h i r d e t é s

Tehermentesítenék a szakrendelőket - Újabb terhet raknának a háziorvosok vállára

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Tehermentesítenék a szakrendelőket - Újabb terhet raknának a háziorvosok vállára

2017. január 16. - 07:21
0 komment

Háziorvosok is felírhatnának gyógyszert cukorbetegség vagy depresszió esetén, illetve bizonyos gyógyászati segédeszközöket - írja a Magyar Hírlap.

A kép illusztráció!

Kibővítené a háziorvosok receptírási jogkörét a Háziorvosok Online Szervezete a honlapjukon közzétett megoldási javaslat szerint. Így a praxisokban is írhatnának fel kedvezményesen olyan készítményeket, amelyeket jelenleg csak a járóbeteg-szakrendelésen lehet.

Módosítaná a Háziorvosok Online Szervezete a kiemelt támogatással rendelhető gyógyszerek felírásának rendjét – derült ki a szervezet honlapjára kitett megoldási javaslatból. A felvetés – amelyet egyöntetű többségi szavazattal fogadtak el –, hogy az eddig támogatottan csak járóbeteg-szakrendelésen felírt készítményeket az alapellátásban dolgozó orvosok is felírhassák kedvezményesen, megkötés nélkül. Ennek egyik feltétele lenne – amely szintén szerepel a megoldási javaslatban –, hogy vezessenek be úgynevezett „háziorvosi licenceket”, melyekkel az alapellátó orvosok receptírási jogköre kiszélesedhet, illetve, hogy változtatnának bizonyos gyógyszerek és segédeszközök felírási rendjén.

Amint azt lapunk is megírta, a Háziorvosok Online Szervezete tavaly októberben alakult, mint a „Magyarországon dolgozó, aktív háziorvosok nem gazdasági érdekű, zárt, politikamentes szakmai közössége”. A honlapon olvasható tájékoztató alapján céljuk az, hogy kialakítsanak egy olyan online, véleményformáló és konstruktív felületet, amely terveik szerint szerepet játszhat a „működő, fenntartható, fejlődő és minőségi háziorvoslás” kialakításában. Felhívják a figyelmet arra is, hogy tagjaik közé kizárólag hazai praxissal rendelkező, aktív háziorvosokat vesznek fel. Működésük abban áll, hogy felvetnek egy őket érintő problémát hírek, minisztériumi javaslatok és tapasztalataik alapján, amelyet a tagok véleményezhetnek és kommentálhatnak. Ennek alapján megoldási javaslatot alakítanak ki, amelyet jóváhagyás után nyilvánossá tesznek, majd a véglegesített változatot elküldik a döntéshozóknak.

A mostani problémafelvetés lényege, hogy vannak olyan gyógyszerek, amelyek segítenék a mindennapos háziorvosi ellátást, viszont „érthetetlen módon” csak javaslatra, vagy még arra sem írhatók fel a praxisokban, így pedig „felesleges szakorvosi viziteket generálnak”. A részletes megoldási javaslatban szerepel a háziorvosi licencek kialakítása, amelyek lehetőséget nyújtanának arra, hogy egyes készítményeket, melyeket jelenleg csak a járóbeteg-szakrendelés vagy a fekvőbeteg-gyógyintézet javaslatára írhat fel háziorvos, átminősítenék. Így „licencvizsgával rendelkező háziorvos megkötés nélkül” felírhatna például olyan készítményeket, amelyeket a diabetológia, a COPD, az asztma, illetve a „kispszichiátria” területén alkalmaznak szorongás vagy depresszió esetén. Ugyanebbe a körbe sorolják azokat a leggyakrabban használt gyógyászati segédeszközöket, amelyeket otthonukban vagy bentlakásos intézményben ápolt, szakrendelés felkeresésére nem vagy kizárólag betegszállítással képes betegeknél alkalmaznak. Így az érintetteknek receptet írhatnának a háziorvosi praxisokban például kötszerekre, higiénés segédeszközökre, vizeletelvezetőkre, vizeletgyűjtőkre, mosdási, fürdési és zuhanyzási segédeszközökre, illetve egy vagy két karral működtetett járást segítő eszközökre, kerekesszékre.

Nem léphet be mindenki és több sebből vérzik a javaslat

Vannak országszerte háziorvosok, akik tavaly október óta kérvényezik a Háziorvosok Online Szervezetébe felvételüket. Lapunk beszélt olyan háziorvossal, aki azóta csak egy "majd értesítjük" üzenetet kapott. Továbbá aggályosnak találják az egész javaslatcsomagot, hiszen az számos olyan gyógyászati segédeszközt és gyógyszert is említ, amelynek felírása szakorvosi javaslathoz kötött. Ha pedig szakorvosi javaslat kell hozzá, akkor ezek felírása olyan vizsgálatokhoz kötött, amelyek feltételei nem biztosítottak a háziorvosi rendelőkben. A szerek többsége szigorúan ellenőrzött az OEP (vagy jogutódja) által, így a szerv szúrópróbaszerűen folyamatosan ellenőrzi az azokat felíró orvosokat és a felírások jogosságát.

Az egyik oldalról valóban tehermentesítenék a szakorvosokat, a másik oldalról viszont alaposan megnehezítenék a háziorvosok munkáját. A valódi megoldás a problémára az orvoshiány leküzdése lenne, nem pedig a jogkörök és felelősségek - olykor - meggondolatlan ide-oda tologatása.