Putyin máris kihátrált a tűzszünetből
Figyeljék a logikát: mivel az oroszok nem harcolnak, nem is vonulhatnak ki. Közben ágyúzzák Luganszkot, ostromolják Debalcevét.
"Hmmm.... a minszki megállapodás csak február 15-én lép életbe, addig még van két napunk egy jó kis ágyúzásra!"
– gondolhatták Kelet-Ukrajnában, és a gondolatot cselekvésre is váltották. Luganszkra már az éjszaka, Donyeckre pedig hajnalban kilőttek néhány sorozatot. A BBC tudósítója szerint azonban az ágyúzás kevésbé volt intenzív, mint az elmúlt hetekben. Arról nincs információ, melyik fél ágyúzott, de az érintett települések a szakadárok uralma alatt vannak – az ő információik szerint három civil vesztette életét.
Az ukrán kormány ágyúzásról nem, ámde arról beszámolt péntek reggeli tájékoztatóján, hogy orosz támogatással tovább folyik a Luganszk és Donyeck között fekvő Debalceve ostroma, csütörtök éjjel óta nyolc kormánykatona veszett oda – a hírt éppúgy nem lehet megerősíteni másik forrásból, ahogyan a szakadárok beszámolóit.
A vasúti csomópontként szolgáló települést a szakadárok saját beszámolóik szerint január legvégén lényegében körbezárták. Kijev tagadja, hogy 5-8 ezer katonája csapdába esett volna, akiknek legfeljebb a kivonulás jelentheti a menekülést. Azt azonban az ukrán erőkhöz tartozó Donbasz önkéntes alakulat parancsnoka, Szemen Szemcsenko elismerte, hogy az oroszbarát szeparatisták elfoglalták Lohvinovét, elzárva így Debalcevéhez az eddigi ukrán utánpótlási útvonalakat. Állítása szerint azonban más vonalon továbbra is elérhetik a települést, így körbezárásról továbbra sincs szó – írta az MTI.
A Donyeck közelében fekvő Debalceve (oroszul Debalcevo) feletti ellenőrzés kérdése azért is fontos, mert a felkelők számára az aktuálisan birtokolt vonalak jelentik a fegyverek visszavonásához a kiindulási pontot, a csütörtöki minszki megállapodás szerint.
A megállapodás értelmében egyébként a térségben nehézfegyvermentes zónát alakítanak ki, ez a 100 milliméter feletti űrméretű lövegeknél 50, a rakétakilövő rendszereknél 70, a stratégiai rakétáknál pedig 140 kilométeres szélességben húzódik majd az ukrán kormány és az oroszok által támogatott szakadárok által vitatott régióban.
Az oroszok máris kihátráltak a szerződésből
"Oroszország nem aláírója, csak garantálója a kelet-ukrajnai konfliktus rendezéséről Minszkben aláírt dokumentumoknak, és fizikailag sem várható el tőle az abban megjelölt intézkedések végrehajtása"
– idézi az MTI Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szavait, aki szerint mivel az oroszok nem vesznek részt a konfliktusban, ezért nem is kell sehonnan kivonulniuk. Ezzel szemben szinte biztos, hogy a valóságban Oroszország indította el a kelet-ukrajnai megyék elszakítására irányuló szakadár felkelést, és azóta a legmodernebb fegyverrendszereivel, sőt katonákkal is támogatja a szakadárokat a Donyeck és Luganszk megyei harcokban.
Petro Porosenko ukrán elnök is szkeptikusan nyilatkozott arról, hogy Minszkben valóban sikerült volna tető alá hozni a békét:
"Nem akarom, hogy bárkinek illúziói legyenek, és így én sem tűnök naivnak: továbbra is nagyon messze vagyunk a békétől. Senki se hiszi szilárdan, hogy a Minszkben aláírt békefeltételeket szigorúan be fogják tartani."