h i r d e t é s

Top 5 stabilcoin

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Top 5 stabilcoin

2022. március 28. - 17:07

A kriptovaluták folyamatos terjedése vitathatatlan, azonban még mindig rengetegen vallják azt, hogy egy olyan ingadozó árfolyamú valuta, mint például a Bitcoin, soha nem lehet széles körben elterjedt fizetőeszköz. 

A kép illusztráció! - Forrás: theconversation.com

Habár a hagyományos valuták értéke is ki van téve az infláció viszontagságainak, a legjelentősebb valuták esetében legfeljebb évi néhány százalékos ár ingadozásról beszélhetünk. Ahhoz, hogy egy valuta széles körben elfogadott fizetőeszközzé váljon, fontos, hogy viszonylag stabil árfolyammal rendelkezzen. A legtöbb kriptovaluta esetében sajnos ez nem mondható el, hiszen a napi néhány százalékos ingadozások egyáltalán nem számítanak ritkaságnak. De mi lenne, ha egy kriptovaluta értéke állandó lenne, és nem hatnak rá a piac mozgásai? Itt jönnek képbe a stabilcoinok, hiszen ezek a kriptovaluták, ahogyan azt a nevük is mondja, stabil értékkel rendelkeznek. Ezek a digitális fizetőeszközök ötvözik a kriptovaluták által kínált biztonságot és adatvédelmet és a fiat pénzek volatilitás mentes árfolyamát. Ha azonban követni szeretnéd a kriptovaluták árfolyamát, vagy akár kereskednél is, figyelmedbe ajánljuk a Immediate Edge platformját.

Ebben a cikkben összegyűjtöttük az 5 legjelentősebb stabilcoint, melyekhez egy rövid ismertetőt is mellékeltünk.

1. Tether (USDT)

Ez a stabilcoin 2014-ben lett létrehozva RealCoin néven, azonban néhány hónappal később a Tether Ltd. (a fedezetként szolgáló fiat pénzt biztosító cég) a névváltoztatás mellett döntött. A Tether kétségkívül a legnépszerűbb stabil coin a kriptovaluta piacon, és jelenleg az 5. legnagyobb kriptovalutának számít a CoinMarketCap rangsorolása alapján. A Tether egy blokklánc alapú kriptovaluta, melynek minden egyes forgalomban lévő tokene egy amerikai dollárral van fedezve, így az USDT ára mindig 1 dollár körül mozog, elhanyagolható ár ingadozással. Fontos megjegyezni, hogy a kriptovaluta mögött álló fedezet ellenére a Tether Ltd. nem garantálja, hogy az USDT-t bármikor valódi pénzre lehet váltani.

2. True USD (TUSD)

A True USD 2018-ban jött létre a TrustToken tőzsde által. A TUSD egy ERC20 szabványt követő stabilcoin, amely teljes mértékben amerikai dollárral van fedezve. Ez a stabilcoin átláthatóságot, valamint rendkívül alacsony tranzakciós díjakat kínál. Ráadásul az USDT-vel ellentétben lehetőség van a TUSD tokeneket megfelelő összegű dollárra váltani. A True USD legnagyobb hátránya talán az, hogy megvásárlása vagy beváltása előtt kötelező elvégezni az ügyfél azonosítási eljárást. Ennek ellenére azonban a TUSD óriási növekedést mutatott megalkotása óta, és céljaik között többek között az is szerepel, hogy a legnagyobb stabilcoinná váljon a kripto piacon.

3. USD Coin (USDC)

Az USDC 2018-ban jött létre a Circle és a Coinbase partnerségét követően a Centre non-profit jóvoltából. Ez a stabilcoin az előzőekhez hasonlóan szintén egy dolláros fix árral rendelkezik, és a teljes kínálat amerikai dollárral van fedezve. A TUSD-hez hasonlóan az USD Coin szintén egy ERC-20 token, amelyet bármikor amerikai dollárra lehet váltani. Mivel az USDC az Ethereum blokklánc ára épült, a tokenek kibocsátása és beváltása okos szerződéseken keresztül történik. Az USDC röviden összefoglalva a dollár tokenizált változata, amely a blokklánc technológiának köszönhetően percek alatt átutalható a világ bármely részére. Piaci kapitalizáció alapján jelenleg ez a második legnagyobb stabilcoin a kriptovaluta piacon.

4. Binance USD (BUSD)

A BUSD a Binance és a Paxos együttműködésének eredményeként jött létre. Létrehozását 2019 szeptemberében jelentették be, melyet megelőzően a New York-i Állami Pénzügyi Szolgáltatások Minisztériumától részesült jóváhagyásában. Habár eleinte csak Ripple-re, Bitcoin-ra és Binance Coin-ra lehetett váltani, a BUSD rendkívül pozitív fogadtatásban részesült a kripto közösség részéről, és rövid időn belül már 48 különböző USD párra bővítették a BUSD támogatottságát. A BUSD továbbá több ERC-20 okos szerződéssel is kompatibilis, ami megkönnyíti az összeférhetőségét bármilyen tárcával vagy tőzsdével, amely támogatja az Ethereumot. A Binance USD jelenleg egyike azon kevés kripto tokeneknek, amely megfelelő szabályozással rendelkezik. Ha ehhez még hozzáadjuk az említetteket nyugodtan elmondhatjuk, hogy a BUSD igencsak biztonságos alternatívát kínál a felhasználók számára, a piacon elérhető stabilcoinokhoz viszonyítva.

5. Goldcoin

Úgy gondoltuk listánk túlságosan egyhangú lenne, ha csakis dollár által fedezett stabilcoinokat tartalmaz. A Goldcoin egy olyan ERC-20 coin, amely aranyfedezettel biztosítja árának stabilitását. Az alapötlet az volt, hogy biztonságos módot kínáljon az arany vásárlásra, amely részesíti a vásárlót a kriptovaluták által kínált előnyökben. Habár a Goldcoin nem az első aranyfedezetű kriptovaluta, ez az első, amely frakcionált, és amely közvetlenül megvásárolható kripto- vagy hagyományos valutákkal. Ezt azt jelenti, hogy rendkívül kis mennyiséget is vásárolhatunk, és nem kell a magas minimális korláton aggódnunk. Az átláthatóság érdekében bárki meg tudja tekinteni a projekt arany tartalékait online, amely szigorú ellenőrzésen esett át. Ez a kriptovaluta kiváló alternatíva lehet, ha egy stabilcoinban szeretnénk a pénzünket tartani, azonban nem bízunk a dollár stabilitásában.