Vannak, akik még ma is követik a sváb hagyományokat Móron
Móron és a környéken sokan követik ma is a régi sváb hagyományokat - a mindennapokban is, de főképp az ünnepek, családi események alkalmából.
A sváb étkezési szokásokról, ételekről a közelmúltban ITT ÍRTUNK.
Következzen most egy, az esküvővel, eljegyzéssel foglalkozó írás (a visszaemlékezés 4 évvel ezelőtti - a szerk.):
"A házasságkötésre a mai időkben is adnak az emberek, a régi sváb lakodalmak pedig végképp nem lehettek meg jókedv és óvatos duhajkodás nélkül.
Eendoch Kei iz e ee - mocht owe ti Toshn lee - hiába próbálkozunk, a szóeleji és a szóközi pontos e betűket nem szereti a számítógép. És hogy milyen nyelven íródott a szöveg?
Nem kell Hollandiára, Norvégiára vagy Dél-Afrikára gondolni, néhányak nagyszülei, dédszülei emlékezhetnek arra, hogy ilyen volt valaha a móri svábok nyelvjárása.
A szöveg jelentése már csak hab a tortán: Esküvőre menni tisztelet - de kiüríti a zsebeket. S innen nézve a metafora máris rossz: azokon a bizonyos sváb esküvőkön, ha volt is torta, a hab egészen biztosan hiányzott...
Schwartz Alajos munkásságát nemigen kell egy mórinak sem bemutatni, a város nem hivatalos helytörténészeként, túl a nyolcvanon is fiatalos lendülettel beszélt nemrég a Lamberg-kastélyban összegyűlt, szép számú közönséghez.
Minden a Rajna mentén vagy éppen Ausztriában, Bajorországban kezdődött, a XVIII. században, amikor a török háborúk dúlta magyar földre hajón, ladikon elindultak hazánk svábnak hívott új lakói.
Az első három év tehermentes volt, a földesúrnak nem kellett adót fizetni, ennyi idő alatt kellett felépíteni Móron is a családi házat, majd pedig a gazdasági melléképületeket.
Az első telepesek gyerekei egy újabb szobával, konyhával toldották meg a házat; ehhez előbb meg kellett találniuk életük párját, megkötni az első esküvőt az új hazában, aminek a hagyományait az utódok is megőrizték.
Az eljegyzés egyszerű szertartásnak számított, a mai móditól lényegében alig különbözött: a férfi kérte meg a lány kezét, a szülők, testvérek jelenlétében.
Az esküvő hirdetménye mindenkor ott függött a községháza előcsarnokában és a kapucinusok templomában; három egymást követő vasárnapig ott is maradt, elegendő időt kaptak azok, akiknek valamilyen ellenvetésük volt...
Egyenlők közt az első volt a vőlegény a házasságban, legelőször ő lépett be a gyóntatószékbe az esküvő előtt.
Schwartz Alajos emlékszik még a harmincas évekre, mikor édesapja szabóműhelyébe valaki a saját apja esküvői ruháját vitte el, azt kellett megfoltozni, lúggal megtisztítani, hogy a szegény ember is díszesen léphessen Isten színe elé.
A polgári esküvőre nemigen adtak a móri svábok, egyszerű vasárnapi ünnepruhát vettek fel rá; az se sokat nyomott a latban, hogy a móri születésű miniszterelnök, Wekerle Sándor rendelte el a megtartását még 1894-ben.
A lakodalmakban a múlt században általában Kaiser József és a Kaiser banda adta a talpalávalót, emléküket még ma is ápolják a város fiatal zenészei.
Ha ők nem értek rá, hárman-négyen a násznépből összeálltak, valahonnan szereztek pár harmonikát, cintányért, hajnalig pedig ki sem fújták magukat.
Ha jösztök, lesztek, ha hoztok, esztek - a sváb ember szigorú volt a maga módján, de ahhoz, hogy valaki jóllakjon a lakodalmon, elég volt, ha csak pár tojást hozott.
Egyetlen ital pohara érintette csak az asztalterítőt: a boré, sört Móron legfeljebb csak a második világháború után fogyasztottak a lakodalmakban.
Emlékezhetnek még sokan Móron Becske Sándorra, a zsidó származású fényképészre, aki azután is fotózott a svábok esküvőin, hogy egymaga szerencsésen visszatért Auschwitzból.
A többi népek sem hiányoztak: a jelenlévő magyarok tiszteletére mindig eljátszottak legalább egy csárdást, egyébként a trálili, a schmied, a valzer és a polka ment hajnalhasadtáig.
Aki a menyasszony cipőjét vagy hovatovább a meny-asszonyt sikeresen ellopta, fizetséget érdemelt. Ennyi bőven belefért az estébe, a jó erkölcsökre pedig a papok vigyáztak, akik legfeljebb úgy voltak jelen, mint Jézus a kánai mennyegzőn.
Ritka volt egykor az olyan esküvő, amelyiken minden étel elfogyott; mélyhűtő híján így kellett rögvest megtartani a nochendoch -ot, a pótesküvőt.
Erre már csak a munkás, dolgos hétköznapok következtek és még körülbelül hat-nyolc gyerek, akikre már az ezüstlakodalom megszervezése hárult.
{flike}
{jcomments on}