Rámosolygott a Nap a NASA űrszondájára
Mosolygáson kapta a Napot a NASA Napdinamikai Obszervatóriuma: a szonda éppen olyan pillanatban készített képet a csillagról, hogy az úgynevezett koronalyukak mosolygós arcot formáztak.
Say cheese!
— NASA Sun, Space & Scream (@NASASun) October 26, 2022
Today, NASA's Solar Dynamics Observatory caught the Sun "smiling." Seen in ultraviolet light, these dark patches on the Sun are known as coronal holes and are regions where fast solar wind gushes out into space. pic.twitter.com/hVRXaN7Z31
Az űrkutatási hivatal Twitteren osztotta meg a fotót, amelyen a mosolyt a napszél gyors kitörései által okozott koronalyukak okozzák. Persze a kommentelők azonnal hasonlóságot találtak például a Teletabik mosolygó gyerekfejű napocskájával, vagy a Szellemirtók óriás pillecukorszörnyével is.
Annak a jelenségnek egyébként, hogy élettelen tárgyakban (esetünkben a koronalyukas Napban) arcokat látunk, van külön neve is: pareidoliának hívják, és azt takarja, amikor bizonytalan és véletlenszerű ingereket konkrétnak és tisztán kivehetőnek érzünk. Ilyen az is, amikor a felhőkben különböző állatok alakját látjuk, de az is, amikor egy visszafelé lejátszott lemezen ételmes üzeneteket vélünk felfedezni.
A NASA obszervatóriumának az a célja, hogy megvizsgálja, hogyan alakul a naptevékenység, és hogyan befolyásolja az űr időjárását. A 2010. február 11-én felbocsátott űrszonda a Nap belsejét, légkörét, mágneses terét és energiakibocsátását méri. (The Guardian)/Telex