h i r d e t é s

Új korok, régi módszerek

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Új korok, régi módszerek

2017. február 10. - 10:25

Vlagyimir Putyin aláírta a családon belüli erőszak büntetését enyhítő törvénymódosítást. 

Nem kell különösebben jogvédőnek lenni azért, hogy megértsük, hogyan hozhatott ilyen döntést a duma, ha azt vesszük, hogy 380 szavazat ellenében mindössze 3 nem fogadta el. Ez a tendencia a törvényhozás egyensúlyvesztését egyértelműen bizonyítják.

A módosítás lényege, hogy az első alkalommal elkövetett bántalmazást csupán szabálysértésként kezelik. Pénzbírság, vagy 15 nap fogvatartás, ha az elkövető nem okoz komoly testi sérülést.

Kérdés, hogy a pénzbírságot kinek fizeti az elkövető? Másik kérdés, hogy ugyan hogyan derül ki ilyesmi, ha nyílt titok gyakorlatilag, ellenben senki nem akar odanézni?

Nagy előrelátásról tesz a döntés tanúbizonyságot a duma és Putyin részéről, különösen annak tekintetében, hogy a családon belüli félelemkeltés morbid hagyománya nem csupán testi erőszakból áll. És a visszaesés esélye a 100 százalékhoz közelít.

Mi motiválja hát az orosz törvényhozást egy ilyen meglehetősen felületes és kétségtelenül egyoldalú döntés meghozásában?

Első sorban a Római Birodalom nem épp demokratikus napjait idéző módszere, a divide et impera elve alapján ezzel a népesség nagyobb részének érdekeit másodlagossá teszi. Eredmény: a kedvezett fél kivételezett helyzetéért a hatalom lekötelezettjévé válik.

Persze ürügy mindig van, ezúttal a szülők jogainak védelmét hozta fel a duma, miszerint lehetőséget kell adni nekik, hogy megnevelhessék gyermekeiket.

Milyen szép is amikor a legkevésbé szigorú nevelés is kötelezően tartalmaz néhány jól irányzott pofont. Más szóval, „ha nincs érved, üsd le a gyereket, attól biztos jobban fog viselkedni és ugyan kinek árt, ha nem látszik.” Hogy ennek az agressziónak milyen személyiségtorzító hatása van, arra napjaink Magyarországa szemléletes esettanulmányt képez.

A 444 cikke az orosz hatóságok passzív magatartását is szemlélteti:

De az orosz rendőrség gyakran vonakodik kiszállni családon belüli erőszak miatti bejelentésekre, mert azt családi ügyekbe történő beavatkozásnak tartják. Az orosz ügyészség tavaly novemberben vizsgálatot indított egy ügyeletes rendőr ellen, aki egy bejelentésnél egy, a barátja agresszív viselkedésére panaszkodó nővel közölte: a rendőrség akkor megy majd ki, ha a barátja meg is öli. Nem sokkal később a férfi agyonverte a nőt.

Bárhogy is, annak tükrében, hogy Oroszországban az erőszakos bűncselekmények 40 százaléka háztartáson belül történik, a döntés statisztikát javítani célzó kozmetikai eljárásnak tűnik.