Propagandatrollok
Aki rendszeresen használja a magyar internetet, egészen biztosan belefutott már trollokba. Ha közélet, akkor pedig lehet arra bizonyíték, magyar politikai érdekek is fizetnek trollokat propagandacélokra.
Lehet, hogy egy büdös szó nem igaz belőlük, lehet, hogy csak egy részük, és persze az is lehet, hogy minden.
A 444.hu számos olvasói levelet kapott a témában, kezdjük egy esztergomi történettel
A legkerekebb sztorit Esztergomból kapták, de nnek megértéséhez először is elevenítsük fel Meggyes Tamás emlékét. Meggyes 1999 és 2010 közt volt a város fideszes polgármestere, és volt a párt parlamenti képviselője is, mígnem néhány éve visszavonult/visszavonultatták a politikából.
Meggyes esztergomi polgármestersége alatt botrányról botrányra bukdácsolt. Az ellene szervezkedő esztergomi ellenzék legfontosabb fóruma a Szeretgom.hu honlap volt, amely ellen Meggyes pénzt és eszközt nem kímélve folytatott háborút.
2008 tavaszán nyilvánosságra került egy tanulmány, amelyet a Századvégtől is ismert, később kormányszóvivőként dolgozó Giró-Szász András cége, a Strategopolis Kft. készített az esztergomi önkormányzatnak. A tanulmány gyakorlatilag arról szólt, hogy hogy lehetne megtörni a Szeretgom népszerűségét. Meggyesék azt állították, hogy a tanulmány hamisítvány, a Szeretgom viszont elég egyértelmű bizonyítékokat talált arra, hogy igazi.
A tanulmányban készítője azt állította, hogy fórumozóként beépült a Szeretgom fórumába, hogy a Meggyes Tamást bíráló ellenzékiek véleményét befolyásolja. És azt is, hogy sikerrel járt, szerinte a felhasználók egy része a radikális ellenzékiségében elbizonytalanítható, és így őket át lehet csábítani az ekkor felépített fideszes hírportálhoz.
A Szeretgom munkatársai pedig egészen konkrét bizonyítékot találtak arra, hogy ez tényleg megtörtént: azt a Meggyest dicsőítő fórumozót, aki századvéges IP-címről internetezett.
Később azt is bebizonyították, hogy az esztergomi önkormányzat egyik cégének IP-címét használva is működik náluk több fórumozó. Pontosan úgy, ahogy a Strategopolis tanulmánya javasolta. Úgy tűnik, 2008-ban még gyerekcipőben jártak a magyar internetes trollok, és nem tudták, hogy kell eltüntetni a lábnyomaikat.
A lelkes önkéntesek
Több olvasói levél is utalt arra, hogy a magyar politikai pártok, amelyek egyébként is szeretnek diákokat toborozni ilyen-olyan célokra, trollhadseregeiket is szakkollégiumokon, hallgatói önkormányzatokon keresztül szervezik. Az itt megkörnyékezhető fiatalok nemcsak azért jó trollok, mert lelkesek, hanem azért is, mert nem is feltétlenül kell nekik fizetni a munkájukért. Elég megígérni, hogy ha jól dolgoznak, majd egyszer kapnak valamit cserébe. Ahogy ez a levél szépen elmeséli:
„Az egész úgy kezdődik, hogy van egy bizonyos ifjúsági szerveződés, ahova bizonyos időközönként kisebb nagyobb megbeszélésekre kellett járni. 2 éve történt körülbelül, hogy ez egyik ilyen összejövetelen megkörnyékeztek azzal, hogy nem-e lenne kedvem kicsit aktívabban belefolyni a dolgokba, konkrétan elmondták, hogy arról lenne szó, hogy legalább 7 facebook profilt kellene kellene menedzselni, teljesen átlagos személyek dolgaival feltölteni, hogy minél inkább életszerűbb legyen a történet, ( ekem a végén már olyan 20 környékén volt felhasználói fiókom) amivel megadott témákban kellett több soros kommenteket írni.
Nem mondták meg mit írjunk le szó szerint csak azt mondták el mindig, hogy éppen valamihez támogató, uszító, gyűlölködő kommentet írjunk és ezt most ne úgy képzeljétek el, hogy minden nagyobb poszt előtt ki küldtek egy emailt, hogy na most ehhez ezt kell leírni, hanem a találkozókon megbeszéltük közösen, hogy ebben meg ebben a témában mi az aktuális álláspont és ehhez igazodva kellett megírni egy-egy kommentet. Jól emlékszem volt olyan akinek szóvá tették, ha nem úgy sikerült a teljesítménye, könnyen kikezdhető volt a másképp gondolkozó emberek számára, az ilyen kommenteket nem szerették, az volt a jó, amivel elérted hogy az »ellenfél tábora felrobbanjon« de mellette az átlagember felkarolja a nézetet és tovább vigye a lendületet.
(...)
Ell sem hinnétek, hogy milyen kevés »fizetett Troll« írt, nekünk nem az a konkrét szerepünk, hogy csak egy emberként írjunk valamit, ami az ő munkájukat fényezni, az a lényeg, hogy úgy írjuk meg a hozzászólást, hogy azok az emberek, akik elkötelezettek egyébként is, úgy érezzék, hogy nekik is hozzá kell szólni, támogassák a dolgot. Javarészt így működik ez a dolog, lényegében mi csak felpiszkáljuk az embereket, a többi jön magától.
Amikor láttam a »fizetett« szót, akkor egy csöppet elmosolyogtam, mert meg sem közelíti a valóságot. Ezért senki nem kap pénzt, vagyis az én környezetemben senki nem kapott, ez biztos. Arról van szó, hogy elhintik, hogy ha jól végezzük a munkánkat, akkor majd feljebb kerülhetünk. Lényegében inkább hasonlít ez egy előmenetelt segítő tevékenységhez.”