h i r d e t é s

Vajon a kormány tényleg fizetőssé teszi az egészségügyet?

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Vajon a kormány tényleg fizetőssé teszi az egészségügyet?

2017. február 17. - 16:00

Lantos Gabriella, a Róbert Károly Magánkórház operatív igazgatója szerint a kötelező egészségügyi alapdíjért cserébe mindössze egy minimumszolgáltatáshoz lehetne hozzáférni, aki minőségi ellátást akar, annak többet kellene fizetnie.

Fotó: MTI

Múlt héten egy egészségügyi konferencián egy magánkórház operatív vezetője felvetette az egészségügyi alapdíj bevezetésének lehetőségét. A javaslat nagy érdeklődés mellett, nagy megdöbbenést is keltett, a kormány azonban nem reagált érdemben a felvetésre. A Párbeszéd ezért Balog Zoltán minisztertől vár azonnali választ arra, hogy a kormány készül-e arra, hogy bevezeti a nyugdíjasokra és kisgyerekes anyákra is érvényes kötelező alapdíjat.

Lantos Gabriella szerint a kötelező egészségügyi alapdíjért cserébe mindössze egy minimumszolgáltatáshoz lehetne hozzáférni, aki minőségi ellátást akar, annak többet kellene fizetnie. A Párbeszéd szerint egy olyan országban, ahol négy millióan élnek a létminimum alatt, ahol több százan fagynak meg télen a saját fűtetlen otthonaikban, és ahol 50 ezer gyerek éhezik, bármilyen alapdíj bevezetése sokak halálos ítéletét jelentené. Az emberek többségének ugyanis egyszerűen nincs pénze ilyen díjak fizetésére. Tudvalevő, hogy a súlyos szegénységben a hátrányok halmozódnak, vagyis még fenyegetőbb  a lecsúszás veszélye, ha a szegénységben élő embereknek az egészségügyi ellátáshoz is saját erőforrást kell előteremteniük.

A kormány az elmúlt hat évben tudatosan kezdte szétverni az egészségügyi ellátórendszert. Félő, hogy ezt annak érdekében teszi, hogy később bevezethesse a több-biztosítós rendszert. A Párbeszéd ezért tartja fontosnak, hogy a kormány színt valljon a kérdésről.

(Szabó Tímea, országgyűlési képviselő)

Forrás: MTI