Soha nem látott szolidaritás: világsztárok sora áll ki a magyar színművészeti egyetem mellett
Megmozdult a filmes és a színházi szakma a magyar színművészetisekért. A példa nélküli szolidaritáshullámban világsztárok mellett a színházi élet nagyjai, írók, egyetemek is támogatásukról biztosítják a magyar kormány átalakítási terve ellen tiltakozókat. A CEU óta nem figyeltek fel ennyien egy magyar ügyre.
Sigourney Weaver, Cate Blanchett, Helen Mirren, Eva Green, Sir Ian McKellen, Salman Rushdie, Stefan Ruzowitzky, csak pár név a folyamatosan bővülő listáról, akik valamilyen formában üzentek a Színház- és Filmművészeti Egyetem autonómiájáért küzdőknek.
Múlt hét kedd óta külföldi színházak, oktatási intézmények, világhírű rendezők és színészek fejezik ki szolidaritásukat a tiltakozókkal, a tenyerükön az SZFE, vagy free SZFE felirattal fotók mellé sokan magyarázatot is fűznek a magyar helyzettel nem feltétlenül képben lévő követőik számára.
Cate Blanchett az épp zajló Velencei Nemzetközi Filmfesztivál zsűrijének elnöke, csütörtökön egy free SZFE pólóban jelent meg a nyilvánosság előtt. A színésznő már korábban is küldött egy fotót a támogatásáról biztosítva a tiltakozókat, és csatlakozott egy nyílt levélhez, amit David Lan, a londoni Young Vic színház egykori igazgatója írt, és aláírásával támogatta a brit művészvilág több meghatározó neve, köztük Helen Mirren, Eddie Redmayne színészek, Philip Pullman és Michael Chabon írók, valamint Peter Brook, Stephen Frears és Pawel Pawlikowski rendezők is.
Day 9: Cate Blanchett in support of the University of Theater and Film Arts (SZFE)'s students and professors. pic.twitter.com/kpH1nin7GY
— cate blanchett posts (@blanchettposts) September 10, 2020
"Vállt vállnak vetve, mi veletek vagyunk"
Csütörtökön este a 24.hu írt arról, hogy Sigourney Weaver és másik 42 külföldi filmes írt alá egy, a magyar egyetem mellett kiálló nyílt levelet. Az aláírásgyűjtést az Érkezéssel Oscar-díjra is jelölt producer Aaron Ryder és magyar felesége, a szintén filmes Oblath Zsófi indította. A tanulók, tanárok és a szenátusa mellett kiálló dokumentumban elítélik "az egyetem szenátusának autonómiájának aláásására és megsemmisítésére tett kísérletet".
Majd így folytatják: "
"A Színművészeti Egyetemnek e-mailben küldte ügyük támogatása jeléül készített fotóját Sir Ian McKellen, akit a magyar moziba járó közönség a Gyűrűk ura és A hobbit trilógia Gandalfja, és az X-Men filmek Magnetójaként ismer.
Eva Green az Instagramon tett közzé egy fotót, kezén a free SZFE felirattal. A kép alatt a magyar mellett azt írta, hogy szolidaritását fejezi ki a budapesti színművészeti egyetem tanáraival és diákjaival, és a témával foglalkozó The New York Times cikk elolvasására kéri követőit.
Nemcsak a filmes szakma kiválóságai szólalnak fel a magyar egyetem mellett. Wole Soyinka, Nobel-díjas nigériai író, aki még évtizedekkel ezelőtt volt az intézmény vendége, azt írta, hogy "kiállok az egyetem és a diákok ellenállása mellett, az állam retrográd beavatkozása ellen".
Arról korábban beszámoltunk az indiai születésű brit Salman Rushdie is egy fényképet küldve biztosította támogatásáról a tiltakozókat.
Stefan Ruzowitzky, aki Pénzhamisítók címével Oscar-díjas rendező, az Osztrák Filmakadémia elnöke azt írta az Instagramra kitett fotó mellé, hogy "a magyar kormány el akarja rabolni a 155 éves Színművészeti Egyetem autonómiáját. Az egyetem vezetése és minden tanára lemondott, a diákok elfoglalták az egyetemet".
Szintén az Instagramon állt ki a színművészetis diákok mellett Peter Webber, sokkolónak minősítve azt, amit Orbán Viktor tesz, a 155 éves SZFE-t a magyar miniszterelnök legfrissebb áldozatának tekinti, ahova be akarta tenni a barátját a tanárok, a diákok és az ott dolgozók tiltakozása ellenére.