h i r d e t é s

Putyin azért ilyen, mert Asperger-szindrómás – vélik a Pentagon kutatói

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Putyin azért ilyen, mert Asperger-szindrómás – vélik a Pentagon kutatói

2015. február 06. - 12:42
0 komment

A Pentagon által megbízott kutatók arra jutottak, hogy az orosz elnök Asperger-szindrómás, és ez minden döntését befolyásolja.

Egy kutató korábban kijelentette, hogy Putyin pszichikai problémái "erős túlélési akaratot alakítottak ki nála", valahogy úgy, ahogy egy dongalábú gyerekből olimpiai korcsolyázó lesz. Egy neves autizmuskutató ugyanakkor tartózkodott tőle, hogy kijelentse: az orosz vezető aspergeres.

A Pentagonnak dolgozó kutatók azt feltételezik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök Asperger-szindrómában, olyan "autisztikus rendellenességben szenvedhet, amely minden döntését befolyásolja" – közölte a USA Today napilap csütörtökön, egy 2008-es és egy 2011-es elemzésre hivatkozva.

Az amerikai védelmi minisztérium 1973-ban létrehozott Office of Net Assessment (ONA) elnevezésű belső kutatócsoportja által támogatott Body Leads (Testi Utalások) program keretében Putyin és más külföldi vezetők mozgásmintáit tanulmányozzák azzal a céllal, hogy előre lehessen jelezni lépéseiket az amerikai politika számára.

Az ONA 2014 decemberéig közvetlenül a védelmi miniszter számára készítette a jelentéseit, amelyekkel azóta alacsonyabb szinten foglalkoznak. A hivatal 1996 óta támogatja a Body Lead programot, amelynek igazgatója Brenda Connors, a Rhode Island állambeli Newportban működő haditengerészeti főiskola kutatója.

Connors és külsős kollégái 2008-ban azt állították jelentésükben, hogy Putyin "neurológiai fejlődésében a csecsemőkorában jelentős szakadás következett be" és hogy "az orosz elnök neurológiai abnormalitást hordoz" magában.

A putyini kórkép

Az egyedül Putyinról 2008-ban, valamint a róla és az akkori orosz elnökről, jelenlegi kormányfőről, Dmitrij Medvegyevről 2011-ben készült kettős jelentés is arra a következtetésre jutott, hogy a jelenlegi orosz vezető pszichikai nehézségekkel küzd mind a döntéseinek kialakításában, mind a magatartásában.

"Kompenzálásának elsődleges formája szélsőséges kontroll", ami "tükröződik a döntéshozatali és a kormányzási stílusában" – hangzott a szakértők megállapítása.

A 2011-es kettős tanulmány szerint Medvegyev a "tettek embere", aki "hajlik rá, hogy gyorsan felmérje a helyzeteket, fekete-fehér kategóriákban, kerülve a finomabb szürke árnyalatokat". Putyin ezzel szemben "nagyon eltérő hajlamú" személyiség, aki "módszeresen visszakanyarodik a vele szemben lévő probléma aspektusaira, igazolásul és prioritásainak megerősítéséül folyamatosan felülvizsgálja az adatokat".

Bizonyítékuk nincs

A kutatók ugyanakkor nem tudták konkrétan bizonyítani a Putyin Asperger-szindrómájára vonatkozó állításukat, mert nem állt módjukban agyszkenner-vizsgálatot végrehajtani az orosz vezetőn, de elméletüket megpróbálták autizmus-szakértők munkáival alátámasztani.

Egyebek között Stephen Porgesre, az Észak-karolinai Egyetem pszichiátriaprofesszorára hivatkoztak, aki állítólag arra a következtetésre jutott, hogy "Putyin az autizmus valamelyik formájának hordozója". Porges viszont, a USA Todaynek nyilatkozva kijelentette, hogy nem olvasta az elkészült jelentést és hogy tartózkodna attól, hogy aspergeresnek nevezze Putyint.

A professzor azt állította, hogy Putyin a viselkedése és arckifejezése szerint olyan személyiség, akit a nyilvános társadalmi környezet védekezésre késztet, ezért azt javasolta, hogy az amerikai hivatalos személyek csendesebb környezetben, négyszemközt terjesszék elő neki javaslataikat. Igaz, ez a tulajdonság az Asperger-kórra is jellemző.

"Olyan, mint a dongalábú korcsolyázó, aki olimpiai korcsolyázóvá vált"

Brenda Connors a The Atlantic magazinnak Putyinnal és az általa az orosz elnök járásában észlelt rendellenességgel kapcsolatban 2005-ben így nyilatkozott: pszichikai problémái "erős túlélési akaratot alakítottak ki nála, és lendületet adtak testének kiegyensúlyozásához és megerősítéséhez".

"Olyan ő, mint a dongalábú korcsolyázó, aki olimpiai korcsolyázóvá vált. Igazán megrendítő őt (videó)szalagon nézni. Ez egy mély, régi, mélyreható veszteség, amellyel megtanult megbirkózni, méghozzá nagyszerűen" – mondta a mozgásminta-kutató.

A USA Today az általa ismertetett dokumentumokhoz a tájékoztatás szabadságára vonatkozó törvény alapján jutott hozzá. A lap úgy tudja, hogy Connors csoportja ezeken felül is készített tanulmányokat a Pentagon számára. A tárca 2009 óta legkevesebb 365 ezer dollárt fizetett ki a vele együtt dolgozó kutatók számára.

A lapnak a cikkel kapcsolatos kérdéseit Connors a Pentagonra hárította, ahol azonban nem kívántak azokra reagálni.

 

hvg.hu (Fotó: )