Pedagógushiány: szülői útmutató 12 pontban
Az idei tanévkezdésnél sok szülő kénytelen szembesülni a drámai mértékű pedagógushiánnyal.
A helyzet elkeserítő, hiszen gyermekeink nem kapják meg az őket megillető minőségi oktatást. Nincs csodaszer, a fájóan hiányzó pedagógusokat nem lehet gyors ütemben pótolni! Szülőként annyit tudunk tenni, hogy a károkat igyekszünk enyhíteni, és kiállunk a gyerekek érdekei mellett, hogy legalább hosszabb távon remélhessünk javulást.
Szülőként megpróbálhatjuk részben pótolni a hiányzó pedagógust, és saját magunk segíteni gyermekünknek a tanulásban, vagy ha módunkban áll, a gyermek számára fontos tárgyakból magántanár segítségét is igénybe vehetjük. Persze így sem oldhatjuk meg teljesen a problémát, legfeljebb némileg enyhíthetjük a negatív következményeket. A néhézségek közepette fontos, hogy erősítsük a szülői közösségeket és a pedagógusokkal való kapcsolattartást, hogy egymásnak minél jobban tudjunk segíteni.
Az idei tanévkezdéssel a baj súlyosabb, mint korábban, mert sok pedagógus elvesztette a reményt és elhagyta a pályát azután, hogy a kormányzat nem teljesítette a tavasszal végső elkeseredésükben sztrájkoló pedagógusok méltó munkabérre és elviselhető munkaterhelésre vonatkozó jogos követeléseit.
A pedagógushiány régóta ismert; A Szülői Hang Közösség 2018-as részletes felmérése is komoly bajokat jelzett már akkor és azóta is folyamatosan érkeznek erről a visszajelzések, ennek ellenére a kormányzat inkább a semmittevést választotta. A helyzet egyre inkább romlik: negatív spirálba kerültünk, a sok pályaelhagyó miatt a még maradó pedagógusokra egyre több pluszteher hárul, és ezt egyre kevesebben bírják.
A pedagógushiány mindenkit érint: még ha saját gyermekünknél épp van elegendő pedagógus, az országos szintű válság következtében zuhan a közoktatás színvonala, ami az egész felnövekvő generációra károsan hat. Valódi megoldás csak hosszú távon remélhető, és ehhez összefogásra van szükség. Ha most nem képviseljük a gyerekek érdekeit, akkor a probléma csak tovább fog súlyosbodni.
A Szülői Hang Közösség 12 pontos útmutatóban gyűjtötte össze lehetőségeinket a kárenyhítésre és a szülői érdekképviseletre. Az útmtató az alábbi pontokat tartalmazza; a hivatkozásra kattintva az egyes pontok részletes kifejtése olvasható.
- Építsünk aktív szülői közösségeket!
- Forduljunk személyesen a kormánypárti országgyűlési képviselőkhöz!
- Dokumentáljuk a pedagógushiányt az ombudsmannál!
- Engedjük el a pedagógushiány következtében nem reális elvárásokat gyermekünk felé!
- Támogassuk a pedagógusok tiltakozását!
- Tegyünk panaszt az intézményvezetőnél és a fenntartónál!
- Vegyük észre a pedagógushiányt, és tudatosítsuk szülőtársainkban is!
- Használjuk az elérhető tanulási segédeszközöket!
- Adjunk nyilvánosságot a problémának!
- Teremtsünk szorosabb kapcsolatot a pedagógusok és a szülők között!
- Fejlesszük gyermekünk önállóságát, tanítsuk meg a hatékony tanulás módszereire!
- Gondolkodjunk, keressük meg a problémák gyökerét, és gyakoroljuk a szolidaritást!