h i r d e t é s

Új demográfiai program – Ez fogja megakadályozni a népességfogyást?

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Új demográfiai program – Ez fogja megakadályozni a népességfogyást?

2017. május 31. - 09:49

A TÉNYTÁR is megvizsgálta Orbán népességmegállító programját.

Forrás: tenytar.blog.hu

Orbán Viktor a Családok Világkongresszusán ismertette a Fidesz új demográfiai programját, amelynek keretében a kormány olyan családtámogatási intézkedéseket vezet be, amivel elejét lehetne venni Magyarország egyik legfőbb problémájának, a népességfogyásnak. A Fidesz eddig is aktív volt a családtámogatásban, az eddigi programokkal azonban csak kisebb sikereket tudtak elérni. Az élve születések száma minimális mértékben emelkedett, de még így sem érte el a 2010 előtti szintet. 

A kormány eddigi és új családtámogatási programjainak számos pozitív eleme van, ez azonban a demográfiai trend megfordításához kevés lesz, ha nem ismerik fel, hogy a problémák gyökere jóval mélyebb annál, mint amit meg tudnak oldani egy keresztény-konzervatív értékrend alapján felhúzott családtámogatási rendszerrel. A fiatalok kivándorlásáról, az egyedülálló anyák támogatásáról, a munkabiztonságról például kevés szó esik a Fidesz háza táján, nyilván azért, mert kínos lehet annak a felismerése, hogy a Fidesz is bőségesen hozzájárult a demográfiai problémák kialakulásához. 

Új családtámogatási program

A Fidesz eddig is bőkezű volt, ha családtámogatásról volt szó. A 2011-ben elfogadott új adórendszer fontos részének számít a gyermekes családok támogatása az adókedvezményeken keresztül. Orbán Viktor múltheti bejelentése alapján az eddigi családtámogatási rendszert kívánja kibővíteni a kormány, a programnak pedig az az alapvető célja, hogy a termékenységi ráta 2030-ra 2,1 százalékra növekedjen.

Az új demográfiai program fő elemei:

  • Az eddigi családi támogatások bővítése, legnagyobb hangsúlyt a kétgyermekes családok támogatására fektetik.
  • A diplomás gyedet (ez a 2013-ban elfogadott demográfiai program egyik eleme) meghosszabbítják egy évvel. 
  • Azok a három vagy több gyermekkel rendelkező családok, akik jelzáloghitellel rendelkeznek, abból egy-egy millió forintot leírhatnak. A CSOK keretein belül felvett hitelre viszont ez nem vonatkozik. 
  • A diákhitel felét törlik azoknál a családoknál, ahol kettő vagy több gyermek van, a három vagy többgyermekes anyák esetén a teljes diákhitel-tartozás törlésre kerül. Az elengedésnél már a meglévő gyermeket is beszámítják, tehát ha már van egy gyerek és valaki szül mellé még egyet, akkor a diákhitel felét elengedik. 
  • A várandóság harmadik hónapjától kezdve három évig felfüggesztik a diákhitel-tartozás törlesztését. 
  • Új bölcsődefejlesztési program indul.
  • A babakötvény határon túl is elérhető lesz. 

Igazán nagy meglepetés nincs az új demográfiai programban. A kormány az eddigi trendeknek megfelelően a többgyermekes családok támogatására helyezi a hangsúlyt és ösztönzi a diplomás gyermekvállalást. A változások 2018. január elsejétől lépnek érvénybe. 

Demográfiai problémák Magyarországon

Demográfiai programra azért van szükség Magyarországon, mert az ország súlyos demográfiai összeomlással néz szembe. Az elmúlt 30 évben az élve születések száma folyamatosan csökkent, ami együtt járt az átlagéletkor emelkedésével. A társadalom elöregedése leginkább a nyugdíjrendszerben okozhat feszültségeket, mivel a felosztó-kirovó rendszer miatt egy foglalkoztatottnak egyre több nyugdíjas nyugdíját kellene biztosítania, de a munkaerő-piaci feszültségeket is vissza lehet vezetni demográfiai okokra. 

Hogy mennyire volt sikeres a kormány eddigi demográfiai programja, azt nehéz megítélni, mivel csak néhány év telt el a bevezetés óta. Az élve születések száma kicsivel emelkedett, azonban szignifikáns javulás nem figyelhető meg.

A természetes fogyás üteme stagnált az elmúlt években, ez már felfogható egyfajta részsikernek.

A  nyers számok alapján van még mit tennie a kormánynak: 2008-ban például 99 ezer volt az élve születések száma Magyarországon, 2016-ban csupán 93 ezer.

Az élve születések számának csökkenése mellett a másik fő probléma a kivándorlás, ami egyre népszerűbb opció a fiatalok körében. A KSH Népességtudományi Kutatóintézet (NKI) friss kutatásából kiderült, hogy körülbelül 370 ezer fiatal gondolkodik abban, hogy itt hagyja az országot, 52 százalékuk pedig már jelentkezett is valamilyen külföldi állásra. A 18-40 éves korcsoport 28 százaléka hagyná itt az országot 3-5 évre, 6 százalékuk pedig nem térne vissza. Annak az esélye, hogy valaki 3-5 év után hazatér, viszont jóval alacsonyabb, mivel a megfelelő egzisztencia kiépítése és beilleszkedés után nagyobb a csábítóereje a kint-maradásnak.  Az NKI becslése alapján a 18-40 éves generáció 11 százaléka hagyja itt az országot ténylegesen. A kivándorlás motorja az elégedetlenség. A fiatalok többsége elégedetlen a munkájával, az előremeneteli esély alacsony, a bérek pedig köszönőviszonyban sincsenek a nyugat-európai szinttel. 

Összefoglalva a magyarországi demográfiai helyzetet:

  • Az élve születések száma folyamatosan csökkent az elmúlt 30 évben, az Y- és Z-generáció számára viszont nem vonzó Magyarországon maradni. Megfelelő előképzettséggel hosszabb távra külföldre tudnak költözni, jó eséllyel pedig kint is maradnak, ha azt tapasztalják, hogy a Magyarországon semmi sem változott. 
  • Az Y-, majd Z-generáció elvándorlása katalizátor lesz néhány évtizeden belül, ami nemcsak az állami  nyugdíjrendszer összeomlásában valósul meg, hanem a születésszám drasztikus zuhanásában. 
  • Emiatt a mindenkori kormányoknak arra kellene törekedniük, hogy elejét vegyék a kivándorlásnak, mert ezt egy családbarát demográfiai programmal sem lehet ellensúlyozni. 

Modern szemléletre lenne szükség... 

A Fidesz demográfiai programjainak - így a mostaninak is - pont az a legnagyobb baja, hogy teljes egészében konzervatív-keresztény értékrendre épít, így keretrendszere is nagyon lekorlátolt: kizárólag nagycsaládos középosztályban gondolkodnak, figyelmen kívül hagyva, hogy az elmúlt évtizedekben sok minden megváltozott. Például több nemzetközi felmérés is alátámasztotta, hogy a nemek közti egyenlőség javítása hozzájárul a termékenység növeléséhez. A következő ábra is ezt az összefüggést szemlélteti (gender equality index).


kép forrása: Index.hu

A Fidesz azonban semmit sem tett azért, hogy csökkentse a nemek közti egyenlőtlenséget, sőt a pártot inkább jellemzi egyfajta "macsópolitika, ami Orbán Viktor egy korábbi nyilatkozatában is megnyilvánult: "nő ügyekkel nem foglalkozom" . 

A korábban bevezetett és most bejelentett demográfiai programnak sincs olyan eleme, amely támogatná a nők visszatérését a munka világába, márpedig a nők számára az egyik legnagyobb kihívást az jelenti, hogy össze tudják hangolni a karrierépítést a gyermekvállalással. A kiszolgáltatott nők továbbra is nehéz helyzetben lesznek Magyarországon, ami nincs összhangban a kormány céljával. 

A demográfiai helyzet tényleges javításához modern szemléletre lenne szükség, de jelenleg ez nagyon távol áll a Fidesz politikájától. A konzervatív értékekre felépített nagy családokban való gondolkodás tompítani tudja a demográfiai problémákat, hosszú távon azonban nem kínál valós megoldást, ehhez jóval többre lenne szükség. 

 

tenytar.hu