h i r d e t é s

Újabb mesekönyv került kormányzati feketelistára

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Újabb mesekönyv került kormányzati feketelistára

2021. július 07. - 11:47

250 ezer forintos büntetés a szivárványcsaládokról szóló mesekönyvünk miatt - a Szivárványcsaládokért Alapítvány reakciója

Forrás: Szivárványcsaládokért Alapítvány / Facebook

A Pest Megyei Kormányhivatal 250 ezer forintra büntette a Micsoda Család! című mesekönyv egyik forgalmazóját. Ezt Tarnai Richárd Pest megyei kormánymegbízott jelentette be a Hírtv esti beszélgetős műsorában. A politikus törvénysértéssel vádolta a forgalmazót, mert szerinte nem jelölte meg egyértelműen, hogy a mesekönyv - ahogy ő fogalmazott - a “normálistól” eltérő családokat jelenít meg. Az elhangzottakkal kapcsolatban több észrevételünk is van.

1, A szivárványcsaládok teljesen normális, hétköznapi családok. Ugyanúgy szeretjük a gyerekeinket, ugyanúgy meg kell főzni a kakaót reggel, ugyanúgy bosszankodunk, ha összefirkálja zsírkrétával a tapétát, és ugyanúgy elszorul a torkunk, amikor először áll ki verset mondani az iskolai ünnepségen. A KSH legutóbbi mikrocenzusának adatai alapján közel ezer szivárványcsalád nevel gyereket - de a számuk ennél minden bizonnyal magasabb, mert az adatok öt évvel ezelőttiek, és nem tartalmazzák az egyedülálló meleg szülőket, és azokat sem, akik valamiért nem vállalhatták fel, hogy egy párt alkotnak. A mostani húszas, harmincas korosztályból ráadásul azóta sokan vállaltak vagy tervezik a gyerekvállalást. Ezeknek a családoknak eddig nem volt saját mesekönyvük. Ezért tartottuk fontosnak, hogy megjelentessünk egy mesekönyvet, ami róluk - és elsősorban nekik szól.

2, A mesekönyv egyszerű, mindennapos történéseket mutat be, a szülők szexualitása nem is téma benne. Két család hétköznapjait, mindannyiunk számára ismerős rutinokat mutat be, kisgyerekek szemszögéből. A benne található verseket Szabó T. Anna József Attila-díjas költő, műfordító ültette át magyarra. A borítón, a könyv bemutatásából ráadásul kiderül, hogy szivárványcsaládok szerepelnek benne - és ez belelapozva is egyértelmű.

3, A kötet nem kötelező olvasmány: mindenki szabadon eldöntheti, hogy megvásárolja-e vagy sem. Ahogy azt is, hogy például egy klassz mese kapcsán szeretne-e a gyermekével beszélgetni arról, hogy vannak kisgyerekek, akiknek két anyukája vagy két apukája van - vagy sem.

4, Nagyon sok családnak jelentett nagyon sokat, hogy van egy olyan mesekönyv, ami róluk szól. Szerintünk egyetlen kisgyerektől sem szabad elvenni azt az örömöt, amit ezek a mesék okoznak, és egyetlen szülőtől sem azt a meghatottságot, hogy a sok bántás közepette, ami őket éri, születnek ilyen, nekik szóló kiadványok. A megjelenése óta a Micsoda család! több forgalmazónál is stabilan tartja a helyét a keresett kiadványok között. Ez visszaigazolja azt, hogy egy piaci rést fed le. Épp ez volt a célunk vele. Továbbra is hiszünk ugyanis abban, hogy minden család megérdemli, hogy lehessen meséje, és minden kisgyerek megérdemli, hogy egy mesében magára - és a szüleire ismerhessen.

5, A politikus a könyv kiadójának - azaz a Szivárványcsaládokért Alapítványnak - azt tanácsolja, hogy menjünk Ázsiába vagy Afrikába “érzékenyíteni”, ahol súlyosan büntetik a homoszexualitást. Szerinte ezeken a helyeken lehet védeni az emberi jogokat, Magyarországon ez nem indokolt. Nem értünk egyet Tarnai Richárddal. Sajnos az LMBTQ közösséghez tartozó magyar gyerekek, felnőttek és szivárványcsaládok jogaiért hazánkban is sok a tennivaló.

6, Először is fontos lenne, hogy egy család hétköznapjait bemutató mesekönyvért ne járjon 250 ezer forintos büntetés. Fontos lenne, hogy a kormány ne hagyjon magára 100 ezer gyereket, akik az iskolai ismeretterjesztő órák betiltása miatt segítség nélkül maradnak, éppen amikor a legnagyobb szükségük lenne rá. Fontos lenne, hogy a magyar kormány azon dolgozzon, hogy minden gyerek családban tudjon felnőni, ne pedig azon, hogy az egyedülállókat és a meleg párokat kizárja örökbefogadásból, ezzel sok száz gyereket fosztva meg a család lehetőségétől. Hogy ne szüntesse meg az Egyenlő Bánásmód Hatóságot és ne tiltsa törvényben a nemváltást.

7, A Szivárványcsaládokért Alapítvány tavaly ősszel párbeszédet indított, mert hiszünk abban, hogy minden gyereknek az a legjobb, ha családban nőhet fel és abban is, hogy a családok sokfélék. Örömmel láttuk, hogy az ország jelentős többsége ért és támogat minket: az Ipsos legfrissebb felmérése ugyanis azt mutatja, hogy a magyarok 62%-a szerint az azonos nemű szülők ugyanolyan jó szülők, mint az eltérő neműek. De azt is látjuk, hogy vannak, akik nem értenek velünk egyet abban, hogy a gyerek az első és a #acsaládazcsalád #megyünktovább (Szivárványcsaládokért Alapítvány)