Hol a legjobb nyugdíjasnak lenni?
Magyarország nem tudott feljebb kerülni ezen a listán
A Natixis frissen publikált nyugdíjfelmérése szerint több tényező is fenyegeti a nyugdíjasok, illetve a jövő nyugdíjasainak jólétét: ilyen
- a semmiből felpattanó infláció,
- a továbbra is alacsony hozamkörnyezet,
- vagy éppen az egyre növekvő államadósság.
Ha nem lenne elég mindez, időzített nyugdíjbombán ül a világ, hiszen amellett, hogy egyre idősödik a világ népessége, egyre tovább is élnek az emberek. Jó hír legalább, hogy még ezen veszélyek közepette is vannak olyan országok, ahol a nyugdíjasok jóléte garantált, de Magyarország nem tudott feljebb kerülni ezen a listán.
Több kockázat is fenyeget
A Natixis Global Retirement Index friss elemzése alapján négy kockázat is fenyegeti a mai nyugdíjasok jólétét:
Infláció: A koronavírusból való gazdasági kilábalás magával hozott az elmúlt 13 évben nem nagyon látott inflációs számot is. Bár a gazdasági elemzők szerint ez az inflációs megugrás csak átmeneti lesz, a befektetők emlékeznek arra, hogy az elmúlt évtized inkább a kivételekről szólt, mintsem a szabályokról.
Hozamkörnyezet: A globális hozamkörnyezet már 2009 óta rekord alacsony szinten tartózkodott, aztán tavaly még ennél is lejjebb mentek a hozamok, köszönhetően a megugró eszközvásárlási programoknak. Bár ez a környezet jól jött a gazdaságnak és a fogyasztóknak, a nyugdíjasoknak kevésbé, hiszen ilyen nulla közeli hozamok mellett kellett tudniuk érdemi bevételeket generálniuk.
Államadósság: Az elmúlt évben a masszív költekezés volt a kulcs ahhoz, hogy az egészségügyi válság ne nője ki magát gazdasági válsággá. Csakhogy a 2020-ban és 2021-ben látott kormányzati költések csak rárakódtak arra az adóssághalomra, amely már évtizedek óta növekszik. A nyugdíjasok, illetve a nyugdíj előtt állók jogosan aggódnak azon, vajon mit jelent mindez az állami nyugdíjrendszer fenntarthatósága oldaláról.
Egyéb aggodalmak: A gazdasági kihívások mellett több, a nyugdíj kapcsán felmerülő tényező miatt is aggódnak az emberek, ilyen a foglalkoztatottság, az egészségügy, a jövedelmi egyenlőség. (Portfolio)
Az évente kiadott tanulmány 44 országot rangsorol a nyugdíjasok jóléte és pénzügyi biztonsága alapján, ez alapján nyugdíjasnak Izlandon, Svájcban és Norvégiában a legjobb lenni a világon. Az első három helyezett tavaly is hasonlóképp alakult. Az első tíz helyezés az alábbiak szerint alakul:
- Izland
- Svájc
- Norvégia
- Írország
- Hollandia
- Új-Zéland
- Ausztrália
- Németország
- Dánia
- Kanada
MAGYARORSZÁG A RANGSORBAN NEM FÉRT FEL A LEGJOBB 25 ORSZÁG KÖZÉ, A 44 ORSZÁG KÖZÜL A 33. HELYEN VÉGEZTÜNK, UGYANOTT, AHOL TAVALY IS.