h i r d e t é s

Több milliárd éves víz nyomaira utalnak a Marsról származó meteoritok

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Több milliárd éves víz nyomaira utalnak a Marsról származó meteoritok

2020. november 06. - 09:05

A marsi űrbéli kőzetek vizsgálatával nemrég rájöttek, hogy a vörös bolygón több száz millió évvel korábban alakulhatott ki a folyékony víz, mint azt mindezidáig feltételezték.

Forrás: Meteorite Studies

A Szaharában talált NWA 7034 és NWA 7533 névvel ellátott meteoritokról a csillagászok már jó ideje tudták, hogy a Marsról származnak, a Tokiói Egyetem tudósai azonban a Science Advances tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban arról írnak, hogy oxidáció jeleit fedezték fel.

Mindez egyértelműen a víz jelenlétére utal, az asztronómusok szerint pedig a nyomok mintegy 4,4 milliárd évesek lehetnek. A felfedezés előtt arra a következtetésre jutottak az asztrofizikusok, hogy 3,7-4 milliárd évvel ezelőtt hatalmas kiterjedésű óceánok tarkíthatták a Mars felszínét.

Ha valóban igazak a japán kutatók elméletei, akkor további 400 millió évvel kibővíthetik ezt a periódust, biztosat azonban egyelőre még nem tudnak mondani.

A tanulmány alapján kiderülhet, hogy a vörös bolygón található víz valójában az égitestek formációjának okán, vagy éppen meteoritbecsapódások miatt jöhetett létre. Az előzetes teóriákból kiindulva az NWA 7034 és az NWA 7533 akkor landolhatott a Földön, amikor a Mars éppen hanyatlásnak indult.

Takasi Mikoucsi, a kutatás egyik szerzője a sajtóközleményben kiemelte, az oxidáció azt jelenti, hogy a marsi kéreg 4,4 milliárd évvel ezelőtt megolvadhatott, az így kiszakadt kődarab pedig később a Földre hullhatott: "Az elemzésünkben rámutattunk, hogy egy ilyen becsapódás során rengeteg hidrogén keletkezhetett, ami hozzájárulhatott a planetáris felmelegedéshez abban az időszakban, amikor a Marsnak már alapból vastag, főként szén-dioxidból álló atmoszférája lehetett." (liner.hu)