h i r d e t é s

Szomszédok joga

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Szomszédok joga

2020. december 10. - 19:08

Szomszédod az, aki melletted lakik, függetlenül attól, hogy muszlim, vagy nem, barát vagy nem, idegen vagy nem. Elsősorban a családodra számíthatsz.

Most ne a mai időszakot vedd alapul. Akkor
ez így volt és az Iszlám ezt preferálja. Ha nincs család, akkor ki az, akire számítani tudsz, aki mindig a
közeledben van? Ő a szomszéd. Allah szava ezért a szomszédnak megkülönböztetett helyet ad:

Szolgáljátok Allahot és ne állítsatok Mellé semmit. Legyetek jók a szülőkhöz, hozzátartozókhoz, árvákhoz, szegényekhez, a szomszédokhoz, kik közeliek, a szomszédokhoz, kik távoliak, a társhoz, ki mellettetek áll, a vándorhoz, és azokhoz, kiket jobbotok bír. Mert bizony, Allah nem szereti azt, ki gőgös és henceg, - (Korán 4:36)

Tégy jót először a családtagokkal, majd azokkal, akiknek segíteni kötelesség. Majd azok jönnek, akik mindig rendelkezésünkre állnak. Az első helyen a sorban a szomszédok állnak. Lehet, hogy távol élünk hozzátartozóinktól, de akár ismerjük őket, akár nem, a szomszédok mindig ott vannak mellettünk.

Közeli és távoli szomszédok. Miért így írja a Korán? Közlöm Ibn Al-Hadzsar Al-Aszqalani (1372-1449) Fath Al-Bari gyűjteményéből a 10/447 cikkelyt, melyben Bukrari ezt írja:

„A tudósok eltérő nézetet képviseltek a szomszédság kiterjedésével kapcsolatban. Ali (Allah legyen vele megelégedve) szavaira hivatkozó tudósítások szerint azok tekinthetők szomszédoknak, akik ugyanannak a mecsetnek Adhan-ját (müezzin) hallják. Azt is mondták, hogy azok szomszédok, akik a Fadzsr-t (hajnali ima) egy mecsetben imádkozzák. Aisha tudósítása szerint a szomszédság kerülete negyven ház mindkét oldalon és ugyanazt a véleményt osztja Al-Awzaʻi. Al-Bukhari egy marfu’a hadiszt (a prófétának tulajdonított, béke reá) idéz Kaʻb ibn Maalik elbeszélésével gyenge elbeszélési lánccal a könyvében Al-Adab Al-Mufrad címmel és ugyanezt idézte Al-Haszan és At-Tabarani, hogy a szomszédság kerülete negyven ház. Ibn Wahb tudósítása Yoonus ibn Shihab nyilatkozatáról elmondja, hogy a szomszédság negyven ház minden oldalról, jobbra, balra, előre és hátra (ebben az esetben kb. 160 család tekinthető szomszédnak). Ez a nézettel szemben van egy másik, ami szerint 40 ház tekinthető szomszédságnak, ami minden irányban tíz házat jelent.”

Ebből látjuk, hogy annak idején mekkora volt a szomszédság közel és távol. Ekkora szomszédi közösség mellett, valóban nem maradhatott magára az ember. Nyilván, ma a helyzet más. Ez a kör jócskán leszűkült. Ettől függetlenül létezik egymásra utaltság, ami miatt egy szomszédnak jogai vannak. A jogok 1400 évvel ezelőtt fogalmazódtak meg, sok közülük ma is ugyanazzal a tartalommal tölthető meg, de nyilván új tartalmakat is be lehet írni ebbe a körbe. Felsorolás jelleggel, a következőkről van szó: emberséges viselkedés, egymás látogatása, károkozás elkerülése, kölcsönös üdvözletek, béketűrés, boldogság és bánat megosztása, mindez vallástól, hovatartozástól függetlenül.

Tudom, megmosolyogtatóak ezek az előírások, mert mindenki saját szomszédságát képzeli ebbe a helyzetbe és ma nincsenek ebbe illeszkedő viszonyok. Csupán magamtól kérdezem: nem a mai viszonyok mentek el rossz irányba? Gépekkel, robotokkal, internettel állunk mély kapcsolatban, emberekkel is rajtuk keresztül kommunikálunk. A Korán és Szunna emberi viszonyulásokra értelmezhető, robotokra nem. Ez a helyzet viszont nem megmosolyogtató.

Talán az árvizek, földrengések, természeti csapások, hurrikánok és a koronavírus egyre megtanítanak: robotra olyankor kevésbé számíthatunk olyankor, mint emberekre. Talán még lesz az embernek jövője. Ha igen, akkor a Szentírásoknak is lesz.

Címkék: