Többezer hektó ecet és egy nagyobbacska jacht maradt a magyar ásványvízkirály birodalmából
Az ország egykori legnagyobb ásványvízgyártója, a szebb napokat látott Aquarius-Aqua egyik utolsó vagyontárgya került árverésre a napokban..
Ha valakinek szüksége lenne nagyjából 2750 hektoliter, mezőgazdasági eredetű finomszeszből fermentációval előállított ecetre, akkor az Elektronikus Értékesítési Rendszer felületén jelen állás szerint hétmillió forintért beszerezheti. - írja a G7
Az egykor csak ásványvízkirályként emlegetett P. Tamás birodalmából ezen kívül minden bizonnyal már csak egy jacht maradt, az albertirsai gyárban pedig már egy éve Mészáros Lőrinc cége palackozza az ásványvizet.
Áfacsalás, állami felszámolás, Lorenzo
Tavaly ötrészes cikksorozatban mutatta be a portál, hogyan dőlt be az ország egyik legnagyobb – kétes üzleti ügyletekbe keveredő – ásványvizes cége, miként került ezt követően némi hátszéllel, áron alul Mészáros Lőrinc tulajdonába, és mit kezdhet vele a felcsúti milliárdos.
A sztori lényege röviden annyi, hogy a rendkívül kiélezett piaci versenyben, ahol gyakran fillérek döntöttek arról, mely cég szállíthat ásványvizet a vezető kiskereskedelmi láncoknak, az Aquarius-Aqua nagyon furcsa lépéssel próbálta javítani az eredményességét. A cég egyik évről a másikra jelentősen felpörgette az exportját, de nem ásványvizet vagy üdítőt értékesített külföldön, hanem főleg étolajat és cukrot. Ezek pedig tipikusan azok a termékek, amelyek exportjával ebben az időszakban nagy összegű áfacsalásokat követtek el Magyarországon, kihasználva az uniós államok áfája közötti különbséget, illetve, hogy a tagállamok közötti kereskedelemben az eladónak nem kell felszámítania az áfát.
A furcsa ügyletek a NAV érdekődését is felkeltették, a vizsgálódásból pedig nyomozás, majd letartóztatás és vádemelés lett.
Az adóhatóság csak a 2012 és 2016 közötti időszakra több mint 3 milliárd forintnyi adóhiányt, bírságot és késedelmi pótlékot állapított meg az ekkor már amúgy is megroggyant cégnél. A társaság ezt már nem tudta kezelni, és csődvédelembe menekült. A csődből hamar felszámolás lett, sőt, a kormány valamiért úgy látta helyesnek, ha stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdasági szervezetté nyilvánítja az Aquarius-Aquát, amely így az állami felszámoló cég gyámsága alá került.
A vállalat iránt több piaci érdeklődő is volt, de ezek szinte azonnal kikoptak, amikor feltűnt a színen Mészáros Lőrinc.
Ám ha nem koptak volna ki, az albertirsai gyár akkor is minden bizonnyal az ország leggazdagabb emberéhez kerül. Az államilag felügyelt felszámolás ugyanis bár teljesen jogszerűen zajlott, valahogy mégis úgy alakult, hogy a végére más nem is vehette volna meg az Aquarius-Aqua eszközeit, mint Mészáros Lőrinc. Ráadásul – ahogy bemutattuk – kifejezetten kedvező áron.
Lett egy jacht
Az ügyletben azonban a felcsúti milliárdos cége, az Aqua Lorenzo csak a legfontosabb vagyontárgyakat, lényegében az albertirsai üzemet vitte, a cégben maradtak még eszközök. Ilyen a most meghirdetett 2750 hektó ecet is, amiről azért elég kérdéses, hogy el lehet-e sózni.
Illetve ilyen még a fenti képen látható 34 méteres jacht is, amelyet még az előző tulajdonosok használtak papíron reprezentatív célokra, de forrásaink szerint magánutakra is. A jacht eredetileg nem volt az Aquarius-Aqua tulajdonában, azt a vállalat egy horvát leánycége lízingelte. A közelmúltban azonban tulajdonosváltás történt, és a luxushajó az Aquarius-Aqua tulajdonába került. A jacht egyébként milliárdokat érhet, kilenc évvel ezelőtt legalábbis némi kedvezménnyel még 6,9 millió angol fontért, azaz akkori árfolyamon nagyjából két és fél milliárd forintért árultak. (G7)