h i r d e t é s

Soros! Szegedi óvónők! Érzékenyítés!! – hápogott a kormánysajtó, mire kiderült: a KSH szervezte programról van szó

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Soros! Szegedi óvónők! Érzékenyítés!! – hápogott a kormánysajtó, mire kiderült: a KSH szervezte programról van szó

2018. június 11. - 13:58

A Botka László által vezetett Szeged készül a migránsok befogadására, mi sem mutatja jobban, hogy érzékenyítő programot szerveznek az óvónőknek, írta a Pestisrácok egy olvasójuktól kapott májusi levélre hivatkozva. - írja a 444.hu.

Illusztráció: pixabay.com

Szerintük már a Soros-féle Menedék Egyesület részvételével zajló program neve is árulkodó:

Migráns gyerekek az óvodában – Interkulturális kompetenciafejlesztés.

A Délmagyar.hu közölte Szeged reakcióját a vádaskodó cikkre. Kiderült: a várost

a Központi Statisztikai Hivatal kereste meg a Duna-völgyének vándorlási viszonyait vizsgáló, a Duna Transznacionális Programban beadott pályázatban való részvételre való felkéréssel.

Az EU által finanszírozott, nyolc országban zajló program egyik eleme a fiatalok szokásainak vizsgálata mellett az is, hogy 

a helyi intézményrendszer felkészültebbé váljon akár a Romániából, Szerbiából érkező, vagy akár a Németországból, Ausztriából hazatelepülő családok befogadására.

Az akár teljesen vagy részben magyar nyelvű, de más nyelvi környezetből, kultúrából érkező gyerekekkel való foglalkozás a be- vagy visszailleszkedés szempontjából fontos eleme a fiatal családok életének, ezért fontos, hogy ezzel a különösen érzékeny csoporttal megfelelő módon foglalkozzanak Szeged város intézményeiben.

Az érzékenyítőképzés ezt célozza.

A város levelében hozzáteszi: Szeged közgyűlés még 2015.november 20-án tárgyalta a programhoz való csatlakozást, amit a 29 képviselőből 28 támogatott, köztük az összes a fideszes is.

KSH Reagálás - Szegedi óvónők érzékenyítése...

A Pesti Srácok június 10-én megjelent, Szegeden már érzékenyítik az óvónőket a migránsgyerekekre című cikke a szegedi óvónőknek szóló programjával kapcsolatban a KSH Youmig – A fiatalok vándorlásának nemzetközi hatásai című projektjére is hivatkozik.

Vándorlási folyamatokat mér a Duna Transznacionális Program projektje

A „YOUMIG: A fiatalok nemzetközi vándorlásának hatásai – intézményi eszköztár és együttműködési csatornák fejlesztése” projekt a Duna Transznacionális Program keretében megvalósuló nemzetközi kutatási projekt, amelyben 8 európai ország 16 intézménye vesz részt. A projekt célja, hogy feltárja a fiatalok (15–34 éves korosztály) vándorlásának hatásait, beleértve a ki-, be- és visszavándorlási, családalapítási és munkavállalási trendjeit. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) koordinálásával megvalósuló kezdeményezés a fiatalok vándorlásának településszintű mérését, a vándorlásstatisztikai módszerek fejlesztését segíti. A projekt indulását, a KSH sajtóeseményen jelentette be, 2017 márciusában. 

A tudományosan feltérképezett folyamatok megismerése által a projekt kiemelt célja továbbá a döntéshozatal, a helyi szolgáltatások támogatása. Az Európai Unió társfinanszírozásával, a Duna Transznacionális Program keretében megvalósuló projekt vezetője a KSH, és 8 európai ország 16 intézménye (statisztikai hivatalok, kutatóintézetek és önkormányzatok) vesz részt benne. A Duna Transznacionális Programban részt vevő országok Magyarország mellett Ausztria, Bulgária, Németország, Románia, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia. Az egyes országok a vándorlás folyamataiban egymásnak kapcsolódási pontjai, mivel az egyik ország kivándorlója egy másik országban bevándorlóként jelenik meg a statisztikákban.

A YOUMIG-projekt kiemelten kezeli a helyi önkormányzatokat, felismervén, hogy a fiatalok ki-, be- és visszavándorlása jelentősen befolyásolja a helyi szolgáltatások iránti igényeket. A projekt céljai között szerepel a települések fejlesztési stratégiájának bővítése a fiatalok vándorlásával összefüggő igazgatási feladatok jobb ellátása érdekében.

A 2017 telén elkészült helyi helyzetfeltáró tanulmányok  mindegyik partnertelepülésen (Burgasz, Graz, Magyarkanizsa, Maribor, Pozsony-Récse, Sepsiszentgyörgy, Szeged) azonosítottak olyan cselekvési területeket, amelyek elősegíthetik a környező országokból érkező fiatalok jobb integrációját, vagy a hazatérők reintegrációját.

A projekt keretében a Központi Statisztikai Hivatal feladata annak megállapítása, hogy az egyes települések programja összhangban áll e a projekt célkitűzéseivel, a konkrét megvalósítás, esetleges további közreműködők bevonása a települések hatásköre.

A partnerség tagjaként Szeged városának kutatói feltárták, hogy az elsősorban Romániából és Szerbiából érkező, valamint az ausztriai vagy németországi tartózkodás után Szegedre hazatérő fiatalok igényeinek jobb kiszolgálása lehet az önkormányzat intézményfejlesztési célja, beleértve a fiatal családok számára lényeges óvodai ellátást, ami összhangban van a projekt célkitűzéseivel. 

A YOUMIG-projekt honlapja a projekt híreivel és tanulmányaival elérhető az erre létrehozott honlapon: http://www.interreg-danube.eu/youmig

A projekt 2017. január 1-jétől 2019. június 30-áig tart.

444.hu