Szilágyi György - 14. Budapest 14. (XVII. kerület)
2022. február 13. - 06:53
Megkerestük a 2022-es országgyűlési választásokon induló pártokat és kértük, hogy küldjék el lapunknak országgyűlési képviselő-jelöltjeik önéletrajzát és programját. Nem a jelölő szervezetek országos programjára voltunk kíváncsiak, hanem a képviselő-jelöltekére.
Az ellenzék közös jelöltjeként az itt lakó magyar emberek érdekében kívánom a munkámat végezni a következő parlamenti ciklusban. A munkám során elsősorban azokra a kérdésekre fogok fókuszálni, ami a kerület lakót leginkább érdekli, ami az itt élők életét közvetlenül befolyásolja.
- Bérlakás-programot hozunk létre - A saját lakás tulajdon fontos a magyar emberek számára, de a mobilitás, az életkezdés és családalapítás során az elérhető bérlakások nagyon fontos szerepet játszanak. Biztosítanunk kell minden lehetőséget ahhoz, hogy a magyar fiatalok itthon tudjanak boldogulni. A központi állami bérlakás-programról az elmúlt évtizedekben sokan, sokfélét mondtak és ígértek már, azonban a felmutatható eredmény igazán szerény. Célom, hogy az állami bérlakás program a kerületben az elsők között kezdődjön el, akár kísérleti jelleggel.
- Közmunka helyett a helyi gazdaságot fejlesztjük - A korábbi években bevezetett közmunkaprogramra fordított források nem eredményeztek tartós megoldást a helyi foglalkoztatási és szociális problémák megoldására. A megoldás kulcsa a helyi gazdaság fejlesztésében, a központi kormányzat és helyi önkormányzat valódi partnerségen alapuló együttműködésében rejlik. Célom, hogy a következő kormányzati ciklusban olyan helyi gazdaságfejlesztő rendszer kerüljön kidolgozásra és elindításra, ami a helyi igényekhez igazodóan biztosít forrást akár fejlesztési, akár működési célokra mind az önkormányzati szereplők, mind a helyi gazdaság piaci szereplői számára.
- A közlekedést biztonságosabbá, a kerületet élhetőbbé tesszük - A kerület adottsága, hogy csendes, kertvárosias jellegű, az átmenő forgalom és a kerületen belüli közlekedés azonban sokat ront a barátságos környezeten. Az agglomeráció és a kerület belső forgalmának komplex kezelése meghaladja az egyes érintett önkormányzatok – ideértve a Fővárosi Önkormányzatot is – lehetőségeit. A probléma megoldásának kulcsa a mindenkori kormányzat kezében van. Célom, hogy konkrét, a közlekedést megkönnyítő infrastrukturális fejlesztések menjenek végbe.
- Leaszfaltoztatjuk az utakat, a csatornahálózatot kiterjesztjük a teljes kerületre - A kerületben jelentős a szilárd burkolattal nem rendelkező utak mennyisége. A csatornázás – legyen szó szennyvízről, vagy csapadékvíz elvezetésről – együtt jár a közutak fejlesztésével.
A korábbi kormányok többször megígérték a földutak teljeskörű burkolását, azonban ez az ígéret még a mai napig nem teljesült. Célom, hogy a következő kormányzati ciklusban minden érintett út megfelelő csatornázással és szilárd burkolattal kerüljön ellátásra a kerületben.
- Szabadidős fejlesztéseket valósítunk meg - A kerületben lakók számára fontos, hogy legyenek olyan szabadidős kikapcsolódási lehetőségek, amelyek a rekreációt, a pihenést és szórakozásukat szolgálják. A strandok és fürdők a jelenlegi kormányzat számára csak, mint turisztikai vonzerő jelenik meg, nem gondolnak arra, hogy különösen egy olyan kerületben, mint a XVII. a helyben lakók számára ugyanolyan fontos a színvonalas kikapcsolódás és szórakozás, mint a felkapott vidéki fürdővárosok turistái számára.
A fejlesztési források túlnyomó többsége eddig a vidéki fürdők fejlesztésére fordítódott, indokolatlanul mellőzve a fővárosi igényeket. Célom, hogy a fürdőfejlesztése rendelkezésre álló kormányzati forrásokból a kerületi fürdőhelyek fejlesztésére, illetve strand újranyitására is jusson a következő négy évben.
- Okos várost, okos kerületet hozunk létre - A parkolás különösen nagy problémát jelent azokon a területeken, ahol sok a forgalomvonzó létesítmény, illetve többemeletes házak lakói az otthonukhoz közel kívánják tartani az autóikat. A probléma megoldására szintén komplex módszer szükséges.
Célom, hogy kormányzati segítséggel olyan okos városfejlesztések valósuljanak meg a kerületben, ami a parkolóhelyek fejlesztését, az egyéni igényekhez igazodó telebusz rendszer kiterjesztését, valamint környezetbarát megoldások alkalmazását is magában foglalja. Több nyugat-európai példa szolgálhat mintául a napelemes rendszerű fedett parkolók kialakítására, valamint az ezekhez kapcsolód egyéb smart city megoldások bevezetésére. Ezen fejlesztésekhez központi források állnak rendelkezésre, amiknek a megszerzéséért mindent meg kívánok tenni a következő négy évben.
- gyfélbarát hivatalt, szolgáltató államot alakítunk ki - A kerületben a hivatali ügyintézés a meglévő kormányablak kapacitások miatt sok esetben nehézkes, hosszadalmas. Az egyetlen kormányablak igen leterhelt.
Célom, hogy a kormányablakok a lakosság arányának figyelembevételével kerüljenek a jövőben meghatározásra és kialakításra, ezzel növelve a kerületi kapacitásokat, segítve az itt élők gyorsabb hivatali ügyintézését.
- Segítjük a telebusz-szolgáltatás kibővítését - Karácsony Gergely főpolgármester úrral egyeztettem telebusz témában. A Rákoscsaba-Újtelepen élők érdekében kértem a segítségét. Az önkormányzat kérésére a BKK-nál már részben elő van készítve egy új telebusz-vonal indítása és egy vonal meghosszabbítása Rákoscsabán, a buszmegállók kialakítása még hátra van. Célom, hogy a kerületi önkormányzattal egyeztetve, a lakosság igényeihez igazodva valóban megvalósuljon ez a fejlesztés, az ehhez szükséges anyagi forrás pedig biztosított legyen.
- Modernizáljuk az iskoláinkat - Az elmúlt években a közoktatás teljes mértékben centralizálásra került, ezét az iskolák problémáinak megoldása, különösen a bővítése és fejlesztése központi kormányzati feladat. Célom, hogy az évek óta húzódó fejlesztési döntések megszülessenek és megvalósításra kerüljenek a következő négy évben, ezzel méltó körülményeket teremtsünk gyermekeink és az iskolákban dolgozók számára.
- Megoldjuk a Merzse-mocsár folyamatos vízpótlását - Kerületünk rejtett kincse e terület, a főváros utolsó mocsara, mely számos védett állat- és növényfajnak ad otthont. Élővilága a terület rehabilitációjának köszönhetően 2003-ban biztonságba került, területe nem fogy tovább, de sajnos az éghajlatváltozásnak, a szántóföldeknek és a környező építkezéseknek köszönhetően a mocsár vízellátása nem biztosított. Célom, hogy szakértők bevonásával megoldást találjunk a vízpótlás biztosításra és a vízgyűjtőterület további csökkenésének megállítására.
- Megoldást találunk a reptér közelében élők számára - A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közelében élők káros környezeti hatásoknak vannak kitéve a fel- és leszálló repülőgépek miatt. Zaj, repedező házfalak, megbontott tetők – ezekkel kell megbirkóznia a reptér szomszédságában lakóknak. Az évtizedes problémák pedig a légiközlekedés egyre népszerűbbé válásával és a cargo-gépek számának növekedésével egyre súlyosabbak lesznek. Célom, hogy a lakosság és a reptéri illetékesek bevonásával egy mindenki számára kompromisszumos megoldást találjunk.