Rég volt ennyi kilakoltatás, mint mostanában
Amióta márciusban lejárt a kilakoltatási moratórium, több mint 1500 kilakoltatás volt az országban, sokkal több, mint az elmúlt években bármikor - írja a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar adatai alapján a Magyar Nemzet.
Ezek alapján augusztus 3-ig
- 777 adóst lakoltattak ki bírósági határozat alapján,
- 637 adósnak a bírósági végrehajtó elárverezte az ingatlanát a feje fölül,
- 122 esetben olyan lakókat tettek utcára, akiknek nem volt szerződése,
- 10 adósnak pedig a bank adta el a lakását, miközben még benne lakott.
A korábbi években ennél jóval kevesebb kilakoltatás volt, 2012-ben 700, 2013-ban a szám 550-re, majd 2014-ben a bevezetett moratórium miatt 0-ra csökkent, ennek részleges feloldása után pedig 2015-ben 600-ra nőtt. Vagyis
az elmúlt 5 hónapban háromszor annyi kilakoltatás történt, mint tavaly egész évben.
Jövőre pedig újabb hullám jöhet, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar adatai szerint ugyanis 15 ezer lakás vár árverésre, ezek közül 3500-at már meg is próbáltak elárverezni, de nem volt elég vevő. Az adósok 70 százaléka amúgy a végrehajtó vagy a bank első felszólítására kiköltözik az ingatlanból.
Az adósoknak túl sok védelme nincs, a kormány nagy adósmentő ötlete, a magáncsőd pedig úgy tűnik, megbukott: bár a Bankszövetség korábban több tízezerre tette azok számát, akiknek segíthetne az intézkedés, eddig a közel egy éve, 2015 szeptember 1-én bevezetett csődvédelmet kevesebb, mint 500 adós kérte, feltehetően annak elég szigorú feltételei miatt.