h i r d e t é s

Távhőre váltanak az esztergomi és tatai közintézmények

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Távhőre váltanak az esztergomi és tatai közintézmények

2015. október 08. - 10:21
0 komment

Veolia Energia Magyarország Zrt.: a távhő egyszerre járul hozzá a rezsiköltségek és a környezeti hatások mérsékléséhez.

Fotó: lakihegyradio.hu

Tatán és Esztergomban is újabb közintézmények csatlakoznak a városi távhőhálózatra, hogy így csökkentsék fűtéssel kapcsolatos költségeiket. A négy érintett létesítmény éves szinten, együttesen mintegy egymillió forintos megtakarításra számíthat. Emellett a fenntartóknak a hőtermelő rendszerek karbantartásával kapcsolatos terhekkel sem kell számolniuk többé. A korszerű távfűtés egyszerre kínál versenyképes és környezetvédelmi szempontból is előnyös megoldást egyedi intézmények és létesítmények, de akár komplett lakónegyedek, vagy városrészek fűtési igényére is. A távfűtőrendszereknek döntő szerepe van a magyarországi városok környezeti mutatóinak javításában, valamint a megújuló energiaforrások hasznosításának elterjedésében is – hívják fel a figyelmet a Veolia Energia Magyarország Zrt. szakértői.

Egészségügyi- és oktatási intézményeknek, sportlétesítményeknek, valamint közigazgatási szerveknek otthont adó irodaházaknak egyaránt kifizetődőbb megoldást kínál a távhőhálózatokra történő csatlakozás az egyedi fűtési rendszerek működtetése helyett. Ezt felismerve Esztergomban és Tatán idén szeptember végén négy közintézmény kapcsolódik a meglévő távhőhálózatokra. Esztergomban a városi önkormányzat által fenntartott Szent Imre Általános Iskola, valamint az egyházi kezelésű Kolping Katolikus Szakképző Iskola döntött a korszerű távhő mellett. Ezzel egyidőben Tatán a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Növényvédelmi Igazgatóságának irodaháza, valamint a Tatai Atlétikai Club Kőkúti úti sportcsarnoka kapcsolódik rá a távfűtőrendszerre. A távhőcsatlakozási pontok és a fogyasztásmérők szeptember 30-ig mindenhol elkészülnek.

Így ekkortól mindegyik létesítmény számára a Veolia Energia Magyarország Zrt. leányvállalatai a Promtávhő Kft. és a Tata Energia Kft. termelik meg a szükséges hőenergia-mennyiséget.

"Az érintett intézmények és létesítmények üzemeltetői egyszerre mérlegeltek anyagi és gyakorlati szempontokat, amikor a távhőt választották. A számítások szerint a négy érintett intézmény éves szinten, együttesen mintegy egymillió forinttal tudja majd csökkenteni a fűtéssel kapcsolatos kiadásait. Emellett fenntartóknak a hőtermelő rendszerek karbantartásával kapcsolatos terhekkel sem kell számolniuk a jövőben" – mondta Fernezelyi Ferenc, a Veolia Energia Magyarország Zrt. kereskedelmi igazgatója. A társaság olyan hosszú távú szerződéseket írt alá a létesítmények üzemeltetőivel, amelyben garantált költségmegtakarítást vállalt. Emellett a távhőcsatlakozáshoz szükséges beruházásokkal összefüggő terheket is átvállalta partnereitől.

Korábbi hasonló ügyletekre különösen jó példa az esztergomi Vaszary Kolos Kórház, amely két évvel ezelőtt csatlakozott rá a városi távhőhálózatra. Az egészségügyi intézmény már az első évben közel 9 millió forintot spórolt az energiaköltségein. Emellett a távhőszolgáltató által a fogyasztói oldalon elvégzett fejlesztések további közel 5 millió forintos megtakarítást eredményeztek a kórháznak.

"Az esztergomi és tatai távhőrendszerre most csatlakozó négy létesítmény hőellátása együttesen egy megawatt távhőteljesítményt köt le. Ezáltal a távhőrendszerek kihasználtsága és hatékonysága is tovább javul mindkét városban" – hangsúlyozta Fernezelyi Ferenc. A Veolia Energia Magyarország Zrt. kereskedelmi igazgatója kifejtette: a települési önkormányzatokkal közösen továbbra is vizsgálják, vannak-e olyan további intézmények, amelyeknek érdemes lehet a távhőhálózatra csatlakozni. Emellett adott a lehetőség ipari fogyasztók hőenergiával történő ellátására is. Az igények növekedése esetén a társaság kész a távhőkapacitások növelését célzó beruházásokra is, akár a megújuló energiaforrásokra épülő technológiák alkalmazásával is.

"A távfűtés nemcsak kényelmes és takarékos, hanem környezetvédelmi szempontból is optimális megoldás. Hiszen kedvezőbb egy helyen, ellenőrzött körülmények között hőt termelni, mint egyedi fűtési megoldásokat üzemeltetni" – hangsúlyozta Fernezelyi Ferenc. A teljes, mintegy 4 milliós magyarországi lakásállományon belül több mint 650 ezer lakás fűtését szolgálja távhő. A hőenergia-ellátás központosítása pedig egyszerre biztosít jó feltételeket a hatékonyság javítására, a felhasználói költségek féken tartására, valamint a káros környezeti kibocsátások mérséklésére. Emellett a távhőrendszerek kínálják a legjobb lehetőséget a megújuló energiaforrások hasznosítására. Erre a legjobb példa Pécs, ahol – idehaza egyedülálló módon - immár 100 százalékban biomassza hasznosítással gondoskodnak a városi távfűtőrendszer energiaellátásáról a társaságcsoport portfóliójába tartozó pécsi erőmű átalakításának és fejlesztésének köszönhetően.

A Veolia Energia Magyarország Zrt.-ről

A Veolia Energia Magyarország Zrt. több mint 20 éves szakmai tapasztalattal a magyar energetikai piac meghatározó szereplője, önkormányzati és közületi szerződésállományának meghatározó része – például a pécsi, dorogi, esztergomi vagy tatai lakossági és intézményi távhőszolgáltatás – a 2020-as évekbe nyúlik előre. A társaság 2013 folyamán stratégiai együttműködési megállapodást kötött Magyarország kormányával.

A vállalatcsoport jelenleg közel 700 főt foglalkoztat, országosan több mint 250 üzemeltetett telephelyen van jelen. A cégcsoport konszolidált árbevétele 2013-ban 38 milliárd, 2014-ben pedig 41,2 milliárd forint volt.

A cégcsoport 50 hazai önkormányzat több létesítményét, 85 állami és középületet, 28 egészségügyi intézményt és 31 ipari telephelyet lát el energiával. Emellett a magyarországi Veolia csoport által üzemeltetett távhőszolgáltatók 11 városban immár 12 ezer lakás távfűtéséről gondoskodnak, miközben országszerte további 105 000 lakossági és intézményi ügyfél számára termelnek hőenergiát.

Az országos kiterjedésű cégcsoport energetikai szolgáltatások üzletága hőtermelő- és elosztó rendszerek üzemeltetését végzi önkormányzatok, költségvetési szervek és a magánszektor számára, de tevékenységi körébe tartozik ezen felül a teljes körű létesítmény-üzemeltetés és az ipari outsourcing is.

A Veolia Energia Magyarország Zrt. éves hőenergia-termelése meghaladja a 6400 terajoule-t, és évente több mint 500 gigawattóra villamos energiát állít elő, továbbá egy mára 42 gázmotorból álló, összesen 65 megawatt kapacitású virtuális erőművet kitevő országos rendszert üzemeltet.

A Veolia Energia Magyarország Zrt. erőművi üzletágának öt egységében (a Pannonpower pécsi erőműve, a Dorogi Erőmű, a Kőbányahő Kft., a Tiszántúli Hőtermelő Kft. debreceni és nyíregyházi erőművei) magas hatásfokú földgáztüzelésű és megújuló energiát – biomasszát – felhasználó blokkok működnek, ezzel is tükrözve a cégcsoport környezetbarát energiatermelés iránti elkötelezettségét.

 

Városházi információ