h i r d e t é s

Trump hivatalosan is elismerte Izrael fennhatóságát a Golan-fennsík felett

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Trump hivatalosan is elismerte Izrael fennhatóságát a Golan-fennsík felett

2019. március 27. - 07:24

Donald Trump amerikai elnök hétfőn a Fehér Házban aláírta azt a nyilatkozatot, amellyel az Egyesült Államok hivatalosan elismeri Izrael fennhatóságát a Golan-fennsík felett.

Forrás: AFP/444.hu

A Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel folytatott tárgyalásai után a Fehér Házban tartott rövid ceremónián az Egyesült Államok elnöke hangsúlyozta, hogy bármilyen jövőbeni közel-keleti béke-megállapodásnak biztosítania kell Izrael jogát az önvédelemre. 

Rövid beszédében Donald Trump "megvetendőnek" minősítette a Tel-Aviv közelében történt hétfőn hajnali palesztin rakétatámadást. Mint fogalmazott: ez a támadás is bizonyíték arra, hogy Izraelnek milyen komoly biztonsági kihívásokkal kell szembenéznie.

És ma történelmi cselekedetet hajtok végre, hogy segítsem Izrael képességeit az önvédelemre

 - mondta az amerikai elnök, aki különösen meleg szavakkal szólt Izraelről, magát és családját a zsidó állam régi barátjának mondta, Netanjahu kormányfőt pedig a becenevén szólította. 

Benjámin Netanjahu azt hangoztatta, hogy bár Izraelnek eddig is sok barátja volt a korábbi amerikai elnökök sorában, de Donald Trumphoz egyikük sem mérhető. Donald Trump "megígérte, és megcsinálta" - fogalmazott Netanjahu a Golan elismerésére utalva. 

Az izraeli kormányfő a Hamasz rakétatámadásaira utalva leszögezte: "Izrael ezt nem fogj tűrni". Majd hozzáfűzte: kormánya minden lépésre kész népe és állama védelme érdekében.

Benjámin Netanjahu lerövidítette amerikai útját, és az aláírási ceremónia után azonnal visszaindult Izraelbe. Kedden még beszédet mondott volna a legbefolyásosabb amerikai Izrael-barát lobbiszervezet, az Amerikai Izrael Közpolitikai Bizottság (AIPAC) vasárnap kezdődött háromnapos tanácskozásán és  a Trump-házaspár állami vacsorát adott volna a tiszteletére. 

Az AIPAC tanácskozásán hétfőn mondott beszédet - mások mellett - Mike Pence amerikai alelnök és Beni Ganz izraeli tábornok, aki a pár hét múlva tartandó izraeli választásokon Netanjahu legesélyesebb kihívója. 

Mike Pence kifejtette, hogy a Hamasz rakétatámadása azt bizonyítja, a gázai szervezet "nem partner" a békéhez. Az alelnök terrorista szervezetnek minősítette a Hamaszt, és azt hangoztatta, hogy célja Izrael elpusztítása.

Az Egyesült Államok soha nem fog a terrorista Hamasszal tárgyalásokba bocsátkozni

 - hangsúlyozta Pence. 

A legerősebb ellenzéki pártot vezető Ganz elsősorban az izraeli belpolitika problémáit elemezte az AIPAC-konferencián, de fontosnak tartott leszögezni azt is, hogy "szükség esetén" nem habozna erőt alkalmazni Irán ellen. Ganz "Izrael igazi partnerének és szövetségesének" nevezte Donald Trumpot.

Libanoni elnök: aláássa a nemzetközi jog alapjait a Golán feletti izraeli szuverenitás amerikai elismerése

Aláássa a Golán-fennsík feletti izraeli szuverenitás amerikai elismerése az ENSZ szabályait és a nemzetközi jog alapjait - jelentette ki Michel Aoun libanoni elnök, amikor kedden Moszkvában fogadta őt Vlagyimir Putyin orosz államfő.

A lépés miatt Aoun kifejezte az Izrael környezetében található országok aggodalmát a lépés miatt, és hangot adott reményének, hogy a kérdést hamarosan rendezni lehet. Noha Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője előzetesen közölte, hogy a Golán kérdése téma lesz a két elnök tárgyalásán, az ügyet Putyin nem hozta szóba a találkozó nyilvános szakaszában, és nem tett említést róla a kedden elfogadott, a Kreml honlapján közölt közös nyilatkozat sem, amely egyebek között a szíriai politikai rendezésnek, a terrorizmus elleni harcnak és a menekültek hazatérésének közös támogatásáról értekezik. 

Peszkov Putyin és Aoun megbeszélését megelőzően ugyanakkor kijelentette, hogy a Golán-fennsík Izraelhez tartozásának Donald Trump amerikai elnök által történt elismerése

egyértelműen negatív következményekkel jár a közel-keleti rendezés és a szíriai politikai rendezés általános légköre szempontjából. 

A nap folyamán korábban Aount fogadta Vjacseszlav Vologyin, az orosz parlamenti alsóház elnöke, aki rosszallását fejezte ki amiatt, hogy Trump az ENSZ és a világszervezet Biztonsági Tanácsa megkerülésével hozott döntést a Golán-fennsík ügyében. Úgy vélekedett, hogy ez olyan helyzet kialakulásához vezethet, "amelyben mindenki mindenki ellen fog harcolni" és hogy az erősebb jogának uralma "a háborúhoz vezető egyenes út".

Az orosz házelnök azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy megsérti a párbeszéden alapuló államközi szerződéseket, amelyek feladata a béke és az egyensúly biztosítása lenne, és megismételte az orosz álláspontot, amely szerint az amerikai erők törvényellenesen tartózkodnak Szíria területén. 

Vologyin javaslatot tett arra, hogy Bejrútba hívjanak össze nemzetközi konferenciát a szíriai menekültek ügyében. A libanoni elnök figyelmeztetett: hazájának rossz gazdasági helyzete arra ösztönözheti az ott tartózkodó 1,5 millió szíriai menekültet, hogy Európa felé vegye az irányt.

(MTI)