Sárga lap 3.
A Vízmű felszámolása szintén olyan eset, amire minimum sárga lapot lehet adni.
A történetbe egy kicsit korábbra kell visszamenni. A Szekszárdi Víz és Csatornamű Vállalat- a jövőben csak Vízmű- önkormányzati cég. A feladatai azt hihetik, hogy világosak, de nem. A víz és csatorna szolgáltatáson kívül, részt vett a sport és szabadidő programok finanszírozásában, iskolai úszásoktatás finanszírozásában és a város pénzügyeinek ilyen, olyan rendbetételében, hol kölcsönt adott az önkormányzatnak, hol pedig átgondolatlan polgármesteri ötletek megvalósításához hiteleket vettek fel. Természetesen a vízdíjban ezeket mi - városi polgárok – kifizettük. Kamataival együtt. A Fidesz kormány a nagy centralizációs törekvései következtében elvette a vízi szolgáltatást és száz települést „behajtott” az ERÖV nevű cégbe és gyakorlatilag elvette a város vagyonát, a vízszolgáltatást. Fizet ezért valamit a városnak, havi 9 millió forint körüli összeget a MI közműveink használatáért, de ez olyan kicsi, hogy ebből már semmire nem futja. Ez a nagy REZSICSÖKKENTÉS egyik nagy átverése, hogy amit egyik kezével adott, a kormány, azt másikkal elvette.
Képviselőként a számomra első pillanattól átláthatatlan rendszerbe be akartam kukkantani. Majd 8 hónapba került, mire a „kulcslyukhoz” engedett a városvezetés, de oda is csak épp egy kicsit.
Jött az augusztus, amikor is a korábbi Fidesz közeli távhő szolgáltató céggel „hirtelen” megromlott a viszony. A háttérben sokan állítják, hogy ez is Simicskához állt közel, így ugyanaz zajlott le, mint most a Budapesti MAHÍR oszlopokkal. Az ütés, ütésváltássá alakult és az ALFA NOVA Kft. felszámolási eljárást indított a Vízmű ellen, ki nem fizetett számla miatt, amit első és másodfokon is elismertek a bíróságon. Képviselőként megkérdezetem a másik felet is, hogy miért tette ezt? A válasz, hogy nem csak nekik, hanem még sok cégnek volt kifizetetlen számlája. Ez igaz is volt.
Felteszem, pánikhangulat lett urrá, hogy a felszámolás azzal is járhat, hogy mint veszteséges tevékenységet folytató „üzemet”, esetleg bezárják a fedett uszodát. (A fedett uszoda működtetése évi 70-100 millió forint veszteséget termel a városnak, mert nem korszerűsítették évtizedek óta.) Az iskolaév kezdetén sátorba költöztették az úszni tanuló gyerekeket. Egyúttal azonnali hatállyal kivették a fedett uszoda tevékenységét a Vízműtől és „átadták” a strandot egyébként is felügyelő Spotközpontnak. (Honnan lesz a Sportközpontnak 70-100 milliója a működtetésre, azt még nem tudom. Egy biztos, hogy azt is MI fizetjük.)
A sátor és az egyéb költségek az átköltözés miatt, durván 30 millióba kerültek, illetve kerülnek. A bezárás alapjául szolgáló szakvélemény csak annyit tartalmaz, hogy felül kell vizsgálni az épületet, azután lehet végleges álláspontot kialakítani, végül is ez korrekt. Az viszont már nem elfogadható, hogy ez idáig semmi nem történt. Sem felülvizsgálat, sem újabb szakvélemény.
A felügyelő bizottság elnöke az Alpolgármester Asszony. Egy Jobbikos kivételével valamennyi tagot a Fidesz adta. A tagság és az elnök, fizetést kap! Megkérdeztem az elnököt, nem érez-e felelősséget a Vízmű felszámolási eljárása miatt, ami feltételezésem szerint hozzájárult a fedett uszoda idő előtti bezárásához és több tíz milliós kártételéhez, valamint a felszámoló 16 milliós díjazása is a veszteséglistát szaporítja. Nem beszélve arról, hogy a felszámolói határozat szerint, az OTP felé fennálló nagyon jelentős tartozása teljes megfizetéséig, 2024-ig más kötelezettséget a Vízmű nem teljesíthet. Tehát a vízmű egy „béna kacsa” lett.
Polgármester Urat kérdeztem a novemberi közgyűlésen, hogy a felügyelőbizottsági tagok havonta több százezer forintnyi kifizetését is ugye felfüggesztették? Azt a választ kaptam, hogy nem tudja.
Nézzük mit ír a törvény?
„A felügyelőbizottsági tagok korlátlanul és egyetemlegesen felelnek a gazdasági társaságnak az ellenőrzési kötelezettségük megszegésével okozott károkért. „
Valahogy senki nem állt ki, hogy ki a hunyó. Ha valaki a Vízmű Igazgató Asszonyára mutogatna, azt ki kell ábrándítanom. Itt semmi nem történt Horváth István és a jelenlegi polgármester tudta és utasítása nélkül.
Ma a Vízműnek két valós tevékenysége maradt. Az egyik a szennyvízszippantás, a másik a vagyonkezelés, (aminek a városon belül van más gazdája, a Vagyonkezelő Kft.) El ne feledkezzek, van még! egy pécsi telek, amit „zálogba adtak” egy 200 milliós kölcsön támogatásért cserében még Horváth István polgármestersége idején. Az, hogy ér-e ennyit ez a telek, kétlem. Az, hogy a városnak, meg a Vízműnek piaci alapon hitelei vannak a működéséhez, ez tény. Javasoltam a közgyűlésen, hogy adja el a Vízmű, mert nem közömbös, hogy ennyivel csökkenthető-e az adósság, vagy sem. Ez nem „gömbölyű”, szokták mondani. Értem én, hogy ha eladnák, mondjuk a szerintem valós értékén, mondjuk 60 millió forintért, akkor kiderülne, hogy a város vagyont vesztett és normális esetben valakin kattanna a bilincs. Ennél kevesebbért csuktak le, hurcoltak meg MSZP-s politikusokat.
Sajnos egy másik feltevés sem ördögtől való, hogy a fedett uszoda területét kinézte valaki lakóparknak és gyorsan szeretne hozzájutni.
Én erre a történetre is sárga lapot osztanék. ..és Önök?