h i r d e t é s

Uniós jogot sértett Magyarország, amikor elüldözte az CEU-t

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam 0%
a- a+

Uniós jogot sértett Magyarország, amikor elüldözte az CEU-t

2020. október 06. - 12:53

Megszületett az Európai Bíróság ítélete, amely kimondja: a magyar felsőoktatási törvény módosítása összeegyeztethetetlen az uniós előírásokkal. Vagyis a CEU működésének ellehetetlenítése törvénytelen volt.

Orbán Viktor és Sorogy György a Parlamentben (2010.) - Fotó: Miniszterelnökség / Pelsőczy Csaba

Eső után köpönyeg… Végre kiderült, amit sokan vélelmeztek: a LexCEU néven elhíresült magyar törvénymódosítás szembemegy az európai uniós joggal. Az EU Bírósága keddi ítéletében megerősítette főtanácsnokának még márciusban elhangzott verdiktjét, miszerint a jogszabály több pontos is sérti a közösségi és a világkereskedelmi előírásokat. Csakhogy a CEU közben Budapestről Bécsbe költözött, így az ítéletnek vajmi kevés gyakorlati haszna lehet az elüldözött egyetem számára.

Összeegyeztethetetlen az uniós joggal a magyar felsőoktatási törvény módosítása — állapította meg az Európai Unió Bírósága keddi döntésében, teljes mértékben helyt adva az Európai Bizottság által indított keresetnek. Az uniós testület 2017. áprilisában indított kötelezettségszegési eljárást a magyar állammal szemben a Lex CEU miatt. Mivel Budapest az eljárásban végig fenntartotta az álláspontját, és a felsőoktatási törvényt nem volt hajlandó az elvárásoknak megfelelően módosítani, Brüsszel ugyanazon év decemberében keresetet nyújtott be a közösség bíróságán. A verdikt valamivel kevesebb, mint három év alatt született meg.

Az EU Bírósága szerint nem egyeztethetők össze az uniós joggal és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) által követett joggal azok a Magyarországon bevezetett követelmények, amelyek a származási állammal — a CEU esetében New York állammal — aláírt nemzetközi szerződéshez és az ott folytatott tényleges oktatási tevékenységhez kötik külföldi diplomát kiadó felsőoktatási intézmények magyarországi tevékenységét. Magyarországnak egyenlő bánásmódot kell biztosítania a külföldi és belföldi egyetemek és főiskolák számára. A származási állammal kötött nemzetközi szerződésre vonatkozó követelmény emellett sérti az Európai Unió Alapjogi Chartáját is. Korlátozza ugyanis az oktatási intézmények alapításának és működtetésének szabadságát, valamint a tudomány szabadságát — állapítja meg az ítélet.

Magyarországnak kötelezően végre kell hajtania a verdiktet, és az uniós joggal összhangban módosítania a felsőoktatási törvényt. Ez azonban a CEU-n már nem segítene, hiszen 2019. novemberében Bécsbe költözött, ahol új egyetemi kampuszt nyitott. (nepszava.hu)

 

Kronológia

2017. április Hatályba lépett a módosított felsőoktatási törvény (Lex CEU)
2017. április  Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított a Lex CEU miatt
2017. december Az Európai Bizottság keresetet indított az EU Bíróságán
2019. november A CEU Bécsbe költözött
2020. március Az EU Bíróságának főtanácsnoka az uniós joggal ellentétesnek ítélte a törvénymódosítást
2020. október Az EU Bírósága döntött: sérti az EU-s és a világkereskedelmi előírásokat a Lex CEU