h i r d e t é s

Soha nem látott szolidaritás: világsztárok sora áll ki a magyar színművészeti egyetem mellett

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Soha nem látott szolidaritás: világsztárok sora áll ki a magyar színművészeti egyetem mellett

2021. január 29. - 07:23

Megmozdult a filmes és a színházi szakma a magyar színművészetisekért. A példa nélküli szolidaritáshullámban világsztárok mellett a színházi élet nagyjai, írók, egyetemek is támogatásukról biztosítják a magyar kormány átalakítási terve ellen tiltakozókat. A CEU óta nem figyeltek fel ennyien egy magyar ügyre.

Forrás: Facebook/Twitter/Instagram

Sigourney Weaver, Cate Blanchett, Helen Mirren, Eva Green, Sir Ian McKellen, Salman Rushdie, Stefan Ruzowitzky, csak pár név a folyamatosan bővülő listáról, akik valamilyen formában üzentek a Színház- és Filmművészeti Egyetem autonómiájáért küzdőknek.

Múlt hét kedd óta külföldi színházak, oktatási intézmények, világhírű rendezők és színészek fejezik ki szolidaritásukat a tiltakozókkal, a tenyerükön az SZFE, vagy free SZFE felirattal fotók mellé sokan magyarázatot is fűznek a magyar helyzettel nem feltétlenül képben lévő követőik számára.

Cate Blanchett az épp zajló Velencei Nemzetközi Filmfesztivál zsűrijének elnöke, csütörtökön egy free SZFE pólóban jelent meg a nyilvánosság előtt. A színésznő már korábban is küldött egy fotót a támogatásáról biztosítva a tiltakozókat, és csatlakozott egy nyílt levélhez, amit David Lan, a londoni Young Vic színház egykori igazgatója írt, és aláírásával támogatta a brit művészvilág több meghatározó neve, köztük Helen Mirren, Eddie Redmayne színészek, Philip Pullman és Michael Chabon írók, valamint Peter Brook, Stephen Frears és Pawel Pawlikowski rendezők is.

"Vállt vállnak vetve, mi veletek vagyunk"

Csütörtökön este a 24.hu írt arról, hogy Sigourney Weaver és másik 42 külföldi filmes írt alá egy, a magyar egyetem mellett kiálló nyílt levelet. Az aláírásgyűjtést az Érkezéssel Oscar-díjra is jelölt producer Aaron Ryder és magyar felesége, a szintén filmes Oblath Zsófi indította. A tanulók, tanárok és a szenátusa mellett kiálló dokumentumban elítélik "az egyetem szenátusának autonómiájának aláásására és megsemmisítésére tett kísérletet".

Majd így folytatják: "Az ötletek kibontakozása és a szabad alkotás ösztönzése teszi ezt az intézményt létfontosságúvá és tiszteltté. Ezt mindenképpen fent kell tartani, mert ez a szólásszabadság és a demokrácia alapja.

Vállt vállnak vetve, mi veletek vagyunk.
"

A Színművészeti Egyetemnek e-mailben küldte ügyük támogatása jeléül készített fotóját Sir Ian McKellen, akit a magyar moziba járó közönség a Gyűrűk ura és A hobbit trilógia Gandalfja, és az X-Men filmek Magnetójaként ismer.

Eva Green az Instagramon tett közzé egy fotót, kezén a free SZFE felirattal. A kép alatt a magyar mellett azt írta, hogy szolidaritását fejezi ki a budapesti színművészeti egyetem tanáraival és diákjaival, és a témával foglalkozó The New York Times cikk elolvasására kéri követőit.

Nemcsak a filmes szakma kiválóságai szólalnak fel a magyar egyetem mellett. Wole Soyinka, Nobel-díjas nigériai író, aki még évtizedekkel ezelőtt volt az intézmény vendége, azt írta, hogy "kiállok az egyetem és a diákok ellenállása mellett, az állam retrográd beavatkozása ellen".

Arról korábban beszámoltunk az indiai születésű brit Salman Rushdie is egy fényképet küldve biztosította támogatásáról a tiltakozókat.

Stefan Ruzowitzky, aki Pénzhamisítók címével Oscar-díjas rendező, az Osztrák Filmakadémia elnöke azt írta az Instagramra kitett fotó mellé, hogy "a magyar kormány el akarja rabolni a 155 éves Színművészeti Egyetem autonómiáját. Az egyetem vezetése és minden tanára lemondott, a diákok elfoglalták az egyetemet".

Szintén az Instagramon állt ki a színművészetis diákok mellett Peter Webber, sokkolónak minősítve azt, amit Orbán Viktor tesz, a 155 éves SZFE-t a magyar miniszterelnök legfrissebb áldozatának tekinti, ahova be akarta tenni a barátját a tanárok, a diákok és az ott dolgozók tiltakozása ellenére.

Euronews