Van, amit az Orbán-kormány nem tűr el másoktól, mert csak neki szabad
Kovács Zoltán kormányszóvivő a Guardiannak azt nyilatkozta, nemigen látni olyan közép-európai országokat, amelyek például brit civil szervezeteket finanszíroznak politikusok befolyásolása céljából - írja a B1 blog.
Hát, olyanokat lehet, hogy nem.
De olyan kelet-európai kormányokat egészen biztosan látni, akik például népszavazási kampányokba avatkoznak bele teljesen nyíltan és direktben, mint tette azt az Orbán-kormány újsághirdetésekkel a tavaly nyári Brexit-kampányban.
Nem is a politikusokat akarták befolyásolni, hanem egyenesen a választókat.
Politikusokat például az Egyesült Államokban akartak befolyásolni, ahol a Századvégen - a kormány thinktankjén és kifizetőhelyén keresztül 5 millió dollárt, 1,4 milliárd forintot költöttek egy lobbistára.
A választókat Amerikában más módon kívánták befolyásolni. 2012-ben alapították Hungary Initiatives Foundationt. Az Átlátszó derítette ki, hogy az alapítványon keresztül
- a magyar kormány fizetéseket ad az Egyesült Államok kongresszusi tagjainak,
- számos eseményt szponzorál Washington D.C-ben,
- és számos Fidesz-barát, Amerikában bejegyzett szervezet kapott jelentős mértékű támogatást.
A határontúli magyar szervezeteknek nyújtott évi százmilliárdos nagyságrendű állami támogatása közismert. Ezek közül csak arra az egyre emlékeztetnénk, amellyel az Orbán-kormány bő egy éve 50 milliárd(!) forinttal finanszírozta egyetlen párt(!), a Vajdasági Magyar Szövetség "gazdasági programját".
Nyilván dolog nem független attól, hogy szavazatok szerzését várják el a VMSZ-től a következő magyarországi választásokra.
De amellett, hogy állami pénzen vásárol voksokat a Fidesz, egy külföldi országban egy pártot támogat. Tehát nem pusztán egy civil szervezetet, amelyik kifejti a véleményét (tehát politizál), hanem egy pártot, amelyik deklaráltan a hatalom megszerzésére tör.
Az eddigiek alkalmasint megfelelően igazolják, hogy
az Orbán-kormány külföldön civil szervezeteket, pártokat és politikusokat egyaránt szponzorál, valamint közvetlenül is beleavatkozik más országok belső ügyeibe.
Annyi különbség azért kétségtelenül van, hogy a magyarországi civil szférát finanszírozó alapítványok adózott magánpénzeket költenek a szponzorációra, az Orbán-kormány meg a mi zsebünkből kivett adóforintokat. Magyar közpénzt.
De amit nekik szabad, az másoknak nem megengedett.
Képzeljük csak el,
- mi lett volna, ha egy külföldi kormány újsághirdetésben kampányol a Fidesz tavalyi kamunépszavazásán,
- vagy mi lenne, ha kiderülne, hogy egy külföldi kormány egy magyar pártot szponzorál 50 milliárd(!) forinttal.
Kovács kormányszóvivőről pedig ismét kiderül, hogy vagy nagyon alultájékozott érdemi kérdésekben, vagy már megint hazudott.