Varga kontra Király az "ügynöközés" miatt
Rrágalmazás és becsületsértés miatt feljelentette Varga László volt KDNP-s országgyűlési képviselő Király József kecskeméti szocialista frakcióvezetőt és Riczu Péter egykori önkormányzati képviselőjelöltet, mert szerinte tényként állították, híresztelték, hogy ő ügynök és besúgó volt. Varga kijelentette: ezek az állítások teljes mértékben valótlanok.
A kecskeméti járásbíróságon találkozott szerdán Varga László nyugalmazott református lelkész, volt KDNP-s országgyűlési képviselő, valamint Király József kecskeméti szocialista frakcióvezető, az MSZP megyei elnöke és Riczu Péter, az MSZP tavalyi választáson indult önkormányzati képviselőjelöltje. A találkozást nem követte szívélyes beszélgetés a magánvádló és a vádlottak között, a folyosón ügyvédeikkel tanácskoztak, majd miután a tárgyalás elején a rend kedvéért dr. Bihari Ádám bíró megkérdezte, hajlandóak-e békülni, Varga és Király is elzárkóztak ettől.
A magánvád ismertetése során elhangzott: Varga azért jelentette fel Királyékat, mert szerinte "személyére nézve valótlan és sértő kijelentéseket tettek", amelyek azután több helyen megjelentek az interneten. Varga egy-egy, a hiroshir.hu-n, valamint a vádlottak honlapján megjelent írásra - összesen három cikkre - hivatkozott (a hiroshir.hu üzemeltetője, kiadója az Art Kávézó Kft., amelynek a vádbeli időszakban Király József volr az ügyvezetője, egészen 2014 novemberéig). A hiroshir.hu-ra augusztusban "12 milliárd forint felett dönthet egy volt állampárti besúgó?" címmel került fel írás. Ebből Varga szerint egyértelműen kiderül, hogy a vádlottak róla állítják tényként és híresztelik, miszerint "Budai" fedőnéven ügynök és besúgó volt.
A cikkben az áll: a vádlottak egy júliusi sajtótájékoztatón felszólították a korábbi hírös városi parlamenti képviselőket, hogy ha jelentettek az állambiztonsági hivatalnak, akkor vállalják fel múltjukat nyilvánosan is. A cikk megemlíti azt is, hogy a Magyar Nemzeti Bank egyik alapítványa, az új kecskeméti egyetemi kart megvalósító Pallas Athéné Domus Mentis 12 milliárd forint közpénz felett rendelkezhet Kecskeméten, ennek pedig "kuratóriumi tagja nem más, mint Varga László, korábbi Fidesz-KDNP-s honatya, aki szintén szóba kerülhetett a fenti ügynökmúlt kapcsán" (Varga most a kuratórium elnöke - a szerk.)
Varga kijelentette: a "teljes mértékben valótlan" közlések messze meghaladják azt a mértéket, amit a közszereplőnek el kell és el lehet viselni. Hozzátette azt is: kétszer is átvilágították, egyszer 2002-ben, majd képviselővé választása után, 2010-ben, és nemhogy nem volt besúgó, hanem éppenséggel róla jelentettek, ezt a történeti levéltári dokumentumok is bizonyítják.
Válsz helyett bírósági idézéseket kapott
Király József vallomása során elmondta: tavaly júliusban arról olvasott cikket egy kecskeméti hírportálon, hogy a helyi Fidesz egy körének a birtokában olyan iratok vannak, amelyek bizonyítják egy volt és helyi országgyűlési képviselő ügynök- és besúgómúltját. A szocialista frakcióvezető hangsúlyozta a tárgyaláson: ezek után, mint egy politikai párt helyi vezetője, "kutyakötelességének érezte", hogy rákérdezzen a témára, ezért két másik képviselőnek is írt levelet. Négy másik mellett Varga Lászlótól sem kapott választ. Ezért mikor értesült Varga alapítványi megbízásáról, úgy gondolta, újra meg kell fogalmaznia a kérdéseiket, majd meglepődött, mikor válasz helyett bírósági idézést kapott. Király kijelentette: ő nem állított tényeket, csak kérdezett. A per januárban folytatódik.
Hraskó István (Címlap: Varga László nyugalmazott református lelkész és Király József, az MSZP megyei elnöke a bíróságon - Fotók: Bús Csaba)