Szigorítanak a biztonságon a magyar fesztiválok is
A nagy tömegrendezvények, koncertek és fesztiválok kiemelt célpontjai lehetnek egy esetleges terrortámadásnak – hangsúlyozták biztonságpolitikai szakértők, különösen a novemberi 13-i párizsi merényletet követően - írja a Magyar Nemzet Online.
S bár jelenleg minden a futball-Európa-bajnokságról szól, nem feledkezhetünk el arról sem, hogy elindult az idei fesztiválszezon, hazánkban is számos nagyszabású rendezvényre várják az akár több százezres közönséget. Hogyan készülnek fel a nagy rendezvények, és mit tegyünk veszély esetén?
Képzeljük el, hogy egy hatalmas tömeg közepén állunk a koncerten, dől ránk a zene, ami összekeveredik a közönség zajával, sötét van, csak a színpad fényei villognak, száll a por, alig látunk és hallunk bármit is, ráadásul legurítottunk már néhány korsóval. Milyen gyorsan reagálnánk egy vészhelyzetre? Mit tennénk, ha futni kellene, és milyen eséllyel tudnánk elrejtőzni a veszélyforrás elől?
Mivel kevesen érkeznek ugrásra készen, többéves harci kiképzéssel a hátuk mögött egy fesztiválra, a szervezőknek kell garantálniuk, hogy ne fordulhasson elő rendkívüli esemény. Hiszen egy több tízezres koncert esetén még az indokolatlan pánik is végzetes lehet.
Az észrevétlen biztonság a legfontosabb
A zsúfolt tömegek mindig komoly aggodalomra adnak okot – nyilatkozta egy rendőrtiszt a The Independent című brit lapnak néhány hete. Figyelmeztetett, Európa egyik legnevesebb ilyen rendezvénye, az angol Glastonbury Festival is kiemelt kockázatot jelent, ahogy szinte minden nyári fesztivál, amelyre sok ezren, vagy akár több százezren összegyűlnek. A szabad ég alatt tartott monstre rendezvényeken különösen nehéz mindent kontrollálni, hiszen a méretek sokkal nagyobbak, mint egy koncertterem esetében – hangsúlyozta a brit tiszt. Ne feledjük, a Sziget Fesztivál nagyszínpadánál több tízezer ezer ember is összegyűlhet egy koncertre.
Nem lehet azonban minden fesztiválozó mellé kommandóst állítani. De ha lehetne is, az valószínűleg sokat rontana a hangulaton. A szervezők számára ezért az észrevétlen biztonság a legfontosabb. Ezt emelték ki lapunk kérdésére a kedden kezdődő soproni VOLT Fesztivált, a Balaton Soundot és a Sziget Fesztivált szervező Sziget Kft.-nél is. Mint elmondták, nagy zenei rendezvényeik eddig is a nemzetközi élvonalba tartoztak a biztonsági intézkedések tekintetében is, ám most tovább szigorítják a protokollt. Az új kihívások miatt itt is folyamatosan fejleszteniük kell, de mindezt úgy, hogy a biztonságérzet növekedjen, s a felhőtlenül szórakozni vágyókban ne legyen félelem, így – bár a szigetlakókat őrző szolgálatok nagyobb állománnyal lesznek jelen – ez inkább csak a bejáratnál és környékénél lesz érzékelhető, belül továbbra is a láthatatlanságra törekszenek.
Idén már személyi azonosítást végeznek
A biztonságot különböző technikai fejlesztésekkel is igyekeznek erősíteni – tudtuk meg. A leglátványosabb ezek közül a bejáratoknál felállított beléptetőrendszer: a jegybeváltáskor személyi azonosítást végeznek, és a karszalag sorszámát összekötik a felhasználó személyével. Innentől a bejáratnál felállított kamerás beléptetőrendszer segítségével az illetékesek felismerik, ha nem a jogos felhasználó kíván belépni a kiadott karszalaggal a rendezvényre.
Emellett a fesztiválokat megnövelt fizikai erővel is biztosítják. A biztonsági tervüket a szakhatósági szempontok figyelembevételével készítették, és évek óta együttműködnek a TEK-kel, a Készenléti Rendőrséggel és az Alkotmányvédelmi Hivatallal.
Mit tegyünk, ha baj van?
Az elmúlt időszakban jelentősen növekedett Európa terrorfenyegetettsége – tájékoztatta lapunkat a Terrorelhárítási Központ (TEK). A szervezet folyamatosan elemzi és értékeli azokat az információkat, amelyek Magyarország terrorfenyegetettsége szempontjából relevánsak lehetnek. Konkrét információk birtokában pedig azonnal megteszik az ilyenkor szükséges intézkedéseket. A labdarúgó-Európa-bajnokságra kiadott ajánlásuk olyan magatartási tanácsokat is tartalmaz, amelyek egy tömegrendezvényt érintő konkrét fegyveres támadás esetén alkalmazhatók. Ha gyanús tárgyat vagy gyanúsan viselkedő személyt látunk, ne cselekedjünk önállóan, távolodjunk el, értesítsük a biztonsági szolgálatot. Ha menekülni kell, meneküljünk minél messzebb a támadás helyszínétől, de soha ne a tömeggel szemben. Amennyiben nem sikerül elmenekülni, rejtőzzünk el, torlaszoljuk el az ajtót, takarjuk el az ablakot és halkítsuk le a mobiltelefonunkat. Amikor kijutottunk a veszélyzónából, és látjuk a rendőröket, felemelt kézzel menjünk feléjük, és tegyük pontosan azt, amit mondanak. Ne tegyünk hirtelen mozdulatokat és ne csoportosuljunk a bejáratnál, menjünk minél messzebbre. És végül: segítsük információkkal a hatóságok munkáját.
Mindhárom említett fesztivál (és a további kisebb rendezvények) rendelkeznek egy átfogó vészhelyzeti és kiürítési tervvel, ezt évről évre az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyeztetik már az engedélyeztetés során – árulták el a szervezők. Ez természetesen nemcsak a terrorveszélyre, de nem várt időjárási eseményekre, technikai akadályokra, tömegkezelésre is kiterjed. És ebben határozták meg a fesztiválok kiürítésének vagy leállításának menetét is. Ám mint hangsúlyozták, erre remélhetőleg sosem lesz szükség.
A kisebb fesztiválok is felkészültek
Szigorúbb biztonsági intézkedésekkel készülnek a VeszprémFestnél is. A július 13-tól 17-ig tartó fesztivál szervezői ugyanakkor elmondták, rendezvényük prémium zenei esemény, „prémium” közönséggel bír, valamint korlátozottabb férőhely-kapacitással rendelkezik, eltérően a nagy, több százezres nézőszámú fesztiváloktól. A napi nézőszámuk a Várban általában 2100 fő, a Veszprém Arénában 4100 fő körüli, tehát esetükben nem beszélhetünk klasszikus értelemben tömegrendezvényről.
A fesztivál jelenleg is alakítja az idei évre érvényes biztonsági és beléptetést érintő szabályzatát, ami a korábbinál szigorúbb, nagyobb biztonsági fokozatú lesz, ugyanakkor továbbra is szem előtt tartják azt a szempontot, hogy közönségük fesztiválélménye – lehetőség szerint minél inkább – háborítatlan maradjon.
Ugyanerre utaltak a Rockmaraton szervezői is. A dunaújvárosi Szalki-szigeten július 8. és 17. között rendezendő fesztiválnál hangsúlyozták, első számú szempont a biztonság, ám fontos, hogy ez ne rontsa el a közönség szórakozását. A Rockmaraton már eddig is a legszigorúbb biztonság szabályok szerint működött, így sok változásra nem lesz szükség – árulták el lapunknak. Ráadásul a zenei kínálatuk miatt a közönségük is egy, más tömegrendezvényeknél jobban behatárolható körből kerül ki. Ez pedig a biztonsági szervek munkáját is megkönnyíti.