h i r d e t é s

Trump maga is megijedt attól, hogy mit tett a kínaiakkal

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Trump maga is megijedt attól, hogy mit tett a kínaiakkal

2018. május 14. - 14:50

Donald Trump amerikai elnök a hétvégén két elég meglepő twitter üzenetet is kiküldött a Kínával folytatott kereskedelmi háborúval kapcsolatban. - írja a g7.24.hu.

Illusztráció: madridjournals.com

Az elsőből azt tudhattuk meg, hogy a kínai elnökkel közösen dolgoznak a ZTE nevű távközlési óriás megmentésén, a második pedig már arról szólt, hogy jól halad a munka. Mindez azért elég furcsa, mert éppen Trump közelmúltbeli intézkedései juttatták csőd szélére a céget, és ha tönkrement volna, akkor ez lett volna az első igazán nagy ütés a kínai-amerikai kereskedelmi és politikai vitában.

A ZTE, amely egyébként a magyarországi Telenor hálózat egyik legnagyobb beszállítója, a múlt héten azért állította le a termelését, mert Trump elvágta a céget az amerikai alkatrész beszállítóitól. A társaság nem tud amerikai alkatrészek nélkül létezni, és ha tönkremegy, annak nem csak szimbolikus jelentősége van, hanem 75 ezer alkalmazottja is utcára kerül.

A büntetést azért rótták ki Washingtonban a ZTE-re, mert titokban Iránnak és Észak-Koreának is szállított amerikai részegységeket tartalmazó berendezéseket, vagyis megszegte az amerikai embargót.

Úgy tűnik azonban, hogy a Trump kormányzat sem mérte fel jól, mit jelentene a ZTE bedőlése. Trump a jövő hónapban találkozik Kim Dzsongun észak-koreai elnökkel, de a megbeszélések közvetítője éppen Kína. A ZTE vártnál sokkal könnyebb térdre kényszerítése valószínűleg olyan sokkot okozna Kínában, ami miatt a fontos koreai egyeztetés is veszélybe kerülne.

Másrészt az sem biztos, hogy a második legnagyobb kínai távközlési óriás földbe gyalulása a nemzetközi kereskedelemben jól mutatott volna. Ahogy a New York Times is írja, Trumpnak nem könnyítené meg a dolgát, ha a kínai nagyvárosokban hirtelen tömegek kezdtek volna az utcákon iPhone-okat földhöz vagdosni.

Az amerikai visszatáncolást most megpróbálják elsősorban a 75 ezer veszélyben lévő munkahely megvédésével indokolni, a valóságban azonban sokkal inkább arról lehet szó, hogy a ZTE sokkal többet jelent Kínának, mint munkahelyek ezrei, és ezt nem vették kellő mértékben számításba. A ZTE a kínai technológiai fejlesztések egyik központja, és a kínai technológia külföldi elterjesztésének egyik kulcsa. Még akkor is, ha egyébként jelentős mennyiségű amerikai szabadalmat bitorolva indították a fejlesztéseket.

Az amerikai kongresszusi képviselők azonban keményen kritizálják Trump taktikáját, rögtön azt kérdezték, hogy mi lenne, ha az elnök inkább a nemzetbiztonsággal törődne a kínai munkások helyett. Az amerikai álláspont szerint ugyanis a kínai állam rejtett segítségével fejlődő ZTE és a Huawei amerikai távközlési piaci jelenléte súlyos kockázatokat rejt.

Trump egyelőre nem fedte fel, hogy a ZTE életben tartásáért cserébe milyen komplex előnyökre számít, de úgy tűnik, hogy az ügy rendezése egy tágabb tárgyalási csomag részeként lesz értelmezhető. Ennek mind az észak-koreai tárgyalásokhoz, mind a Kínával szembeni kereskedelmi tárgyalásokhoz köze lehet.

g7.24.hu