h i r d e t é s

Száz évvel ezelőtti vulkánkitörés hamufelhőjét sodorja a szél

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Száz évvel ezelőtti vulkánkitörés hamufelhőjét sodorja a szél

2021. november 19. - 06:26

Egy több mint száz évvel ezelőtti vulkánkitörés hamufelhőjét sodorja a szél az alaszkai Kodiak-sziget felé.

Az US Geological Survey által készített, 2010. augusztus 20-i fotón a Novarupta nevű lávakupola az 1912-es Novarupta-Katmai kitörés 1,2 mérföld (2 km) széles nyílását jelzi. - Forrás: Peter Kelly/U.S. Geological Survey via AP

Egy több mint száz évvel ezelőtti vulkánkitörés hamufelhőjét sodorja a szél az alaszkai Kodiak-sziget felé. A felhő, melyről vulkánkutatók adtak ki figyelmeztetést, a Novarupta nevű vulkán 1912-es erőteljes kitöréséből származik – írja az MTI.

Az Alaszkai-félszigeten lévő vulkán ma is látható vulkáni hamut hagyott hátra. A laza hamu a Katmai Nemzeti Park és Rezervátum és a Tízezer Füst Völgye (Valley of Ten Thousand Smokes) nevű területen található, innen kapták fel az erős északnyugati szelek.



1912 júniusában az Egyesült Államok Geológiai Szolgálatának fotója azt mutatja, hogy a hamu sodródik Katmai falu akkoriban új orosz ortodox temploma körül a Novarupta vulkán kitörése után a mai Katmai Nemzeti Parkban és Alaszka délnyugati részén. Szokatlan riasztást adtak ki vulkánkutatók szerdán, 2021. november 17-én, arra figyelmeztetve, hogy hamufelhő haladt az alaszkai Kodiak-sziget felé. A hamu az Alaszkai-félszigeten található Novarupta vulkán erőteljes 1912-es kitöréséből származik, amely ma is látható vulkáni hamut dobott le. - Forrás: Alaska Volcano Observatory/U.S. Geological Survey via AP

"Az év ezen időszakában általában ezek az északnyugati szelek lejutnak a katmai régióba, felkapják az 1912-es kitörés óta leülepedett hamut és nagy magasságokba emelik" – mondta Hans Schwaiger, az amerikai Földtani Intézet (U.S. Geological Survey) geofizikusa.

A szél várhatóan 160 kilométeres távolságba délkeletre, a Kodiak-sziget felé viszi a hamut.

A repülőgépeknek légi riasztást adtak ki. A tudósok becslései szerint a hamufelhő nagyjából legfeljebb 2100 méterre emelkedik. A közeli lakott területeknél ez a hamuesőt okozhat.

A világ egyik legnagyobb vulkánkitörése volt a Novaruptáé: 1912. június 6-án kezdődött, három napon át tartott, a vulkáni hamut mintegy 30 ezer méter magasra lökte fel. A földtani intézet becslései szerint 15 köbkilométernyi magma lökődött ki. Ez volt a 20. század legerőteljesebb kitörése.

A hamu a Tízezer Füst Völgyében ülepedett le, helyenként mintegy 180 méteres vastagságban. A Kodiak-szigeten, mely csak repülőgépen és kompon megközelíthető, mintegy 13 ezren élnek. (MTI) / 24.hu