Több mint 300 ezer könyvet tüntetett el a török kormány
Erdoğan ki akarja radírozni az emberek emlékezetéből a 2016-os puccskísérlettel összekötött Fethullah Gülen alakját. - írja a bumm.sk.
Könyvkiadókat és szerkesztőségeket zárnak be, írókat vallatnak, és tudósokat bocsátanak el Törökországban.
Több mint 300 ezer könyvet távolított el a török oktatási minisztérium a török iskolákból és könyvtárakból, hogy megsemmisítse őket. Ziya Selçuk oktatási miniszter múlt héten bejelentette, hogy már 301878 darab könyvet megsemmisítettek, miután a kormány rászállt Fethullah Gülen személyére.
Az imám és hitszónok Gülent a 2016-os puccskísérlet fő felelősének tette meg Erdoğan, bár Gülen tagadta a vádat. Fiatal, ellenzéki újságírók kis csoportja működteti a Turkey Purge hírportált, amely szerint 2016-ban egy olyan matematika könyvet is betiltottak, amely Gülen kezdőbetűit szerepelteti, igaz, egy ábrán: “F-ponttól G-pontig”.
2016 decemberében Törökországban 1,8 millió tankönyvet semmisítettek meg, majd nyomtattak újra, mivel szerepelt bennük a “Pennsylvania” szó - ahol most Gülen él egy őrzött létesítményben. Ankarában a Gülen nevet tartalmazó utcákat is átnevezték.
A szólásszabadságért küzdő szervezetek szerint a török oktatási miniszter kijelentése kifejezetten aggasztó. “Csupán három év alatt a törökországi könyvkiadást megtizedelték. 29 kiadót jártak be azonnali hatállyal arra hivatkozva, hogy terrorista propagandát folytatnak” - írta a PEN international és az English PEN egy közös nyilatkozatban.
Az English PEN egy 2018-as jelentése szerint a puccskísérlet óta 200 médiumot és kiadót zártak be, 80 írót vetettek alá vizsgálatoknak és büntetőeljárásnak, és 5822 tudós bocsátottak el 118 egyetemről. A jelentés szerint Törökországban kritikus helyzetbe került a szólásszabadság.