Újabb kormánypárti bulvárlap jön
Mától nyomtatásban is lejárathat a Ripost - Üzleti alapon ilyen döntést senki nem hoz.
Mától nyomtatásban is elérhető Ómolnár Miklós bulvárlapja, a Ripost. Polyák Gábor szerint a médiapiac mai viszonyait figyelembe véve elképzelhetetlen, hogy üzleti alapú az elhatározás, sokkal inkább, amint az online verzióban, itt is politikai okok állhatnak a háttérben. A szakember szerint csak állami hirdetésekkel maradhatna életképes a Ripost. Emlékezetes, az informálisan a Fidesz-kormányhoz kapcsolt Ripost.hu több ellenzéki politikust is lejáratott, illetve a kegyvesztetté vált Spéder Zoltán sem maradt ki a sorból.
A mai piaci viszonyok ismeretében üzleti alapon ilyen döntést senki nem hoz, a nyomtatott sajtó iszonyatos leszállóágban van - vélekedett lapunknak Polyák Gábor annak kapcsán, hogy ma jelenik meg elsőként a napilapnak szánt nyomtatott Ripost. A Mérték Médiaelemző Műhely vezetője kifejtette, nyilvánvalóan politikai alapon dönthetett úgy az Ómolnár Miklós vezette portál, hogy belép a nyomtatott sajtóba is: szerinte a weboldallal nem tudták elérni például az idősebb, vidéki közönséget, ezért kellhet a printlap. "A piacnak biztos nagyon hiányzott még egy hely, ahol hirdethet. Kíváncsi vagyok, hány Paksi Atomerőmű, vagy Szerencsejáték Zrt. hirdetést láthatunk majd a Ripost hasábjain. Biztos lesz pár, enélkül nem lehet életképes egy ilyen lap" - vélte Polyák. A napilapból korábban mintapéldányokat küldtek szét az újságárusoknak, és a 444-hez eljuttatott fotók alapján az újság "XXL", vagyis az átlagos magyar lapok méretéhez képest körülbelül másfél-kétszer akkora formátumú lesz,és 16 oldalas. Ómolnár a mintaszám beköszönőjében úgy fogalmazott: tömeglapot terveznek, százezrekhez akarnak szólni, ezért minden más napilapnál olcsóbbak lesznek. A laphoz állítólag a Blikktől és a Borstól is csábítottak át újságírókat, Ómolnár már az online Ripost indulásakor azzal kereshetett meg többeket tavaly: egy idő után napilapba is kell majd írniuk.
Újabb töltény a revolverben
A szakember szerint tehát folytatódni, vagy talán erősödni is fog a kormánypárti bulvárpolitizálás. Ismert, bár Orbán Viktor korábban a Rogán Antal körüli botrányok kapcsán azt mondta, nem foglalkozik a politikai bulvárral, azért a Ripost többször is rászállt a miniszterelnök és a Fidesz "ellenségeire". Így tettek az alkotmánymódosítást nem támogató Jobbik elnökével, Vona Gáborral is, akiről Terry Black és Zuschlag János állította a bulvárlap hasábjain, hogy fiatalkorában meleg orgiákon vett részt. Vona mindezt hazugságnak nevezte, s megindította a jogi eljárásokat. Korábban a Ripost azzal rukkolt elő, hogy Vona sorra csalta feleségét női kollégáival is, szexuális töltetű leveleit pedig a párton belül is olvasgatják. A szaftos üzenetekből jókora részleteket idézett a kormányhoz közel kerülő Origo is. Legutóbb szintén a jobboldali médiabirodalomhoz tartozó Ripost számolt be arról, hogy a Jobbik elnökét pártján belül is támadják, mert nem szavazta meg az alkotmánymódosítást. Emellett a párt frakcióvezetőjét, Volner Jánost is lejáratták, róla paparazzo fotókat közöltek, amint egy nővel egy bokor mögül jönnek elő, burkoltan állították, hogy szexuális kapcsolatuk volt. A Jobbikos politikus a pártelnökhöz hasonlóan tagadott, és megindította az eljárásokat.
Egy másik ellenzéki politikusról, Juhász Péterről is több lejárató cikket közöltek, vagyonosodását firtatva. Többször állították, hogy az Együtt alelnöke luxus körülmények között él, és drágán nyaralt Franciaországban. A politikus minden állítást tényszerűen cáfolt.
Spéder Zoltán sem úszta meg, a kormányzati pikszisből kiesett milliárdosról is lesifotókat közöltek, amint Stumpf István alkotmánybíróval beszélget. A Ripost úgy állította be a történteket, mintha az FHB Bank korábbi tulajdonosa valamiféle összeesküvést szőne Stumpffal. Ráadásul a lap az Index-tulaj mellett Stumpfot is belerángatta a lejáratásba: mind a címben, mind a szövegben a Spéder cégei ellen folyamatban lévő büntetőügyekhez kapcsolták az alkotmánybírót, külön kiemelve, hogy az üzletember a nála tartott házkutatás után nem sokkal futott össze vele. Spéder később első fokon pert nyert a Ripost ellen.
Polyák a lejáratásokkal kapcsolatban korábban úgy nyilatkozott: a magyar média eljutott arra a szintre, amikor a politikai megrendelések teljesítése érdekében semmi sem drága, bármit meg lehet tenni különösebb következmény nélkül. "Már-már olyan mértékben kiszolgálja a Fideszt az ahhoz köthető média, amit egyszerűen nem lehet újságírásnak nevezni" - mondta a szakember.
Régóta halasztott indulás
Az akkor még működő Népszabadság értesülései szerint már nyáron arra készültek az állami szférában, hogy még az idén reklámfelületet kell vásárolniuk az újságban. A Ripost.hu-t kiadó Ripost Média Kft. árbevétele tavaly több mint 370 millió forint volt, egyik tulajdonosa maga a főszerkesztő. A másik tulajdonos Schatz Péter, aki 2006 és 2012 között a Magyar Televízió Zrt. üzleti és termékfejlesztési igazgatója volt. Emellett a Ripost Kft. a tulajdonosa a Faktor.hu-t üzemeltető Nouvelle Media Kft.-nek, ennek az ügyvezetője szintén Schatz. A Faktort György Bence alapította azután, hogy távozott a TV2 hír- és programigazgatói posztjáról. György azóta már az Origo főszerkesztője lett.
Nyílt titok, hogy Ómolnár jó kapcsolatot ápol a kormánypárti média felépítésén dolgozó Habony Árpád és Andrew G. Vajna producer-kormánybiztos cégeivel, bár nincs azokkal kimutatható kapcsolata. A Ripost.hu egy évvel az indulás után napi 180-200 ezres olvasótáborral rendelkezik, s szorosan együttműködik a TV2 Híradójával és a Habony tulajdonában lévő Lokállal, valamint a 888.hu-val, és szeretik az állami hirdetők is, a portálon futottak az október 2-i népszavazáson való részvételre buzdító kampány reklámjai. Megkérdeztük a Ripostot, hogy az első nyomtatott számban lesznek-e állami hirdetések, de eddig nem kaptunk választ.
Szex, életmód, menekültek
Azt is megkérdeztük, hogy mik lesznek a vezető témák az első számban, amire szintén nem kaptunk választ. Ugyanakkor ha megnézzük az online lap cikkeit, nagyjából kikövetkeztethetjük, mit kapunk a nyomtatott lappal: szenzációhajhász (olykor félrevezető) címeket, rengeteg szexuális tartalmat, menekültpropagandát, erőszakos vagy megrázó történeteket, illetve - javarészt az ellenzéket lejárató - politikai cikkeket.
Visszaharap a Magyar Vizsla?
Nem feltétlenül lehet sikeres egy ilyen politikai bulvárlap, emlékezzünk csak a 2005-2006-ban kiadott Magyar Vizslára, amely a Gyurcsány-kormányt akarta elszámoltatni. Ennek ellenére az MSZP megnyerte a választást - vélte Szentpéteri Nagy Richárd. A politikai elemző szerint hasonlóan túllőhet a célon a nyomtatott Ripost is, hiszen korábban a Vona-ügy sem sült el jól. A szakember szerint nyilván vannak politikai ellenfelek, akiket "ütni kell", ám felidézte, a kormánypárti 888.hu is felsült Tóbiás József korábbi MSZP-elnök lejáratásával, és az ügyön inkább bukott a Fidesz, mint profitált belőle, mert a közvélemény is látta, hogy "ez már a vonal alatt van". Szentpéteri nem látja gazdaságilag indokoltnak a nyomtatott Ripostot, úgyhogy a szándékot vélhetően itt is a politika világában kell keresni.