Sztrájkok, lemondások, tüntetések - lehet forradalom Fehéroroszországban?
Fehéroroszországban egyre több vállalat és ágazat dolgozói lépnek sztrájkba vagy csatlakoznak nyíltan a választási eredmények miatti tiltakozásokhoz.
A kulcskérdés az, hogy az emberek kimennek-e tömegesen az utcára, és hogy mennyire lesznek kitartóak. Vajon a tüntetésekből kibontakozhat-e országos sztrájk vagy esetleg akár forradalom is?
Eljöhet a pillanat, amikor eltűnik a félelem?
Elemzők szerint az emberek jogosan félnek, de eljöhet az a pillanat, amikor eltűnik a félelem, és az lehet a fordulópont, amikor a tiltakozó megmozdulásból akár forradalom is lehet. Ehhez általában kell egy esemény, akár látszólag jelentéktelen is, amely elindítja a folyamatot. Kérdés, hogy Fehéroroszországban elég ember megy-e ki az utcára, hogy beinduljon ez a láncreakció.
Lukasenka elnök nyilvánvalóan tisztában van azzal, hogy a rendszerére leselkedő legnagyobb veszélyt ez a forgatókönyv jelentheti, ezért ezt minden eszközzel igyekszik megakadályozni.
Az ellenzéki jelölt online petícióra buzdít
A legfrissebb hírek szerint Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki elnökjelölt a szavazatok újraszámlálását követelő online petíció aláírására buzdította híveit.
Egy a YouTube-on közzétett videóban Cihanouszkaja azt kérte híveitől: támogassák kezdeményezését, amelynek célja, hogy hivatalos vizsgálatot indítsanak az elnökválasztás elcsalását illető vádak miatt.
Az angoltanárnőből lett ellenzéki politikus egyúttal követelte az erőszak befejezését, és felszólította a polgármestereket, hogy szervezzenek békés megmozdulásokat a hétvégére.
Lukasenka lemondását követelik több vállalat dolgozói
A BelAZ ipari, bányászatban használt járműveket, gépeket gyártó vállalat az ország egyik legnagyobb cége. Dolgozói a központi telephelyen tiltakozásuk jeleként együtt kivonultak, hogy Lukasenka lemondását követeljék.
The employees of BELAZ are about to begin the strike against the result of elections.
— Franak Viačorka (@franakviacorka) August 13, 2020
BELAZ is leading manufacturer of mining dump trucks and transport equipment. pic.twitter.com/ClpwGwfz78
Egyre többen csatlakoznak a sztrájkhoz, így az elektrotechnikai Kozlov Művek, egy sor állami cég, egyebek közt a MAPIG építőipari vállalat, valamint a novopolotszki olajfinomító munkásai is.
Rajtuk kívül a Grodno-Azot, a Belmedpreparaty, a JSC Grodnozhilstroy, a Terrazit, a Lida Market és más jelentős vállalatok dolgozói is sztrájkot terveznek.
A rendőrök és az orvosok is
Több jel is arra mutat, hogy kezd átállni a rendőrség is a tiltakozók oldalára. Sőt a hadsereg, valamint a hírhedt rohamrendőrség, az OMON egyes tagjai is kezdenek szimpatizálni a tüntetőkkel.
Orvosok egy csoportja a minszki Partizán sugárúton élőlánccal tiltakozott a rendőri brutalitás ellen.
Utcára vonultak doktorok Mogilev városában is, kezükben a bántalmazott tüntetők sebeiről készült képekkel. A képek tanúsága szerint a fiatal orvosok a város egyik főútján sétáltak. A náluk lévő fényképek azokat a sérüléseket mutatták, amelyeket el kellett látniuk az utóbbi napokban.
Doctors in #Mogilev are walking out with pictures of all wounded protests who were brought to them depicting their horrible wounds recieved through beatings, stun grenades and rubber bullets. #Belarus pic.twitter.com/nDirfOdgIY
— Belarus Free Theatre (@BFreeTheatre) August 13, 2020
Újságírók távoznak az állami televíziótól
Több, az állami televízióban dolgozó újságíró bejelentette lemondását tiltakozásul Fehéroroszországban.
Egy ismert műsorvezető, Jevgenyij Perlin így közölte távozását: „Úgy döntöttem, hogy a mai adásom a Belarusz 1-en az utolsó. Senki sem befolyásolta a döntésemet, én magam hoztam meg”.
Ugyanezen a csatornán egy népszerű műsor házigazdája, Olga Belmacs ezt posztolta: „Fehéroroszok, tartsatok ki, megérdemlitek, hogy boldogok legyetek! És hogy éljetek! Biztonsági erők, álljatok le!".
Többek között Olga Bogatyrevics, az ONT csatorna házigazdája is követte a Belarusz 1-es kollégáinak példáját. "Kevesen vagyunk, de mi itt vagyunk!" - írta az újságíró.
Milyen forgatókönyvek lehetnek?
A hatalom már a választások előtt erőszakhoz folyamodott: az ellenzéki vezetőket letartóztatták. A jövő egyik kérdése, hogy az ellenzék képes lesz-e irányítása alatt tartani a tüntetőket vagy a tiltakozások spontán módon alakulnak.
Elképzelhető, hogy Lukasenka erőszakkal vet véget a megmozdulásoknak, amire válaszul az EU várhatóan gazdasági és politikai szankciókat vezet be a rezsimmel szemben.
Szakértők nem zárják ki azt a lehetőséget sem, hogy az államfő elvesztené hatalmát, de a rendszer tovább folytatódna, mert a helyét egy közeli embere venné át. És végül az sem zárható ki, hogy a választások után tartósan patthelyzet alakul ki, a rezsim ugyan elvesztette hitelét, de mégsem történne változás a hatalom felső köreiben. (Euronews)