzal vágott vissza, tudtuk meg, hogy ezzel viszont Trump avatkozik bele az orosz elnökválasztásba. 
 
Washington részéről a lista követelése nagyon markáns üzenet, jegyezte meg a szakértő. Az ugyanis befolyásolja az amerikai belpolitikát is, hogy az oroszok támogatták-e Trump megválasztását. Az orosz elnökválasztást azzal befolyásolja, hogy felhívják a figyelmet azokra az oligarchákra, akik büntetőeljárás alanyai lehetnek, bár ehhez az kell, hogy Trump büntetéssel sújtsa őket. Putyin viszont a retorikájával a saját malmára hajthatja a vizet, magyarázta Rácz András, aki arról is tájékoztatott, hogy egyre inkább fény derül arra, milyen nagymértékű a korrupció az orosz vezetők körében. 
 
A kérdésre, hogy milyen az európai vezetők hozzáállása Oroszországhoz, Rácz azt válaszolta, nagyban meghatározta a hozzáállást az Ukrajnával szembeni fellépésük, mert a II. világháború óta nem fordult elő olyan, hogy erőszakkal elcsatoltak volna egy részt valamely országtól. (atv.hu