h i r d e t é s

Szijjártó Péter szerint támadásnak is minősíthető, amit a németek csinálnak velünk

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Szijjártó Péter szerint támadásnak is minősíthető, amit a németek csinálnak velünk

2023. február 16. - 05:38

Erőseket mondott Párizsban a magyar külügyminiszter annak kapcsán, hogy a német kormány blokkolja az új paksi atomerőmű-blokkhoz szükséges irányítórendszer leszállítását.

Szijjártó Péter - Forrás: Szijjártó Péter Facebook oldala

„A berlini kormány továbbra is blokkolja, hogy a Siemens Energy a korábbi megállapodások értelmében leszállítsa az irányítási rendszert az új paksi reaktorblokkokhoz, miközben a német vállalat konzorciumi partnere, a francia Framatome esetében már megtörtént a jóváhagyás” – jelentette ki kedden Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Párizsban.

Az új paksi blokkot az orosz Roszatom építi, Magyarországnak nyújtott orosz hitelből, de az irányítási rendszert egy német-francia konzorcium szállítja be. Mivel ez ma „kettős felhasználású technológiának” számít jogi szempontból, az adott nemzeti exporthatóságnak kell engedélyeznie a polgári felhasználást is. Franciaország ezt megtette, Németország még nem.

Erős mondat

Ez a szuverenitásunkkal szembeni támadásnak is minősíthető, hiszen az energiaellátás biztonsága szuverenitási kérdés, az energiamix összeállítása nemzeti hatáskör.

A külügyminiszter így értelmezte, hogy Berlin még nem adott zöldjelzést. A kormányból a gazdasági- (a zöldpárti Robert Habeck) és a külügyminiszternek (a szintén zöld Annalena Baerbock) kell rábólintania az exportra. A Merkel-éra alatt Németország fokozatosan távolodott el az atomenergiától és szerelte le erőműveit. Az energiakrízis ugyanakkor komolyan érinti az olcsó orosz gázra berendezkedett német ipart is. Érdekesség, hogy Habeck tavaly ősszel atom ügyben nagyon is rugalmas volt: az ellátásbiztonság érdekében azt javasolta, hogy a meglévő három német atomerőműből kettő tartalékként maradjon működőképes.

Szijjártó szerint nincs jogalapjuk a szállítás blokkolására, ami „veszélybe sodorja a magyar energiaellátást biztonságát”.

Szijjártó elismételte, hogy a magyar kormány nem fog semmilyen, az orosz nukleáris iparra kivetni szándékozott szankciót támogatni, mint mondta, ebben egyetértés van Budapest és Párizs között.

A szuverenitás kulcsa: az orosz nukleáris energia?

Sajátos érvelést adott elő a miniszter arról, hogy mi az energetikai szuverenitás kulcsa.

„Azok az országok lesznek előnyös helyzetben, akik a saját maguk által felhasznált energiának egy jelentős részét saját maguk elő is tudják állítani, és számunkra ezt az opciót a nukleáris energia, így tehát a paksi beruházás kínálja.”

Az újabb paksi beruházással Magyarország hosszú évekre elkötelezi magát az orosz energiaszektor mellett, nemcsak technológiai, de finanszírozási oldalról is. A projekt fő finanszírozója ugyanis Oroszország – a tőlük kapott óriáshitel a mai kamatkörnyezetben nem számít drágának, de amikor a szerződést kötötték, a piaci finanszírozás olcsóbb volt.

Az orosz-ukrán háború miatt az Európai Unió kifejezett célja, hogy minél inkább elszakadjon az orosz energiapiactól, és ebben a korábbi várakozásokat meghaladóan meglepően jól áll. Az EU több szankciós csomagja is érintette már az orosz energiaszektort, de Budapest rendre széleskörű felmentéseket kapott, hogy biztosítsa energiaellátását. (Forbes)