Van a Mi Hazánknál erősebb ellenzéki párt
Korábban a Medián kutatása azt hozta ki, hogy az országgyűlési választás után cirka egy hónappal a Parlamentbe újonnan bekerülő párt előzi a DK-t, de a Závecz szerint nem. Abban nincs eltérés köztük, hogy a Fidesz tovább erősödött.
A Závecz szerint a Jobbik, az MSZP és a Momentum is az ötszázalékos küszöb környékén áll.
Egy hónappal a parlamenti választásokat követően a győzteshez történő közeledés és a vesztestől való távolodás jelenségét láthatjuk. A Fidesz-KDNP egy mostani, változatlan felállásban lebonyolított választáson 60 százalékot érne el, a biztos részvételt ígérő listát választók körében ennyi támogatót vonz. A Mi Hazánk tartja április 3-án elért eredményét, 7 százaléka van az aktív választói csoportban. Az ellenzék közös listája most rosszabbul szerepelne, mint a választáson, 31 százalékon áll az eltökélt szavazók körében – írja a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet közleménye.
Ha a pártokat külön mérjük, akkor
- a Fidesz fölénye hatalmas, a biztos pártválasztók körében 60 százalékos. Az ellenzéki pártok közül
- a DK a legerősebb, 11 százalékkal, utána
- a Mi Hazánk következik 8 százalékkal.
- A Jobbik, az MSZP és a Momentum önálló indulás esetén a bejutásért küzdene, mindhárman 5 százalékon állnak.
- Az LMP 3 százalékos,
- a Kétfarkú Kutyapárt és a Párbeszéd 1 százalékon áll
– ezek a legérdekesebb eredményei a ZRI Závecz Research Intézet április-május fordulóján, az ország felnőtt lakossága körében, személyes adatfelvételi módszerrel végzett közvélemény-kutatásának.
Jelenleg a Fidesz a választókorú népesség 46 százalékának támogatását élvezi. Az április 3-i szavazás eredményeiből láttuk, hogy a kormánypárti tábor beágyazottsága minden települési kategóriában jelentős, de érzékelhető volt a növekvő szavazati arány a fővárostól a falvak felé haladva. A mostani felmérés is jelzi ezt a tendenciát: a Fideszt preferálók aránya
- a teljes budapesti felnőtt népességen belül 35,
- a megyeszékhelyek kategóriájában 39,
- a többi vidéki városban 50,
- a falvakban 54 százalék.
Az iskolázottság szerint is érzékelhetők különbségek:
- az alapfokú végzettségűek és a szakmunkás képzettségűek 50,
- az érettségizettek 43,
- a diplomások 40 százaléka
a Fidesz támogatója.
Az életkor emelkedésével valamelyest erősödik a kormánypárt,
- a húszas-harmincas korosztályban 43,
- a negyvenes-ötveneseknél 47,
- a náluk idősebbeknél 49 százalék
áll mögöttük.
A Demokratikus Koalíció a fővárosban a legerősebb (14 százalék), de a negyvenes-ötvenes korosztályban és a diplomások körében is az országosan mért 9 százalékos átlagát meghaladó arányban támogatják (13-14 százalék).
A Mi Hazánk a teljes népességben mért 5 százalékos átlagánál jóval erősebb a falvakban (9 százalék) és a középkorúak csoportjában (8 százalék). A párt mindegyik iskolázottsági csoportban azonos méretű táborral rendelkezik, beágyazottsága e tekintetben egyenletes.
Az adatfelvétel ideje: 2022. április 25-május 4.
A megkérdezettek száma: 1000 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik.
Alapsokaság: 18 éves és idősebb, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár.
Az alapsokaság és a megkérdezettek összetétele megegyezik.
A közvélemény-kutatás során kapott adatok 1000 fős mintánál legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalékkal térhetnek el attól, amit akkor kaptunk volna, ha minden választókorú személyt megkérdeztünk volna az országban.