h i r d e t é s

Tényleg egymilliót ér ez a fém 100 forintos?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Tényleg egymilliót ér ez a fém 100 forintos?

2023. április 19. - 09:01

Egy friss és virális TikTok videó azt állítja, hogy egy teljesen hagyományosnak kinéző, 2022-ben 2 millió példányszámban forgalomba kerülő 100 forintosból valójában csak 100 darab van, és ezek 1 millió forintot érnek.

Forrás: MNB

Ez persze teljesen mértékben kamu. 

A tartalom készítője persze nagy valószínűséggel tudja ezt, és csak trollkodik, próbál minél nagyobb nézettséget kreálni. Az azonban, amit így csinál jól rávilágít arra a tényre, hogy Magyarországon még mindig nagyon sokan képesek bedőlni hangzatos, forintérmékkel kapcsolatos hazugságoknak, amik nem egyszer komoly pénzébe fájnak azoknak, akiket megvezetnek a csalók vagy saját tudatlanságukból járnak el szerencsétlenül. Mutatjuk a pénzgyűjtés legfontosabb szabályait, és szemügyre vesszük azt is, milyen hazai érmék érhetnek tényleg sokat, és melyek szinte semmivel sem többet annál, mint amekkora összeg rájuk van írva.

Gyakorta jelennek meg a TikTokon olyan videók, amik ilyen vagy olyan hazai/külföldi pénzérmék névértékének a sokszorosát ígérik. Vagy legalábbis a videók készítői elképesztő összegeket mondanak be arról, szerintük mennyit ér egy bizonyos pénzdarab. Ennek persze az oka lehet szenzációhajhászás, nézettségnövelés, de puszta tudatlanság is.

A probléma ezzel csak az, hogy Magyarországon igencsak előszeretettel élnek vissza éremgyűjtők szenvedélyével. Emlékezetes ügy például hazánkban, hogy a Gazdasági Versenyhivatal korábban több ízben, sok százmilliós bírságot szabott ki például a Magyar Éremkibocsátó Kft.-re, ami a hatóság szerint 2016-ban például egyértelműen „tisztességtelen magatartást tanúsított, mert hamisan keltette a hivatalosság látszatát (…) és a különböző érméket népszerűsítő reklámstratégiáját teljes egészében a hivatalosság, az állami elismertség látszatára építette ”.

Sokan ugyanis azt hitték vagy hiszik manapság is, hogy az érme és az érem egy és ugyanaz. Pedig egyáltalán nem, érmét csak hivatalos hatóság, esetünkben a Magyar Nemzeti Bank bocsáthat ki, aminek névértéke van, azaz amilyen összegen forgalomba kerül, az hivatalos fizetőeszköznek minősül Magyarországon, és annál kevesebbet nem érhet.

Ezzel szemben akik érmeket adnak ki, azok nem rendelkeznek ilyen tanúsítványokkal, még akkor sem hogyha sok százezer forintit fizet is ki értük valaki. Az értékük ugyanis ezeknek a gyakorlatig ajándéktárgyaknak teljesen bizonytalan, költeni rájuk viszont meglehetősen sokat lehet.

Nem minden arany, ami fénylik

De térjünk vissza a TikTok videók világához. A most elkapott bejegyzésben bár valóságos forintérméről van szó, az ott elhangzott állítás teljességgel kamu. A rövid videóban egy 100 forintos érmét láthatunk, amiről a készítő azt állítja, hogy csak 100 darab van belőle, és 1 millió forintot ér.

@zsulaoffical21 100-db. Összesen…1.000.000-ft-ot érő 100-ft#szerencse #hihetetlen #pénzmúzeum #zsulaoffical21 #fy #fyp #fypシ #kövessetekhatetszik #kövessetek #nézdmeg #omg #omgchallenge #ritkaság #100ft ♬ original sound - Maddix

Ez persze nem igaz.

A bemutatott 100 forintos érmét 2022-ben a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont megnyitása alkalmából hozta forgalomba az MNB. Egészen pontosan 2 millió példányban. Természetesen mind a 2 millió darab százforintos egyenként 100 forintot ér, hiszen ez a névértéke.


Forrás: MNB

A képeket látva teljesen ugyanarról az érméről van szó, mint amit a TikTok videóban látni. Ezekkel kapcsolatban ráadásul az MNB meg is jegyezte, hogy „az új érmével a lakosság a készpénzfizetési forgalomban, a mindennapi vásárlások során találkozhat majd.”

Ami egyébként talán többet érhet a szóban forgó százforintosnál, azok az érmék, amiket szintén az MNB adott ki a Pénzmúzeum megnyitása alkalmából – ezek viszont az új 100 forintos forgalmiérme-emlékváltozat első napi díszcsomagolt veretei voltak, amiket kizárólag a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont múzeumshopjában lehetett megvásárolni. A videóban viszont valószínűleg nem ilyen darabot látunk, illetve ha ilyet is, ökölszabály a numizmatikában, illetve a pénzgyűjtésben, hogy az összefogdosott, díszcsomagolásukból kibontott, rosszul tartott (főleg új érmék esetében) pénzek igen kevés gyűjtői értékkel bírnak. (Pénzcentrum)