Pirított ételek készítése grillen
A grillsütőn készült fogások kivétel nélkül ínycsiklandóak, de nem mindenki van tisztában azzal, hogyan készíthetőek el az egyes ételek mesterien. Az interneten számos remek grillrecept található, sajnos azonban a grillezésben nem jártas személyeknek ezek nem minden esetben nyújtanak segítséget. Hiszen nem mindig van odaírva, hogy lecsukott fedőnél vagy nyitottnál kell-e sütni, illetve magas vagy alacsony hőmérsékleten. És ha egy olyan receptre akadunk, melyben különböző technikák ötvözésére szólítanak fel, máris teljes a káosz.
Grillezés csukott tetővel
A csukott tetővel grillezést a profik indirekt grillezésnek nevezik. Ilyenkor a csukott tetőnek köszönhetően a forró levegő kering a belső térben, ezáltal a hőelosztás is egyenletes lesz. Akkor sütünk így, ha olyan ételt készítünk, melyeknek a sütési ideje hosszabb, vagyis jellemzően vastagabb, keményebb, nagyobb húsokat készítünk ezzel a módszerrel. Gyakorlatilag ez a mód a konyhai légkeveréses sütésre hajaz, hiszen itt is a forró keringő levegőben sül át az étel.
Épp úgy, mint a konyhai sütőnél, itt sem ajánlott állandóan nyitogatni a grillsütő fedelét, hiszen egyrészt az állandóan kiszökő meleg levegő miatt lassabban fog elkészülni az étel, másrészt meglehetősen balesetveszélyes dolog, ha nem figyelünk eléggé. Ha mindenképp szeretnénk időnként leskelődni kicsit, először csak résnyire nyissuk fel a fedelet, és csak utána teljesen. Pirításra az indirekt sütési mód nem alkalmas.
Grillezés nyitott tetővel
A nyitott tetővel történő, vagyis direkt grillezésnek az a lényege, hogy magas hőfokon, közvetlenül a hőforrás felett sütjük meg az ételt. Az indirekt grillezéssel ellentétben így azokat az ételeket sütjük, melyeknek a sütési ideje rövid, 20 perc alatti. Ezek a jellemzően kicsi és puha ételek, mint a kolbászok, húspogácsák, tengeri herkentyűk, de ide tartoznak a zöldségek is.
A vastagabb, nagyobb darab húsokat nem ajánlott így elkészíteni, hiszen annak az lenne az eredménye, hogy a hús külseje megég, a belseje viszont nyers marad. Az ételek pirítására ezt a sütési módszert kell alkalmazni.
Ha te is kedvet kaptál a grillezéshez, de még nincs grillsütőd, keresd fel a Grillplaza.hu weboldalát, ahol minőségi grillsütők nagy kínálatával várják az érdeklődőket.
Hogyan történik a vastagabb hússzeletek pirítása?
Röviden úgy, hogy ötvözzük a kétféle sütési módszert. Vagyis először megpirítjuk az étel mindkét oldalát magas hőfokon, majd csökkenteni kell a hőmérsékletet, és alaposan átsütni a húst. Így a külseje ropogós lesz, a belseje viszont puha, omlós és szaftos marad. Leginkább sertés-, marha- és bárányhús esetében érdemes kipróbálni ezt a sütési technikát, a hús felszínének karamellizálódása rendkívül ízletessé teszi az ételt.