h i r d e t é s

Tisztelgés a kőbányászat előtt: Nemzeti Kőbányászati Emlékhely koszorúzása 

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Tisztelgés a kőbányászat előtt: Nemzeti Kőbányászati Emlékhely koszorúzása 

2022. szeptember 02. - 18:10

Dorogon szeptember 2-án a bányásznapi ünnepségek alkalmával, ünnepélyes megemlékezés keretében a helyi kőbányászat 117 éves történetét idézték fel a megye, a város, a bányászszervezetek és a bányászatban ma is aktív vállalatok képviselői. 

A bányászati szervezetek képviselői a Baumit Kft. munkatársaival együtt énekelték el a bányász himnuszt. A Baumit Kft. nevében Vas József műszaki igazgató nyitotta meg az eseményt, majd beszédében megidézte a dorogi mészkőbányászat 115 éves múltját. A dorogi bányászok hűségét, alázatát, kitartását állította példaként a jelenlévők elé. „Minden emlékezés, minden tiszteletadás a múltról szól. Arról a múltról, melyből a hagyományaink születnek, s melyből az értékeket mentjük át a jelen és a jövő számára.  A dorogi mészkő bányászainak kezéből a stafétabotot a Baumit Kft. vette át – több, mint harminc éve. Hiszünk az értékekben s ápoljuk a hagyományt” – mondta.

Erős Gábor országgyűlési képviselő beszédében kiemelte, hogy a dorogi megemlékezés minden évben túlmutat az egyszerű tiszteletadáson. „A bányászhagyományok számunkra sokkal nagyobb jelentőséggel bírnak, hiszen egész térségünk társadalmát, életét formálták és formálják napjainkban is. Szemünkben a bányászok keménysége, rendületlen, büszke és a küzdelmet soha fel nem adó hozzáállása mindenkor példamutató. Ma rájuk emlékezünk, a jelen nehéz időszakában pedig talán még fontosabb, hogy megőrizzük a jövő generáció számára mindazon értékeket, melyeket örökül hagytak ránk. A bátorság, a kitartás, mások tisztelete és egymás segítése a megfelelő közösség kialakításához elengedtethetetlen, nekünk pedig az a feladatunk, hogy megőrizzük ezt, hiszen a hagyomány nem hamu, hanem egy láng továbbadása az utókornak.”- mondta. 

„A Bányásznapot nem kell újraéleszteni, hiszen ennek a napnak olyan történelmi és szellemi tartalma van, amely mindenkor aktuális.  Elég a 140 éve született Schmidt Sándorra gondolnunk, aki egy kemény időszakban találta meg a lehetőséget, hogy felvirágoztassa Dorog városát, gazdasági-, kulturális és sporttevékenységének köszönhetően. Visszaidézhetjük a pontosan 100 ével ezelőtti időszakot is, amikor hazánk gazdasága és közélete jelentős nehézségeket élt át. Ezen pillanatok és személyek ma is élettel töltik meg számunkra ezt a megemlékezést. Ahogy napjainkban, úgy a következő időszakban is komoly kihívások várnak ránk. Ezért is fontos számunkra a Baumit jelenléte, hiszen a ”Bau mit!”, azaz „Gyere, építsd velünk tovább!” mindannyiunk számára fontos üzenetet hordoz. Ez a felhívás a térségünk, városunk és jövőnk építése szempontjából talán fontosabb, mint valaha. Kívánom, hogy mindig legyen szellemi és fizikai energiánk, egészségünk ahhoz, hogy az elődjeinktől támasztott elvárásoknak megfelelően, a múltunkat nem feledve tudjuk együtt építeni a jövőt.” – emelte ki dr. Tittmann János, Dorog város polgármestere.

A Nemzeti Kőbányászati Emlékhelynél ezután a koszorúzás percei következtek. A délelőtt folyamán az OMBKE Tatabányai Szervezet nevében már elhelyezett egy koszorút Bársony László elnök és Izing Ferenc szervezet titkár, emellé kerültek az ünnepségen jelen lévő szervezetek koszorúi.

Először Erős Gábor országgyűlési képviselő helyezte el az emlékműnél az emlékezés virágait, őt követte a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat nevében Romanek Etelka, a Megyei Közgyűlés alelnöke, Dorog város nevében dr. Tittmann János polgármester és Dankó Kristóf alpolgármester, a Baumit Kft. nevében Vas József műszaki igazgató és Mocsnik Imre kőbánya üzemvezető.

Szintén koszorút helyezett el az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület, a Dorogi Szénmedence Kultúrájáért Alapítvány, a Dorogi Bányász Szakszervezet és az OMBKE Dorogi Helyi Szervezete nevében Kőrösi Tamás főtitkár és Glevitzky István, a Dorogi Szervezet elnöke.

Koszorúval tisztelgett a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karának képviseletében Dr. Szabó Norbert Péter tudományos dékánhelyettes, a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség nevében Szarka László elnök, a KőKA Kő- és Kavicsbányászati Kft. nevében Csordás Ottó csoport műszaki vezető. Végül tiszteletét tette a Duna-Dráva Cement Kft. képviseletében Szilágyi Zsolt építőanyag és kereskedelmi vezérigazgató-helyettes és Hajnal Krisztián alkalmazástechnikai tanácsadó, a Mikerobb Kft. nevében pedig dr. Gácsi Gabriella cégvezető és Bódvai András robbantásvezető.

Ahogy az emlékhelyen található felirat is hirdeti: „Tisztelet azoknak, akik a köveket új életre keltik.”