h i r d e t é s

Prózai okok, amiért nem is kellett kimenekíteni Bolíviából Tóásót

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Prózai okok, amiért nem is kellett kimenekíteni Bolíviából Tóásót

2015. május 06. - 22:21
0 komment

Miért épül a Tóásó-mítosz?

Amit tudunk:

  1. Tóásóékat nem kellett kimenekíteni, mert letöltötték börtönbüntetésüket.
  2. A Magyar Konzulátus bárhol a világon adhat ideiglenes útlevelet egy magyar állampolgárnak, ha az nincs neki.
  3. A terroristaváddal 6 év 10 hónapra ítélt Tóásót (és társát) nem valószínű, hogy vissza akarta tartani a bolíviai kormány, hiszen annak érdeke éppen az ellenkező.
  4. Az ügy magyarországi kommunikációja rendkívül zavaros, ahogyan a Baptista Szeretetszolgálat szerepe is.
  5. A bolíviai belügyminiszter kommunikációja vegytiszta és logikus.
  6. Az ügy köré felépített James Bond-filmbe illő titkosszolgálati szál nevetséges.

Mindeközben az eredetileg 2009-ben tervezett merénylethez szellemi tőkét (informatikai segítséget) adó, és életben hagyott Tóásó Előd lassan itthon nemzeti hős lesz.

De miért?

Eduardo Rózsa-Flores és társai 2009-es, santa cruzi kivégzése helyszínén életben hagyott két személyt, Tóásó Elődöt és Mario Tadicot a bolíviai elnök meggyilkolásával és polgárháború szításával vádolták, elvileg akár életfogytig tartó szabadságvesztésre is ítélhették volna őket.

Ehhez képest 6 év 10 hónap után vádalkuval szabadultak, ami azt jelenti, hogy a vádalku megkötése folyamán el kellett, hogy mondjanak mindent a szabadulásért cserébe. Ezen az alapon semmiféle logika nincs benne, hogy vissza akarták őket tartani a hatóságok.

Az útlevelek hiányára egy prózai magyarázat lehet:

lejárt.

A konzulátusnak ilyenkor kötelezettsége ideiglenes magánútlevelet kibocsátania, ahogyan akkor is, ha elveszett vagy ellopták. A külügy „technikai segítsége” ilyenkor rutinszerű, ezért ebben sincs semmi különös.

Hugo Moldiz belügyminiszter tagadja a menekítést, a magyar nemzeti hírügynökséggel egy napon szólalt meg, bejelentette a távozás tényét: Tóásó legálisan, ám meglepetésszerűen hagyta el Bolíviát. Ezzel szemben az MTI titkos akcióról ír, amelyben Lukács Csaba a Szeretetszolgálat és a Magyar Nemzet újságírója nyilatkozik.

Érdekes, hogy a Szeretetszolgálat honlapjára a közlemény azonnal kikerül, majd el is tűnik, miközben az MTI adatbázisából nem tűnik el.

Nem éppen olyan ez, mintha a titkosszolgálatok bármelyikének köze lenne ehhez a bohóckodáshoz, vagy amennyiben mégis, akkor elég nagy baj van.

A rendelkezésre álló tények, így pl. útlevél pótlása, szabad távozás jogának lehetősége stb., mind arra utalnak, hogy nem volt szükség a honi hárombetűs szolgálatok segítségére. És ha lett volna, akkor pedig pestiesen mondva elbaszták, szakmailag szólva dekonspirálódtak, ami vagy nagyon ijesztő, vagy csak nevetséges.

Inkább utóbbi valószínű, mivel a bolíviai kommunikáció tiszta és logikus, miközben a magyar zavaros és minden vektora arra irányul, hogy

Tóásó Elődből hőst faragjon.

Miért? Kinek az érdeke? Milyen jövőbeni céllal teszik ezt – és kik?

naraszima

 

egyenlito.blog.hu (FOtó: Blikk/ABI)