Uniós pénzből fizették Lázár embereinek óriásbónuszát
A bónusz épp az uniós pénzek gyors kifizetéséért járt - pedig helyettük többnyire a magyar költségvetésből mozgattak át összegeket.
Úgy értesült a 24.hu, hogy az uniós támogatásokat menedzselő apparátus dolgozói megkapták a beígért bónuszukat. A lap szerint átlagosan havi 350 ezer forint juttatásról van szó, mely mintegy 3000 munkatársnak jár, ami a maximális, 24 havi bérnek megfelelő bónusz alapján fejenként 8,4 millió, összesen több mint 25 milliárd forintot jelenthet.
A pénzt a dolgozók elvileg azért kapták, mert gyorsan sikerült kipörgetni az uniós forrásokat. Egy tavalyi kormányhatározat alapján ugyanis a Miniszterelnökséget vezető, az emberi erőforrás, a gazdasági és a fejlesztési miniszter feladatul kapta, hogy
- március végéig hirdessék meg a felhívásokat az összes uniós forrásra,
- 85 százalékára legyen meg a kötelezettségvállalás, és
- tűzzenek ki célfeladatokat a munkatársaknak.
A kifizetések elvileg nagyon is jól sikerültek. Tavaly március végéig a 2014-2020-as ciklus összes fejlesztési forrását meghirdették 546 pályázati konstrukció keretében, mintegy 9630 milliárd forint értékben, és összegzése alapján a tervezettnél is többet, 2488 milliárd forintot fizettek ki a nyertes pályázóknak. Ez jócskán túlütötte a kormányhatározatban minimálisan előírt 2064 milliárdot, de kissé elmaradt a 100 százalékos tervtől, a 2700 milliárdtól. Ennek alapján nem mindegyik dolgozó kaphatta meg a maximális, két évnyi fizetéssel megegyező bónuszt.
Ami belerondít az összképbe az az, hogy a 2488 milliárd egyharmadát sem éri el a már elvégzett munkáért, számla ellenében történt kifizetés, bő kétharmada előleg vagy még az sem. Az előlegeket, így az uniós támogatások nagyobb részét a magyar költségvetésből fizették, ráadásul ötöde valódi pénzmozgással sem járt, csak a kincstár egyik számlájáról a másikra tolták át a pénzt a pályázatgazda költségvetési szervezeteknek. De ez még így is beleszámít a kifizetési tervbe.
A jutalomfizetéshez uniós pénzt vetettek be, a kormányhatározat szerint a Közigazgatás- és Közszolgáltatás Fejlesztési Operatív Programból (KÖFOP) kanyarítottak ki egy részt. Eszerint virtuális uniós támogatáskifizetést valóságos uniós pénzzel jutalmaztak.