Országosan 334 ezer fővel csökkent a népesség az előző népszámlálás óta, ami 11 év alatt 3 százalékos népességfogyást jelent. Mindössze két olyan megyénk van, ahol nőni tudott a népesség, de olyanra is van példa, ahol a csökkenés 10 százaléknál is nagyobb volt. - írja a Portfolio
A 2011-es nagyjából 5,5 százalékról 2050-re 9 százalékra emelkedhet a "roma kötődésű" emberek aránya Magyarországon. Az idősödés a roma lakosság körében is megfigyelhető lesz, de náluk ez – elsősorban a kedvezőtlenebb általános egészségi állapot miatt – nem erőteljes.
Teljesen hibás a kabinet népesedéspolitikája, amely zászlajára tűzte, hogy "családbarát", de csak egy nagyon szűk körnek a "barátja" – mondja Katona Tamás, a KSH volt elnöke a születésszámok napokban közzétett lesújtó adatai után.
A természetes fogyás a 2021 augusztusi 1531-gyel szemben idén augusztusban már 2151 fő volt. Az idei évben januártól augusztusig 9,8 százalékkal kevesebb házasságkötés történt, mint tavaly ugyan ebben az időszakban.
A második világháború óta nem tapasztalt menekülthullámban eddig ötmillióan hagyták el Ukrajnát, a legtöbben Lengyelországba. Varsó lakossága a háború kitörése óta közel 20 százalékkal emelkedett. Komoly demográfiai átrendeződést hoz a háború, és nem csak a régiónkban.
A bolygónk túlnépesedése mindennapos téma a sajtóban, hiszen azzal fenyeget, hogy a Föld eltartóképessége hamarosan már nem lesz elegendő az emberiség számára. E hírekből azt gondolhatnánk, hogy a népesség növekedése megállíthatatlan és végtelen. De ez nincs így, a legújabb modellszámítások alapján négy évtized múlva a népesség eléri maximumát, és csökkenésnek indul. Az évszázad végére talán alig fognak többen élni a Földön, mint most.
Május közepétől augusztus közepéig országos átlagban 3,5 százalékkal többen haltak mag Magyarországon, mint egy évvel ezelőtt ugyanebben az időszakban. Hét megyében az átlag többszörösével nőtt a halálozás, akárcsak a 64-79 és a 70-74 év közötti férfiak körében - derül ki a KSH friss adataiból.
Nőtt a természetes fogyás mértéke 2020-ban: 3,4 százalékkal több gyermek született, de 7,7 százalékkal többen haltak meg, mint 2019 azonos időszakában - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-vel. Tavaly decemberben az előző év azonos időszakához képest jelentősen többen haltak meg és nagyobb volt a természetes fogyás.
A magyar szinglik többsége férfi, a 20-39 éves szinglik zöme Budapesten él, de magas az arányuk Debrecenben, Szegeden és Pécsett is - írta keddi számában a Népszava Rövid Irén szociológus, az első magyar településszintű szinglitérkép készítőjének kutatására hivatkozva.
A babaváró hitel tavaly júliusi bevezetése megugrasztotta a születések számát, de ahhoz, hogy a népességfogyást megállítsuk, a reprodukciós szint tartós biztosítása mellett a születéskor várható élettartamnak is jelentősen növekednie kellene. A cél elérése szinte reménytelen, ha kivesszük a képletből a nemzetközi vándorlást.
Negyven éve nem kötöttek annyian házasságot, mint 2020-ban márciusig, hiszen idén január és március között, 12 271 pár házasodott össze - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára kedden az MTI-vel.
A KSH adatsorából kiderült, amely mostantól 5 évre visszamenőleg heti bontosában is elérhető, hogy a friss statisztika egyáltalán nem cáfolja a koronavírus hivatalos, alacsony halálozási esetszámait.
Csak októberben 73 milliárd forintnyi szerződést kötött a lakosság a kormány által demográfiai csodafegyverként a pénzpiacra kilőtt babaváró hitelből, ez azonban javarészt a legvagyonosabb réteg elköteleződésének köszönhető – többek között ez derül ki Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzügyi stabilitási jelentéséből, amely október 31-ével bezárólag tartalmazza az MNB legfontosabb hitel- és betéti adatait. - írja a merce.hu.
Csak néhány év, lehet, hogy csak hónapok vannak hátra, hogy az ország elkerüljön egy komoly pusztulással fenyegető ördögi kört, amennyiben nem tud nagyon gyorsan fellépni a rossz demográfiai folyamatok ellen. - írja a napi.hu.