Titkos forgatókönyv szerint dőlhetett a Malév
A Malév-csőddel kapcsolatos, a TASZ által kiperelt állami dokumentumok alátámasztják: okkal írt az Átlátszó 2012-ben arról, hogy titkos forgatókönyv szerint dőlhetett be a Malév.
“Titkos forgatókönyv szerint dőlt be a Malév?” Ez volt a címe annak a cikksorozatnak, amit a Malév felszámolásának indulásakor, 2012-ben írt az oknyomozó blog. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) kiperelte és nemrég nyilvánosságra hozta a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban (NFM) készült, a Malév pénzügyi helyzetének rendezéséről szóló dokumentumokat, amik alátámasztják az általuk anno felvázolt forgatókönyvet.
Három éve arra lettek figyelmesek, hogy egy picit túl sok az összefüggés Varga Jenő üzletember és a Malév-csőd lefolyása között. A milliárdos, felszámolócégéből meggazdagodott Vargát jelölte ki ugyanis a Malév felszámolását végző cég a vállalat vagyonfelügyelőjének.
A férfi ugyanakkor ott állhatott nemcsak a sor végén, hanem az elején is. Egy egész cikket szenteltünk annak, hogy leírjuk, milyen sok szálon állt kapcsolatban Varga annak a cégnek a tulajdonosával, amelyik az egész eljárást elindította. Ez a cég azért volt érdekes, mert a fellelhető adatok alapján kisvállalkozásnak tűnt, és nehezen lehetett elképzelni, hogy pont egy ilyen cégecske felé fennálló tartozását nem tudta volna rendezni a Malév. Arra is felfigyeltünk, hogy a eljárás elindítása példátlanul gyorsan zajlott, és hogy mintha néhány törvény és rendelet is a Malév bukásához időzítettek volna.
Az Átlátszó 2012-es cikkei a témában
Varga Jenő, a Malév állami felszámoló által kijelölt vagyonfelügyelője állhat a nemzeti légitársaság elleni felszámolási eljárást elindító hitelező cég mögött, amely valójában egy mikrovállalkozás: Titkos forgatókönyv szerint dőlt be a Malév?
Többször összeértek a szálak Varga Jenő pécsi milliárdos, a minap csődhelyzetbe került nemzeti légitársaság, a Malév élére rejtélyes módon és megbízatással kinevezett vagyonfelügyelő, és a Malév elleni felszámolást elindító kisvállalkozás, a Bellum 2000 Kft. ügyvezető-tulajdonosa, Krieg Ferenc között: Titkos forgatókönyv szerint dőlt a Malév? II.
A háttérben felsejlik Pintér Sándor belügyminiszter, az SCD Csoport, valamint a sármelléki repülőtér felszámolásának zűrzavaros története, amiben szintén Varga Jenő játszotta a főszerepet: Titkos forgatókönyv szerint dőlt a Malév? III.
A TASZ által kiperel dokumentumokban bőségesen találni utalásokat ara, hogy a Malév irányított felszámolását a háttérből az állam irányíthatta. Már egy 2011. február 7-i, szigorúan bizalmas dokumentumban azt javasolja az NFM-nek bedolgozó Horváth és Társai DLA Piper ügyvédi iroda Kocsis Tamás kabinetfőnök-helyettesnek, hogy fordítsanak kiemelt figyelmet a felszámolási eljárás meggyorsítására:
“[A Malév felszámolásánál] a felszámolási bíróság, a felszámoló és a kormányzati stratégiai stáb példátlanul szoros, előkészített együttműködése [volna szükséges], … egy Alitalia-típusú [utalás az olasz légitársaság felszámolására - a szerk.] ‘irányított felszámolás’ esetében pedig az eljárást gyorsító további jogszabály-módosításokra is szükség lenne”.
Az ügyvédi iroda azt is javasolta, hogy “a felszámolást ne a Malév indítsa saját maga ellen, hanem a Malév valamelyik hitelezője kezdeményezze”.
A TASZ által kiperelt további iratokat itt lehet böngészni.
blog.atlatszo.hu (Címlap: wikipedia)